Veneen tyhjentäminen vedestä

Anonyymi-ap

Olen aloittelemassa uutena harrastuksena purjehdusta, ja uuden äärellä olenkin miettinyt paljon mm. purjeveneen tekniikkaa, jos kohta purjehtimiseen liittyvää elämänviisauttakin. Tällä erää mieltäni askaruttava seikka on hyvin käytännönläheinen.
Olen pohtinut paljon veneen mahdollista täyttymistä vedellä, ja koska purjehtiminen tapahtuu useimmiten vedessä, lienee väistämätöntä, että veneeseenkin pääsee sitä kertymään. Epäilenkin, että ei ole hyvä asia, jos sitä pääsee kertymään liian paljon, sillä sehän kastelee sellaisessa tapauksessa ihan kaiken.
Äyskäri on tietysti hyvä tyhjennysväline, mutta olisiko tyhjennystulppa näppärämpi? Millainen tulppa olisi tiivis ja luotettava? Millaisia materiaalivaihtoehtoja, tiivistysratkaisuja ja asennustapoja tulisi suosia? Tylpan tulisi kestää hyvin meriveden korroosiota ja sopia veneen pohjan rakenteeseen.
Voisiko esimerkiksi ammeentyhjennystulppa toimia purjeveneen tyhjennystulppana, ja millaisia etuja tai haittoja tällainen vaihtoehto toisi verrattuna veneisiin suunniteltuihin kierrettäviin kumitulppiin? Perinteiseen veneentyhjennystulppaan verrattuna tuo on halkaisijaltaan laajempi, jolloin vettä ymmärrettävästi poistuu enemmän.
Entä voisiko tulpan sijaan veneeseen asentaa hanan, jonka avulla veden saisi veneestä pois pikavauhdilla? Etenkin sellainen kääntyvä keittiöhana voisi olla käytännöllinen, kun sen voisi pyöräyttää laidan yli, mutta halutessaan siitä voisi ottaa vaivattomasta vaikka perunankeittovettä kattilaan.

6

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Oletko aivan varma, että haluat siihen optimisti jollaasi tyhjennystulpan?
      Se vene on niin kevyt, että rannalla paras tapa on kääntää alassuin ja vesillä tyhjennykseen käy tuo aikaisemmin mainitsemasi äyskäri.

      Pohjatulppaan liittyy aina riski, että se katoaa ja jiipatessa potkaiset sen vahingossa irti.
      Siinä kun etsit sitä tulppaa veneen pohjalta ja unohdat, että purje on ylhäällä, niin saat siinä vielä puomin päähäsi.

      Purjehdus on eräs niistä harrastuksista, joissa riskien minimointi on erityisen tärkeää.
      Laita ainakin pyöräilykypärä päähäsi kun nostat ison ylös D.

      • Anonyymi00002

        Käytän aina muulloinkin kypärää ja olenkin pärjännyt ilman mitään kummempia vaurioita:)


    • Anonyymi00003

      Olen asentanut pohjaan hanan. Helppo ja simppeli tyhjennyskeino.

      • Anonyymi00004

        Käytätkö sitä hanaa tyhjennykseen myös vesillä ollessa?


      • Anonyymi00005

        Onko se pohjan ulko- vai sisäpuolella?


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Onko se pohjan ulko- vai sisäpuolella?

        Ulkopuolella tietysti. Helppo avata uimareissulla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      34
      3259
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1619
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      1001
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      989
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      59
      953
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      948
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      860
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      813
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      803
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      719
    Aihe