Rupes tekemään suklaata mieli. Pitää pyörähtää kaupassa ja laittaa yöksi auto lataukseen. Näyttää pörssisähkö olevan ensi yönä sellasen 1,6-3,1 senttiä kiloWatti. Viime yönä oli suunnilleen samoissa.
On tosiaan halapaa, siinä ei enää kilometrin hinta hirvitä. Sata kilometriä maksaa n. 50 senttiä.
Bensalla sata kilsaa maksaa päälle kympin.
Kylläpä on bensa nykysin kallista
13
209
Vastaukset
- Anonyymi00001
Varmaan on kepun syytä. Sehän oli "edellisessä hallituksessa", vai oliko sitä edellisessä.
- Anonyymi00003
Pitää Muistaa -että SÄHKÄRI-auto maksoi 50tuhatta - mutta mtäs noista -pienistä .
- Anonyymi00002
Juu, mutta eipä tartte latailla. Tankki täyteen ja mennään 1000 km ilman piuhoja ja latailua.
- Anonyymi00004
Onneksi ei ole pljon eläkkeellä ollessa ajo? Kerran kuukaudessa ostan 20 litraa 95 bensaa. Kyllä ne jaksaa maksella.
- Anonyymi00005
Kuhmossa 95 E, 2.59 € / ltr
Coopin olut 2.29 € / ltr
Nyt saavuttettu keikauspiste joten kantee olla huppelissa kuin ajella rallia toytalla 🤠- Anonyymi00006
Voihan sitä tenukepit tehdä molempia, juoda olutta ja ajella kännssä,, niinkuin tekevätkin.
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Voihan sitä tenukepit tehdä molempia, juoda olutta ja ajella kännssä,, niinkuin tekevätkin.
Vielä sen 3 e litralta kärsii maksaa, jos ajaa alle 10 000 km vuodessa,
- Anonyymi00008
Kansainvälisen enerkia järjestön mukaan on kuulemma tulossa semmonen kriisi että 70-luvun öljykriisi oli siihen verrattuna vielä lievempi.
- Anonyymi00009
Veikkaan jotta Iranin sodalle ei ole loppua näköpiirissä. Rumpilla ei ole hajuakaan mitä on tekemässä, välillä kehuu että nyt tehdään Iranin kanssa hyvä diili ja hetken päästä uhoaa nyt me pommitetaan ne maan tasalle ja Kuuba on seuraava vaikka ekaakaan sotaa ja sen seuraamuksia ei ole saatu läheskään pakettiin. Elikkä on parasta tottua siihen että kaikki taas kallistuu lisää ja pensa varsinkin.
- Anonyymi00011
Anonyymi00009 kirjoitti:
Veikkaan jotta Iranin sodalle ei ole loppua näköpiirissä. Rumpilla ei ole hajuakaan mitä on tekemässä, välillä kehuu että nyt tehdään Iranin kanssa hyvä diili ja hetken päästä uhoaa nyt me pommitetaan ne maan tasalle ja Kuuba on seuraava vaikka ekaakaan sotaa ja sen seuraamuksia ei ole saatu läheskään pakettiin. Elikkä on parasta tottua siihen että kaikki taas kallistuu lisää ja pensa varsinkin.
Hullupa se trumppi on, juttelee kuin jope sivupersoonoidensa kanssa, yhtenä päivänä höpöttää toista ja toisena toista.
- Anonyymi00012
Mutta mutta minullapa on sähköauto ja tyylimylly. Kotivara riittää 6 kk sitten on ainakin kahvi loppu.
Mie voin kuskata teitä sähö autollani kohtuullista korvausta vastaan 🤠- Anonyymi00014
Sähkökinnerit on niin epäluotettavia vielä, ei kannata kehuskella. Hankintahinta liian kova ja sillä hinnalla saa monta bensakoneista autoa? Mutta jos maksat itsesi kipeäski sähkökinneristä ja ajat halvalla, mutta entäs sen kinnerin hinnan romahdus, jopa 3 vuodessa puolittuu?
Sähköautojen hinnat ovat laskeneet merkittävästi, ja käytettyjen sähköautojen arvo on voinut pudota jopa 50 % kolmessa vuodessa. Hintojen romahdus johtuu kiihtyvästä hintasodasta, akkujen kehityksestä, uusien mallien hintalaskusta ja heikentyneestä kysynnästä, jota ovat vauhdittaneet tukien poistot. Käytettyjen markkinoilla on nähtävissä suuria arvonmenetyksiä.
- Anonyymi00013
Ruosteisella polkupyörällä kuntouttavaan niin joka päivä jää 9€ voiton puolelle
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2623208Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.741274- 661193
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra180998Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:47906- 62899
- 48824
- 47762
- 40741
- 39708