🤔 🐤 🐥 Pääsiäiseen liittyvä taikausko on säilynyt nykyaikaan asti kristinuskon rinnalla. Noita-akat, trullit ja pahojen henkien karkottamiseksi sytytetyt pääsiäiskokot ovat säilyneet. Virpojat toivottavat onnea talon väelle koristeisilla oksillaan. Oksta vietiin aiemmin navettaan tuomaan karjalle terveyttä. Nykyisin ne laitetaan vaasiin pääsiäiskoristeeksi. Perinteinä on ollut myös koivunoksien kerääminen vaasiin hiirenkorvia varten. Niiden sekaan on laitettu pajunoksia, joissa on valkoiset söåöt pajunkissat.
Perinteet ovat hyviä kiintopisteitä elämässä. Kiva kun meillä on ihan omia tapoja, ettei kaikkea ole kopioitu jenkeistä.
Hyvää Pääsiäistä!
6
206
Vastaukset 6
- Anonyymi00001
Kiitos samoin teille.
Ihan yksin pääsiäistä täällä vietän. Sukuloimaankaan en lähtenyt, kun valmistaudun samansuuntaiseen tapahtumaan kuin syyskuussa 2013.
- Anonyymi00002
lounas.ajatus kirjoitti:
Ihan yksin pääsiäistä täällä vietän. Sukuloimaankaan en lähtenyt, kun valmistaudun samansuuntaiseen tapahtumaan kuin syyskuussa 2013.
Eli valmistaudut vetämään kunnon perskännit muun puliremmin kanssa siellä korvessa 🤣🤣
Anonyymi00002 kirjoitti:
Eli valmistaudut vetämään kunnon perskännit muun puliremmin kanssa siellä korvessa 🤣🤣
En nyt kutsuisi tätä Espoon vilkasta kaupunginosaa miksikään korveksi. Juuri kaupassa käydessäni näin n. satakunta ihmistä. Enkä myöskään liiku tuollaisissa remmeissä niinkuin sinä.
- Anonyymi00003
lounas.ajatus kirjoitti:
En nyt kutsuisi tätä Espoon vilkasta kaupunginosaa miksikään korveksi. Juuri kaupassa käydessäni näin n. satakunta ihmistä. Enkä myöskään liiku tuollaisissa remmeissä niinkuin sinä.
Siksipä juuri se puliremmi on kuin luotu sinua varten 🤣🤣
Anonyymi00003 kirjoitti:
Siksipä juuri se puliremmi on kuin luotu sinua varten 🤣🤣
Sun kannattaa hoitaa tuo alkoholiriippuvuutesi. Sulla tuo kännäily, juominen ja puliremmit näyttää olevan koko ajan mielessä. Et huijaa ketään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu591521- 261154
- 821002
- 41823
- 65816
- 92754
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.13720Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131705Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19705- 115676
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31615Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �142605- 4602
- 43591
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45570- 19536
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24523- 41518
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t71493Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke17477
