Tuntuu välillä, että tilanne ei ole Jumalankaan hallinnassa, Paholaisen valta on saavuttanut sellaiset mittasuhteet.
Suomen ja maailmankin tilanne on sekava.
Anonyymi-ap
14252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jumala ajattelee, että kun on niin kova himo tappamiseen ja sotimiseen, niin tehkööt sitten sitä sydämensä kyllyydestä ja saakoon siitä sen palkan mikä pitää saada.
jumalaa ei ole. Turvaudu sinäkin Humalaan. Sieltä saat varman avun
Jos Jumala haluaa aiheuttaa suuren jaon kansan keskuudessa niinkuin Hän on ennustanut?
"Jumala aiheuttaa suuren jaon kansan keskuudessa, liittyy usein Jumalan pyhyyden, totuuden ja ihmisten vapaan tahdon kohtaamiseen. Tämä jako ei välttämättä ole Jumalan ensisijainen tavoite, vaan pikemminkin seuraus siitä, miten ihmiset reagoivat Jumalan ilmoitukseen".
maailmankirjat sekasin
Luther kirjoitti: "... mutta Prklekin on vain Jumalan Prkl."
= S**tana ei tee mitään Jumalan sitä sallimatta. Jumalalla on Herruus kaiken aikaa.
Jumala ei hyväksy hänen tekojaan, ei anna niille tukeaan, muttei kaikessa estä häntä. Hän kuitenkin on Jumalan vastainen, vihollinen. Mutta joissain asioissa Jumala sallii hänen toimia, sallii tälle "oikeutensa".
Jumala kuitenkin suojelee omiaan, jotka Hänen suojelustaan haluavat ja pyytävät Hänen apuaan. Jumala antaa Pyhän Hengen voimaa, antaa enkeleitä tekemään ihmeitä ympärillämme, auttamaan meitä, myös todella "pienissäkin", kotoisissa asioissa.
Samalla jokaisella ihmisellä on tietynlainen, uusi oma "Paratiisin valintansa", kumman tahtoa HALUAA seurata: Jumalan vai Hänen vihollisensa, Prkleen tahtoa? Lihan ja Hengen välinen taistelu.
Luonnostammehan, langenneessa Lihassamme, seuraamme paholaista. Mutta: kumpaa Henkemme haluaa seurata? Haluaminen ja tekeminen ovat kuitenkin kaksi eri asiaa: "(Hengen) tahto (Jumalaan) minulla kyllä on, mutta minä viheliäinen ihminen, kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista (= langenneen Lihan teoista)!?"
Room. 7: 21-25
21 Niin huomaan siis itsessäni, minä, joka tahdon hyvää tehdä, sen lain, että paha riippuu minussa kiinni;
22 sillä sisällisen ihmiseni puolesta minä ilolla yhdyn Jumalan lakiin,
23 mutta jäsenissäni minä näen toisen lain, joka sotii minun mieleni lakia vastaan ja pitää minut vangittuna synnin laissa, joka minun jäsenissäni on.
24 Minä viheliäinen ihminen, kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista?
25 Kiitos Jumalalle Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme, kautta! Niin minä siis tämmöisenäni palvelen mielellä Jumalan lakia, mutta lihalla synnin lakia.
Room. 7-8. luvut:
https://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Room.+7:1&rnd=1774692448807
Room. 8: 1-2:
1 Niin ei nyt siis ole mitään kadotustuomiota NIILLE, JOTKA KRISTUKSESSA JEESUKSESSA OVAT.
2 Sillä elämän hengen laki Kristuksessa Jeesuksessa on vapauttanut sinut synnin ja kuoleman laista.
Tahalliset, jumalattomuuden mielellä tehdyt kevytmieliset synninteot, eivät kuulu armon alle.
Maanpäällä ja taivaissa käydään suurta oikeusdraamaa, olemme osa suurta "rosista" ("rosis" = vankilakieltä: raastuvanoikeuden istunto).
Maapallon Jumalat haluavat tuhota Korkeimman Jumalan Pojan eri syistä, rahankin takia. Hän on eri galaksista.
Tarvitsevatko epäjumalat ihmisten rahoja?
Vähän outo ajatus. Hehän ovat langenneita enkeleitä.
Yksikään jumala ei vielä ole rahoittanut palvaamistaan itse. Epäjumalia kaikki tyynni.
Maapallo Jumalineen on tuhoutumassa rahan ahneuteen. Israelin Jumala Adonai tuhosi Suomen. Aikojen lopussa on tulossa uudet Taivaat Raamatunkin mukaan, minä uskon niihin.
IKAROS-00 JR.
Helluntailiike on antikristus, sen henkivallat ovat sumentaneet näkymät Taivaaseen.
IKAROS-00 JR
Avoin kirje Isälleni. Miksi Isä lyöt vetoa Paholaisen kanssa uskovaisista ja lapsestasi? Olet maan päällä hävinnyt vetosi Job'ista ja Jeesuksesta, ehkä kolmas kerta toden sanoo.
IKAROS-00 JR.
Minun rahoistako lyöt vetoa?
IKAROS-00 JR
Voi olla, että helluntalaisuuden henkivallat ovat sotkeneet asiat. Olen ollut Salomon,tämä stkija on poikani Seth'in perillinen , Somalian presidentti.
IKAROS-00 JR
Nyt on nk. lopunajat. Jumala sallii maailman, kunkin ihmisyksilön ihan vapaasti osoittaa totuuden itse itsestään.
Kun yhteiskunta ei valvo moraalia, kukin ihminen, ilman esim. eri uskonnollisten yhteisöjen vaatimuksia ja painostusta, eli nk. tekopyhyyttä, pääsee vapaasti olemaan oma itse itsensä.
Ja sen mukaan kukin yksilö tullaan sitten tuomitsemaan. Yhteiskunnallinen näennäisvapaus on siis ansa. Ihminen näin todistaa joko itse itsensä puolesta tai itseään vastaan.
Jos ihmiseltä itseltä puuttuu omatunto, estot, eikä hän itse valvo ja rajoita itseään, hän näin täysin itse juridisesti todistaa ja tuomitsee itse itsestään.