Muistatteko laulaja Kai Hyttisen ja Dirlandaan ?

Anonyymi-ap

Ja muitakin kivoja lauluja hänellä oli. Hän hävisi julkisuudesta.
Kai ”Kuju” Hyttinen oli esiintyvä julkkis, kunnes halusi tulla tavalliseksi mieheksi. Siinä häntä auttoivat uusi ammatti ja ortodoksiusko.

Kihlajaismatkallaan vuonna 1972 Kuju äkkäsi Rodoksella paikallisen korvamadon, perinnelaulu Ntirlantán. Kun Kuju palasi laulun kanssa Suomeen, sanoittaja Sauvo Puhtila antoi laululle muodot Venuksen ja nimen Dirlanda.

Laulu teki Kujusta tähden.

– Dirlanda on se, jonka varassa tässä eletään. Se tuo minulle edelleen esiintymisiä, Kuju sanoo.

Yksityisempää Kai ”Kuju” Hyttistä, 78, sen sijaan harva tuntee. Tämä taas johtuu siitä, että 55-vuotiaana Kuju otti elämässään uuden suunnan eikä oikein viihdy enää julkisuudessa.

"Kujun" suurimman suosion vuodet osuivat kostealle 1970-luvulle. Silloin sodan käyneet joivat traumoihinsa ja heidän lapsensa joivat muuten vain.

– Kysyin joskus Sajakorven Ismolta, jonka kanssa esiinnyin Kivikasvoissa, että miksi ihmeessä me juotiin aikoinaan niin paljon viinaa. Ismo mietti hetken ja sanoi, että kaikkihan silloin joivat. Humala oli luonnollinen ja hyväksytty olotila.

Runsas alkoholin käyttö alkoi epäilyttää "Kujua" vasta kypsässä keski-iässä.

– Suosio vääristi minäkuvaani. Kun saa jatkuvasti solistina erityiskohtelua ja erivapauksia, niihin tottuu. Niin kävi minullekin, Kuju sanoo.

Kujun ryhtiliike alkoholin suhteen alkoi 1990-luvun alussa, kun hän aloitti teatterityöt.

2000-luvun alussa Kujun elämässä tapahtui toinen, vielä suurempi muutos. Hän halusi uuden ammatin ja uuden identiteetin.

– En halunnut olla enää se esiintyvä ihminen, joka ansaitsee erityistä kohtelua. Halusin tehdä arkista ja ruumiillista työtä.

Tähtitaivas ja tulisijoja
– Kun olimme Olli Ahvenlahden kanssa pohjoisessa keikoilla, päätin mennä kysymään Muonion eräopaskoulusta, vieläkö 55-vuotias kelpaisi opiskelijaksi.

Kuju kelpasi.

Kuju oli kiinnostunut ortodoksisuudesta pikkuhiljaa.

Huomasin, että ristinmerkki auttoi.

– Pietarissa käydessäni tein pitkiä kävelyjä ja usein poikkesin avoinna oleviin kirkkoihin. Jokin ortodoksikirkkojen ilmapiirissä tuntui saman tien kodikkaalta.

Kuju löysi anteeksiannon avaimet ortodoksien ajattelusta ja elämäntavasta.

– Kun sain itseni kiinni ikävistä ajatuksista, tein ristinmerkin. Huomasin, että se auttoi.
Kujun itsetutkiskelu johti myös siihen, että alkoholi jäi.

– Päätös oli looginen. Alkoholi otti enemmän kuin antoi. En halunnut enää tuhlata aikaani ja elämääni läträämiseen enkä krapuloihin.

Tämä on lyhennelmä ET-lehdessä 23/2024 olleesta jutusta.

https://www.etlehti.fi/artikkeli/ihmiset/uskon-myota-raitistunut-laulaja-kaj-hyttinen-huomasin-etta-ristinmerkki-auttoi

26

326

    Vastaukset 26

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      'Kesä jonka kerran elää sain' Se on tunnelmallinen Kain laulamana.

    • Anonyymi00002

      Miten tää liittyy F re de rik kkii n

      • Anonyymi00008

        Juoppo muusikko kertoo miten vapautui juoppoudesta seoten Venäjään


    • Anonyymi00003

      joutava heppu

      mutta toi viulisti, j oka soittaa dirlandaalla, se on rautaa ja plutoneumia. Kuunnelkaas joskus se piisi ja etenkin sen viulua. Se on virtuoosimainen, solisti, piisi jne kyllä muuten totaalin kuraa.

      =DW=

    • Anonyymi00004

      Minusta Kuju on ihan symppis ja hänellä on mukava ääni, vaikkei
      mikään huippulaulaja olekaan. Monta huonompaakin on.

      • Anonyymi00005

        Kauan sitten oli telkkarissa ohjelma, jossa Kai ja Fredi lauleskelivat kaikenlaisia lauluja, harmonisoivat hienosti ja äänet sopi yhteen kaunisti.


    • Anonyymi00006

      Eihän nyt kovinjärjellistä ole kääntykä Kremlin ortotoksiseen oppiin
      Luterilaisuus pelasti suomalaisen kulttuurin ortotoksismin valtaamiselta
      ja katolisuus Euroopan islamilta

      Amerikat myös, eivät ole islamisoituneita

      • Anonyymi00010

        Kuvitteletko, että kreikkalaiskatolilaisuus olisi yksin venäläinen oppisuuntaus? Kyseessähän on kaikkein alkuperäisin kristinusko, Bysantin katolilaisuus. Tästä tulee nimitys "ortodoksisuus" eli "alkuperäisin, aidoin, oikeaoppisin kristinusko".


    • Anonyymi00007
      • Anonyymi00011

        Itte oot Putin-renki.


      • Anonyymi00025
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Itte oot Putin-renki.

        Kujun mukaan asiat on rysässä mallillaan


    • Anonyymi00009

      Muistan kyllä tuon Dirlandaan. 🌞

      • Anonyymi00027

        Kaameeta viulunvingutusta koko piisi.


    • Anonyymi00012
    • Anonyymi00013

      Kyllä ko. heppu ainakin viime kesänä lauleli Hämeenlinnan kesäteatterin lavalla Yö-yhtyeen biisejä. Loppulaulu aiheutti yllättäen roskaisuutta silmissä.

      • Anonyymi00014

        Vielä hän taitaa tehdä keikkaa. Kuka on muuten teidän elossoleva suosikkilaulajanne ?


      • Anonyymi00016
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Vielä hän taitaa tehdä keikkaa. Kuka on muuten teidän elossoleva suosikkilaulajanne ?

        En osaa sanoa ketään, kun Kari Tapiotakaan ei ole enää.


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Vielä hän taitaa tehdä keikkaa. Kuka on muuten teidän elossoleva suosikkilaulajanne ?

        Mua ei tartte teititellä. Mulla ei ole ollut oikein koskaan ketään suosikkia. Elvis oli kyllä söötti. Heh.


    • Anonyymi00015

      Dirlandaa on aika kauhee.

      • Anonyymi00017

        Oli se joskus kiva.


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Oli se joskus kiva.

        Se soi liikaa, vähä ku Iltatuulen viesti....


    • Anonyymi00018

      "Kuju", lempinimi muistuttaa kujeellisuutta. Ehkä siksi aikoinaan hänestä pidinkin. Hienoa, että hän käänsi kelkkansa aikoinaan ja alkoi elämään "tavallista" elämää. Se on näköjään sopinut hänelle.
      Tavallisuus on kyllä nykyisin erikoista.

    • Anonyymi00019

      Kai Hyttinen ja Pasi Kaunisto esiintyvät yhdessä meneillään olevalla konserttikiertueella.

    • Anonyymi00020

      Edelleen näkyy veri vetävän estraaleille vaikka olikin vuosia tauolla keikkailusta ja erähommissa pohjoisessa.

      • Anonyymi00023

        Mä diggaan Simo Salmista ja protestia!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      607
      1561
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      847
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      481
      730
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      681
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      44
      634
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      40
      600
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      29
      548
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    9. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      30
      502
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      484
    Aihe