Valtaosa työikäisiä on vakituisessa työsuhteessa. Merkittävä osa heistä on sellaisessa työssä, johon työttömillä ei ole osaamista.
Kun töissä olevat saavat työstään enemmän käteen, sitä motivoituneempia he ovat tekemään töitä. Tämä on itsestään selvää.
Mitä tuottavammassa työssä ihminen on, sitä enemmän hänen tekemästään lisätyöstä on yhteiskunnalle hyötyä.
Yhteiskunta hyötyy jokaisesta lisätunnista, vaikka sitä ei verotettaisi lainkaan. Raha kuitenkin lisää BKT:tä ja vähentää velkasuhdetta.
Jos määritettäisiin maksimitunnit, joista maksetaan veroa ja ylimenevät olisivat verottomia, kansantuote kasvaisi räjähdysmäisesti ilman, että se lisäisi työttömyyttä. Päin vastoin työttömyys laskisi koska lisääntynyt raha loisi kysyntää ja toisi työpaikkoja.
Kun verotetaan vain niitä tunteja, joita ei nyt tehdä, verotulot eivät putoaisi lainkaan nykyisestä. Samalla lisääntynyt kulutus toisi verotuloja ja työpaikkoja.
Kun töissä olevat saavat työstään enemmän käteen, sitä motivoituneempia he ovat tekemään töitä. Tämä on itsestään selvää.
Mitä tuottavammassa työssä ihminen on, sitä enemmän hänen tekemästään lisätyöstä on yhteiskunnalle hyötyä.
Yhteiskunta hyötyy jokaisesta lisätunnista, vaikka sitä ei verotettaisi lainkaan. Raha kuitenkin lisää BKT:tä ja vähentää velkasuhdetta.
Jos määritettäisiin maksimitunnit, joista maksetaan veroa ja ylimenevät olisivat verottomia, kansantuote kasvaisi räjähdysmäisesti ilman, että se lisäisi työttömyyttä. Päin vastoin työttömyys laskisi koska lisääntynyt raha loisi kysyntää ja toisi työpaikkoja.
Kun verotetaan vain niitä tunteja, joita ei nyt tehdä, verotulot eivät putoaisi lainkaan nykyisestä. Samalla lisääntynyt kulutus toisi verotuloja ja työpaikkoja.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Tästä on olemassa tutkittua tietoa.
Eniten ansaitsevat lisäävät työntekoa, kun marginaalivero laskee.
Juuri heidän työpanoksensa on sitä, mitä ei voi korvata palkkaamalla työttömiä joten se ei lisää työttömyyttä.
https://www.etla.fi/en/publications/reports/verotuksen-rajoilla-nakokulmia-suomen-korkeisiin-rajaveroihin/
Työttömyys verolle!
Työttömyyden voi myös poistaa, jolloin ihmiset itsenäisesti hakeutuvat sellaiseen kykyjään vastaavaan työhön, josta saavat suurimman hyödyn.
Se edellyttää, että ihmisiä palkitaan siitä, että tekevät enemmän tai vaativampaa työtä.
Nykyinen verokeskustelu ei ota huomioon siitä, että joku voi jättää opiskelematta koska käteen jää saman verran vähemmällä. Silloin veroja menetetään koko työuran ajalta. Niitä ei kuitenkaan oteta koskaan huomioon verotuksen tasosta puhuttaessa.
Se edellyttää että työantajat palkkaavat ihmisiä ja maksavat siitä palkkaa!
Kumpaakaan ei tahdo nykyisin löytyä. Työnantajaa joka haluaisi palkata ja työnantajaa joka haluaisi maksaa palkkaa.
Suomessa on yli 350 000 työtöntä työnhakijaa. Nuorisotyöttömyys on kasvanut ja pitkäaikaistyöttömien, lähellä eläkeikää, on lähes mahdotonta saada mitään työtä.
Työtä on haettava tiukkojen hakusääntöjen mukaan tai muuten saa sanktiot ja jää tulottomaksi.
Työttömillä ei ole rahaa kalliiseen ruokaan ja isoihin asumismenoihin, kun asumistukikin on leikattu, joten tuskin kukaan jää työttömäksi vapaaehtoisesti.
Kun tekoäly tulee lisääntymään lähes kaikissa työtehtävissä, monet ammatit katoavat ja eri alojen ammattilaiset poistuvat työmarkkinoilta.
Itsepalveluyhteiskunta on jo tätä päivää ja vaikutukset kasvavat.
Veroja on kerättävä enemmän yhteiskunnan ylläpitämiseksi: demokraattinen päätöksenteko (presidentti, eduskunta, hallitus) työllisyyden hoito, sosiaali- ja terveydenhuolto (pandemioihin varautuminen, rokotukset, vanhusväestön kasvu), koulutus (lapset, nuoret, aikuise), ruokahuolto (sosiaaliturva), infra (tiestö, lentoasemat, rautatiet, satamat), asuminen (rakennusala, rakennukset), energiahuolto, turvallisuus (poliisilaitos, puolustusvoimat)... ynnä muuta, mitä varten veroja kerätään. Maaseudun elinvoimaisuutta varten on myös veroja kerätty, mutta maaseudun elinvoimaisuuden sijasta maaseutu tyhjenee ja autioituu samaan aikaan kun asunnottomuus, erityisesti isoissa kaupungeissa lisääntyy.
Joidenkin palkansaajien työtunteja verottamalla tai verotta jättämisellä ei ole paljonkaan merkitystä nykyisen suurtyöttömyyden aiheuttamaan heikkoon talouskasvuun, mistä työttömyys johtuu.
Isot yritykset saavat isot yritystuet, joidenkin arvioiden mukaan jopa 5-6 miljardia euroa energiatukineen. Yritystukien on tutkittu heikentävän kilpailua ja uusia innovaatioita sekä säilyttävän vanhaan tekniikkaan perustuvaa, jopa kannattamatotonta yritystoimintaa. Kun Orpon hallitus vähentää yritysveroa kaksi prosenttia, eli EU-maiden tpiseksi pienimmäksi, se tekee noin miljardin euron loven verokertymään.
Kuka tutkisi nyt, että saavatko yritykset enemmän yritystukia verrattuna siihen mitä maksavat veroja.
Orpon hallitus vähensi verotuloja siten, että verottomille sijoitustileille voi tallettaa 100 000 euroa entisen 50 000 euron sijaan. Marginaaliveron vähentäminen pienentää myös kaikkein isotuloisempien verotusta.
Orpon hallituksen hallitusohjelmassa on myös perintöveron poisto, minkä pääministeri Orpo halusi toteuttaa, mutta valtiovarainministeri Purran mukaan, sitä ei voi tehdä, kun 1,4 miljardia pitäisi leikata jostain muualta.
Yhteiskunta ei hyödy yhdestäkään lisätyötunnista, jos niitä työtunteja ei veroteta. Raha ei lisää talouskasvua, jos raha menee (voittoina ilman veroja) rikkaiden sijoittajien osinkoihin tai verottomille sijoitustileille. Suomen valtion isoa alijäämää voidaan vähentää keräämällä lisää veroja veronmaksukyyisiltä. Nykyinen hallitus on lisännyt valtion alijäämää vähentämällä varakkaiden verotusta ja leikkaamalla sosiaalietuuksia, joita on myös verotettu.
Lisääntynyt raha ei luo mitään kysyntää, jos lisääntynyt raha makaa esim. verottomilla sijoitustileilla. "Kaikki verottomat tunnit" vähentävät valtion verokertymää ja lisääävät budjetin alijäämää, joka on jo niin iso, että Suomi on EU:n tarkkailuluokalla ja joutuu tulevaisuudessa noudattamaan EU:n ohjeita.
Eiköhän suomen kansalaiset maksa jo tarpeeksi veroja.
Verojen leikkaus ei luo työpaikkoja, ainoastaan työnantajilta perittävät lisämaksut luovat työpaikkoja. Palkansaaja maksaa vähennettävät verot itse vaikka työnantaja tulouttaa sen verottajalle. Tällä ei tule lisää työpaikkoja millään muotoa. Vain paskaa puhuvien hallitus pellejen vaihtaminen voisi realisoida uutta työtä.
Totuus on lähes 400 000 työtöntä vuoden 2026 loppuun mennessä tätä sumaa ei pureta vuodessa tai kahdessakaan. Keskimääräisesti se vielä 10-15 vuotta.
Hallitus ei yksinkertaisesti osaa hoitaa mitään asioita kansalaisten hyväksi.
Purra ja Orpo on vienyt tämän kansan sinne mutakuoppaan mistä on todella vaikea päästä ylös.
Muut politikot lässyttää kuukaudesta toiseen täyttä sontaa.
Kekkonen totesi joskus! porvareita ei saa koskaan päästää päällepäsmäreiksi. No nyt persut ovat porvareitten takaliston nuolioita vaikka niin piti olla suomen kansan etuja ajava.
Me siällä kuopassa ollaan vielä vuosia.
Verojen leikkaus tuo lisää työtä ja työ luo lisää työpaikkoja.
Sinä kiellät todellisuuden.
Kansalaisten etu on kevyt verotus.
Et tiedä, kuka kansa on
Kansa on helppo määritellä.
Kansa on keskimääriin hiukan yli nelikymppinen, parisuhteessa, lapsia ja ennen kaikkea käy töissä. Palkkaakin tulee melkein viisi tonnia kuussa.
Kansalla ei ole aikaa istua ratikkakiskoilla tai kerätä rahaa leipäjonoista.
Kansa tekee töitä.
Vaikeasti työllistyvillä aloilla voisi kokeilla markkintalouden periaatteita.
Palkkoja voisi nostaa kysynnän ja tarjonnan mukaan?
Kysyntä ja tarjonta on hyvä lähtökohta.
Tarjonta lisää kysyntää.
Veroja ei tarvitse poistaa kokonaan vaan voidaan määrittää ylin veroprosentti, esimerkiksi 45%
Tuo olisi radikaalia. koska silloin käytännössä kaikki verotulot loppusivat.
Meillähän 15% ihmisistä maksaa 60% veroista.
Verojen maksuvelvollisuus on samoilla ihmisillä, jotka käyvät armeijan, kouluttautuvat ja käyvät töissä. Eli juuri valioyksilöillä. Siksi ne ovatkin valioita.
Päivän verovinkki!
Kannattaa olla sitten käymättä armeijaa!😁
Säästyy veroilta! 💸
"Verojen maksuvelvollisuus on samoilla ihmisillä, jotka käyvät armeijan"
Eli yli puolet kansasta ei siis maksa veroja? 🤪
Ikäluokista kolmannes käy armeijan.
Kolmannes kotitalouksista on verojen nettomaksajia.
Siinä on kieltämättä pohjaa tuolle johtopäätökselle. Tosin osa armeijan käyvistä ei maksa veroja enemmän kuin saa tukia ja monet, erityisesti naisista, jotka eivät käy armeijaa, ovat verojen nettomaksajia.
"Verojen maksuvelvollisuus on samoilla ihmisillä, jotka käyvät armeijan"
Eli naiset eivät maksa veroja.
Suomenkieli on sinulle vaikeaa.
Tuossa ei ole sanaa "vain".
Mutta silti naiset eivät käy armeijaa.
Jotkut käyvät.
Tämä ei taida olla sinun päiväsi 😂
Mutta veroja eivät sinun mukaan maksa.
Älä laita sanoja suuhuni 🤡