toisten kaksoset kamalan villejä??

Mulla on 3.5v kaksospojat, ja he eivät tee muuta kuin tappeleevat!! Yks ja kas vee he tykkäsivät toistensa seurasta, mutta ei todellakaan sen jälkeen kun täyttivät 3v. Ovat toisilleen tosi rakkaita, mutta se tappelu... Siihen lisänä uhmaikä, joten naapureilla on kestäminen. Esim eivät ole kahta minuuuttiakaan omassa huoneessaan, ilman että toinen alkaa kiusaamaan toista.

Loppuuko tämä koskaan???
71542
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Onpa tutun kuuloista.:) Meillä 7-vuotiaat kaksostytöt ja tappelevat ihan kauheasti, siis
oikein kunnolla, nyrkkiä tulee jne. Lähes kolme-
vuotiaiksi olivat niin hyvää pataa keskenään, mutta nykyään kaikkea muuta... tietysti välillä
toistensa parhaat ystävät. ;)

Äänestä

On meilläkin villejä lapsia vaikka ovat tyttö ja poika. Just tossa kolmen vuoden kieppeillä se tappelu meilläkin alkoi. Tyttö varsinkin oli kova tappelemaan.. löi veljeään paistinpannulla päähän ja leikkasi saksilla korvalehdestä!
Heitti 1,5 v vanhemman veljensäkin lattiaan kerran suuttuessaan. Toisaalta pitää kyllä veljensä puolia ja sitten taas veli tekee mitä tahansa ettei siskolla ole paha mieli, antaa vaikka karkin suustaan jos toinen tahtoo.. Sitten taas kerran sisko itki sängyssään kun veljeltä vedettiin viittä vaille irronnutta hammasta, joka veljen mielestä oli kamalan pelottavaa... Että tappelun lisäksi riittää sympatiaakin ja leikkivät yhdessä sovussakin.
Nyt jo menossa neljännelle luokalle ja tappelua jatkuu edelleen... Eli ei se lopu.

Äänestä

kuullostaa tosi tutulta...meillä pojat 2v ja 8 kk.ihan sama homma,tapellaan niin että kynnet ja hampaat vaan viuhuu.ja jos eivät ole toistensa kimpussa,niin ovat minun jaloissa pyörimässä.mitään et voi tehdä ilman että ovat häseltämässä ja heti kun silmä välttää,pahojaan tekevät..tänään oli taas todella huono päivä.huh huh...millon tää loppuu...kaikki sympatiat sulle!

Äänestä

Hei!

Kovin kuulosti tutulta ja samalla lohduttavalta. Olemme muuttaneet huhtikuussa kerrostaloon ja välistä ihan hirvittää meteli, jonka tytöt saavat aikaan. Jatkuvaa pientä kätinää.Tytöt ovat toistensa parhaita kavereita, mutta kahdestaan ollessaan tuntuu, että he eivät juuri mitään muuta tee, kun kinastelevat. Joku tuossa lohdutti, että 5v... helpottaa... tiedä sitten.

Äänestä

Meillä 5-v tyttö ja poika. Se alkaa aamulla aamupalapöydässä ja loppuu illalla, kun mennään omiin huoneisiin nukkumaan... Ulkona kun silmä välttää otetaan puun karahka ja vedellään päähän, toisinaan kotona heitellään "pikku"autoilla(auton pitn.20cm). Tyttö harrastaa "itsepuolustusta"...tökkäsee etu-ja keskisormilla veljeään silmiin. Voisi luulla. että meillä on koira, kun lattialla on paljon karvoja, mutta ei...ne ovat tyttömme hiuksia...

Kaupassa käynnit ovat välillä tuskaa. Meillä on neljä lasta(2x-00,-02 ja -04)ja perhana kun kaupasta ei löydy kolmea pikkukärryä :(

Uskon että huudot ja tappelut loppuu vasta silloin kun arkkuun on lyöty naulat!!!

Jos en olisi energinen hössöttäjä, olisin joutunut aikoja sitten suljetulle...

Voimia kaikille :)

Äänestä

Juu, meillä 2v 7kk kaksostytöt, ovat aika hyvää pataa mutta tappelevat välillä tosi rankasti.

Pahimpana koen meillä tämän ikuisen pahanteon!! Loppuuko se koskaan, jos silmä välttää niin heti tapahtuu kauheita. Meillä lähes kaikkien huoneiden ovet pidettävä lukossa, rikkovat, repivät tapeetit seiniltä, riisuvat, pissaavat lattioille, sotkevat vessat jne jne. Meillä 4 lasta ja tällästä pahantekoa en ole ikinä nähnyt. Suunnittelevat ja toteuttavat yhteisymmärryksessä ja nauravat räkäset naurut päälle.

Äänestä
  • Joskus joku viisas sanoi, että tämä riitely on sisarusten kesken ihan normaalia ja tapahtuu jopa 5-7 min välein. Voi kuulostaa kammottavalta, mutta näin lapset kasvattavat toisiaan. Ja sekin vielä, että aikuiset eivät koskaann kuulemma pysty kasvattamaan lapsiaan niin hyvin, kuin sisarukset toisiaan.

    Tietenkin aikuisten on puututtava tähän kasvatusmenetelmään niissä rajoissa, että ei satu pahoja vahinkoja. Ja tämä kasvatusprojekti kestää aikuisuuteen saakka.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


saripe kirjoitti:

Mulla on 3.5v kaksospojat, ja he eivät tee muuta kuin tappeleevat!! Yks ja kas vee he tykkäsivät toistensa seurasta, mutta ei todellakaan sen jälkeen kun täyttivät 3v. Ovat toisilleen tosi rakkaita, mutta se tappelu... Siihen lisänä uhmaikä, joten naapureilla on kestäminen. Esim eivät ole kahta minuuuttiakaan omassa huoneessaan, ilman että toinen alkaa kiusaamaan toista.

Loppuuko tämä koskaan???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu