Pikavippien korkoihin liittyy edelleen paljon epäselvyyttä, erityisesti ennen korkokattoa otetuissa lainoissa.
Kaikki tapaukset eivät johda toimenpiteisiin, mutta osassa korkoja voidaan kohtuullistaa tai periä takaisin.
Keskustellaan aiheesta: onko täällä kokemuksia tai kysymyksiä siihen liittyen? Voidaan avata myös prosessia yleisellä tasolla.
Voiko vanhoista pikavipeistä saada korkoja takaisin?
6
526
Vastaukset
- Anonyymi00001
Lyhyesti: ei voi saada.
Tämä on aika yleinen käsitys, mutta ei täysin pidä paikkaansa.
Osassa vanhoja pikavippejä korkoja on pidetty lainvastaisina, ja niitä on voitu jälkikäteen kohtuullistaa.
Siksi asia kannattaa aina tarkistaa ennen kuin sulkee sen pois.- Anonyymi00002
No voihan se hyvän perustelun jälkeen ennakkotapauksen perusteella johtaa siihen, että luoton antanut joutuu luopumaa osasta korkoa saadakseen edes pääomaa takaisin. En tiedä millaisia korkoja vippipojat ottaa kun ei koskaan ole ollut muualta kuin pankista otettua, eikä sitäkään kuin markka-aikana. Mutta jos vippipojan marginaali on esim. kolme, niin tuosta marginaalista se alennettu korko otettaisiin.
Mutta kyllä nykyaikana vippiä ottavankin pitäisi tajuta mitä tekee. Jos ei tajua eikä osaa korkoskus, niin ehkä on parempi olla ilman vippipoikia. Nykyäänei ole sellaista pankkiakaan jonka lainaosastolle voi mennä kysymään apua tai pientä lainaa.
Täällä joku kysyi 200€ velkaa. Siis rahaa josta ei ole pankille kuin kulua. Just tälläiset pääomat kertoo paljon kysyjästä. Ehkä joku helppo sinisilmä napsahtaa ansaan. Esim. tuon200€ pääoman järjestäminen maksaa jopa enemmän kuin pääoma. Hei haloo! Sen takia pankki tekee kokoajan asiakastutkimusta ja määrittää pärstä marginaalia. Tässä on hyvä huomio siitä, että kaikki tapaukset eivät johda muutoksiin – näin se menee.
Samalla on hyvä huomioida, että monissa vanhemmissa pikavipeissä todellinen vuosikorko on voinut nousta jopa yli 100 %:iin, eikä se ole aina ollut asiakkaalle selkeä tai ymmärrettävä kokonaisuus.
Näissä tilanteissa korkoja ja kuluja on joissain tapauksissa arvioitu jälkikäteen kohtuuttomiksi tai lainvastaisiksi. Kun korko katsotaan kohtuuttomaksi, se voi johtaa siihen, että korkoja mitätöidään laajemminkin ja jo maksettuja kuluja palautetaan.- Anonyymi00003
Ihan yksinkertaisesti ei. Vippifirma voi edellyttää, että asiakas ymmärtää oikeustoimen merkitys. Kauniisti sanottuna sillä jolla on liitua on oikeus sanella ehtoja. Ilmzaista rahaa ei ole. Joskus 20v sitten, kun vippipojat sai pyytää ”sadan” prosentin korkoja, niin kyllä asiakkaatkin olisi luullut tajuavan jutun juonen. Mutta samahan se on nykyaikanakin jos asiakkaalla on pankin luotto ja sitä aletaan kierrätetään kokoajan, pitkässä juoksussa n. kymmenen pinnan korko kasvaa yli sadan. Niillä nettokoroilla vippifirmat ja pankit tekee lainattavaa rahaa.
Moni ajattelee, että vastuu on aina asiakkaalla.
Todellisuudessa luotonantajalla on velvollisuus tehdä ehdot selkeiksi ja lain mukaisiksi.
Jos näin ei ole, asia voidaan viedä arvioitavaksi – ja silloin kyse ei ole mielipiteestä vaan lain tulkinnasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san3183750Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322058- 1001703
Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.451674Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1091422- 1451215
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041156- 821123
Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja104964Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.74894
