Vietnam liike 60-luvun lopulla oli opiskelijaliike koko länsimaissa. Avasi silmät kehitysmaiden taistelulle neokolonialismia vastaan, toi solidaarisuutta kansallisille vapautusliikkeille. Sitten palattiin kotimaan asioihin ja radikaalit menivät vasemmistoouolueisiin. Ja sitten liberaalit, luonnonsuojelijat ym. perustivat vihreän liikkeen ja siitä tuli solidaarisuusliikkeen koti myös. Siitä tuli valtakunnallinen ja kansainvälinen liike ja puolue.
Nyt Ukrainan solidaarisuuden suhteen ero on kuin yöllä ja päivällä. Koko yhteiskunta ja valtio on siinä mukana. Rahaa ei kerätä lippujen kanssa kadunkulmissa vaan suuret Iltapäivälehdetkin keräävät rahaa Ukrainalle! Ilmoittavat mihin kaikkiin paikkoihin voi rahaa laittaa.
Se on oikein. Ja vapautus radikaaleille marginaalista ja puolue uskollisuudesta vasemmistossa ja muissakin puolueissa.
Mutta Afganistanille ja Tsetsenialle ei saatu perustettua mitään solidaarisuusliikettä, kun Neuvostoliitto hyökkäsi niihin. Se kuvastaa Suomen politiikkaa. Tsekkoslovakkian miehitys 1968 rikkoi kadulla mielenosoituksissa heti kyllä suomettumisen muurin.
Nyt on solidaarisuus Israelille, islamismin yhteinen vastustaminen täysin kahtia jakautunutta ja sekaisin. Vasemmisto ja vihreät ovat Israelia ja USAta vastaan, ja vain persut Israelin puolella. Trumpin politiikkaa pitääkin vastustaa, mutta islamismin vastustamisessa hän on oikealla puolella. Iranilta pitää viedä kyky hyökätä muihin maihin ohjuksillaan ja valmistaa ydinase sitä varten. Ja sen proksit pitää myös tehdä vaarattomiksi.
Mikäli tämä on sodalla mahdollista ylipäätänsä. Islamismi on aate, ja se vaan kasvaa ja leviää kun saa marttyyrejä. Rajat Iranille ja islamismille voidaan laittaa. Ei ydinaseita Iranille, ei kykyjä hyökätä rajojensa ulkopuolelle. Se näyttää onnistuvan, ja samalla Trumpin kannatus lakkaa USAn vaaleissa. Kaksi kärpästä yhdellä iskulla!
Lisäksi Venäjältä menee taas yksi tukijamaa, ja Putin ja Trump joutuvat vihdoin vastakkain. Kun tähän asti ovat pelanneet yhteen.
Jumalan käsi näkyy tässä Israelin tukemisessa. Jumalan kansa, juutalaiset tästä kansasta, palaa Pyhään Maahan, eikä kukaan voi sille yhtään mitään. Toinen osa, kymmenen kadonnutta sukukuntaa palaa myös perintömailleen, missä sitten ovatkin. Tällä hetkellä kristillisissä seurakunnissa joka maassa. Nämä sukukunnat ovat assimiloituneina hajallaan joka maassa, ja ovat heräämässä tietoisuuteen taustastaan, perimästään.
Solidaarisuus Vietnamille ja Ukrainalle
6
233
Vastaukset 6
Israel ja Ukraina voittavat. Se on oikeudenmukaisuuden voitto vielä tässä pahassa maailmassa. On hienoa, että kaikki ovat Suomessa Ukrainan puolella. Ja se on murheellista, että on niin paljon Israel vastaisuutta, ja suoranaista rasismia juutalaisia vastaan, eikä juutalaisia puolusteta niin voimakkaasti kuin tilanne vaatisi.
- Anonyymi00001
Kaikki suomalaiset eivät ole Ukrainan nykyisen hallituksen puolella.
Manipuloiva koomikko on saanut herkkäuskoiset eurooppalaiset unohtamaan sodan todelliset syyt, venäjänkielisten ja -mielisten kansalaisten sortamisen.
Kannattaa tutkia lähihistoriaa, jos totuus kiinnostaa?- Anonyymi00002
Pitäisköhän jonkun hyökätä Kiinaankin suojelemaan uiguureja? Ai ei vai..
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Pitäisköhän jonkun hyökätä Kiinaankin suojelemaan uiguureja? Ai ei vai..
Uiguurit on mitätön kansa kuten suomalaisetkin.
Itse on yritettävä olla itsenäinen Suomessa! - Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Uiguurit on mitätön kansa kuten suomalaisetkin.
Itse on yritettävä olla itsenäinen Suomessa!No tuo kommentti nyt ei liittynyt mihinkään.
Ei tietenkään ole. Tämä on demokraattinen maa. Venäjällä kaikki näyttelevät olevansa Putinin puolella. Niin siellä teidän trollitehtaassakin. Muistakaa nyt vaan tehdä mahdollisimman huonoa propagandaa, se on ainoa mahdollisuus diktatuurissa. Hidastuslakko: oikeat asiat hyvin, väärät asiat huonosti. Ja niin ettei jää kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71547
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398
