En ymmärrä, että niin moni kristitty tukee Trumpia vaikka omilla silmillään näkee miten paha ihminen se on. Trump tekee työtä saatanalle.
Muslimin henki on ihan yhtä arvokas kuin kristityn ja Raamattu ei anna kenellekään lupaa tappaa edes terroristia vaan päinvastoin rakastaa pitäisi.
Israel on kostonhimoinen terroristivaltio. Kristitty ei sellaista pitäisi tukea ollenkaan. Puolustaminen ja kostoksi hyökkääminen ovat ihan eri asioita. Israel on sotinut vuosikymmeniä eikä siihen loppua tule. Israel on myös harjoittanut kidutusta vangeilleen.
Trump, Israel ja muslimi
40
511
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tuommoista takapajuista sotkua siitä tulee, kun tietämätön hölöttää ja perustelee raamatulla korvasyyhyjään.
- Anonyymi00003
Lue Raamattu, KETÄÄN EI SAA TAPPAA. Pidät siis Raamattua korvasyyhynä?!
- Anonyymi00002
Hyvä aloitus ja olenpa täysin samaa mieltä. Hysteerinen uskovaisten Trump-kannatus ja sokea Israelin tukeminen ovat saaneet pöyristyttävän paljon tukea juuri uskoisten piireissä. Israelin kansa ei ole pyhää tai parempaa kuin mikään muu kansa.
- Anonyymi00030
Israel on valittu kansa, joilta Jumala odottaa enemmän. Ilmestyskirjan mukaan lopuksi niistä jää vain jäännös. Niin paljon tärkeämpää on heidän toimia oikein kuin meidän pakanoiden.
- Anonyymi00004
Kyllä tappaminen aivan kivaa kun sen oikein ymmärtää, eikä vasemmistoaate sotkenut päätä.
- Anonyymi00005
Tuosta ei ota Erkkikään selvää, ota lääkkeet, nyt!
- Anonyymi00006
En ole vasemmistoa, enemmänkin oikeistolainen ja kirjoittaja on oikeilla jäljillä.
- Anonyymi00007
Oli miten oli niin vasemmisto ei ymmärrä tappamista oikein.
- Anonyymi00008
Jeesus sanoo ettei saa tappaa. Siinä on ainoa ymmärrys joka meillä tulee olla. Vasen tai oikea tai jopa keskellä, missään tilanteessa ei saa tappaa.
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Jeesus sanoo ettei saa tappaa. Siinä on ainoa ymmärrys joka meillä tulee olla. Vasen tai oikea tai jopa keskellä, missään tilanteessa ei saa tappaa.
Niin Jeesus tietenkin, mutta ei silloin ollut kuin kivat roomalaiset, jotka otti juutalaisten maat.
Tositilanteessa Jeesus olisi pannut haisemaan jos henkeä olisi uhattu. - Anonyymi00031
Anonyymi00009 kirjoitti:
Niin Jeesus tietenkin, mutta ei silloin ollut kuin kivat roomalaiset, jotka otti juutalaisten maat.
Tositilanteessa Jeesus olisi pannut haisemaan jos henkeä olisi uhattu.Jeesus kuoli, kun uhattiin
Kerrotko lisää? Tarkoitatko, että ämerikkalaiset ja israelilaiset saavat tappaa ja kiduttaa niin paljon kuin haluavat?
- Anonyymi00010
Ne jotka kannattavat Trumpin ja Israelin touhuja ja nykymenoa ovat pääosin harhaan johdettuja lahkolaisia jotka eivät näe muuta kuin lahkon määrittelemän totuuden mikä on tehokkaan aivopesun tulos. Oma ajatus on vuosien kuluessa kitketty pois.
- Anonyymi00011
Kaverit kaikkoaa jos menet sanomaan että eipä nuo asiat näytä viattomien tappamisella ratketa. Ihminen on sen uskonsa orja varsinkin jos on alkanut tehdä siitä videoita miten Israel on aina oikeassa ja kaikki valehtelevat sen päälle. Miten sitä voi äkkiä muuttaa suuntaa, että ei hyvä ihme tuon tappamisen kanssa, ei se johda mihinkään muuhun kuin aiheuttaa hirvittävästi kärsimyksiä eikä kukaan edes ole ajamassa Israeli mereen eikä se ole koskaan ollut lähelläkään, itse on rettelöinyt aina muiden kanssa.
Ihminen on siinä oman uskonsa vanki ja tehnyt itse itsestään uskonnon uhrin.
- Anonyymi00012
Aloittajan kirjoitus vaikuttaa hyvin naiviilta. Iran kumppaneineen on varustautunut vuosikymmeniä Israelin tuhoa varten. Tämä pyrkimys on täysin avointa. Monta kertaa he ovat sitä yrittäneet, hyökäten yllättäen suurella ylivoimalla ja aina hävinneet. Aloittajaa jurppii, kun Israel törkeästi puolusti itseään. Samoin nyt, kun Trump siirti lopullisen ydinsodan tulevalle antikristukselle. Silloin kaltaisenne hyödylliset idiootit tulevat huomaamaan pahuuden irvokkaat kasvot. Pahuus on pesinyt islamin suojissa kokoajan, kasvattaen voimiaan revanssia varten.
- Anonyymi00015
Trumpin lupaus...
– Hullut paskiaiset, avatkaa se vitun salmi tai joudutte helvettiin – Katsokaa vaan. - Anonyymi00018
Hulluja kirjoitat, näkihän sen tänäänkin. Israel rikkoi tulitaukosopimusta koska halusivat tappaa Libanonista lähes sata ihmistä. Israel on pahuuden pesä. Israel ei ole puolustanut itseään vaan hyökännyt. Katso Netanjahun videot jossa se huutaa kostoa! Ei kosto ole puolustamista. Olet aivopesun ja ennakkoluulojen uhri. Sen lisäksi luulet, että koska Jeesus tepasteli Israelissa niin Israelin kansa on jotenkin pyhempää ja parempaa, NO EI OLE!
Lisäksi Israelin kansasta noin 80% on vääräuskoista, pääasiassa juutalaisia vääräuskoisia.
- Anonyymi00013
Hyökkäys Iraniin johtuu yksin siitä ettei Venäjä ole voimissaan, se ei voi puolustaa Irania eikä osallistua sotaan kun sen kädet ovat täynnä Ukrainassa. Nyt oli oiva tilaisuus ottaa iran ja sen öljy haltuunsa. Mitään tekemistä asialla ei ole jollain Israelilla ja sen uhkalla.
Venäjä kuitenkin tukee Irania niin paljon kuin vain on mahdollista sekä siihen osallistuu myös Kiina. Saattaa käydä niin, että Yhdysvalloille tulee lähtö lähi-idästä. Se joutuu jättämään tukikohtansa siellä eikä enää hyökkäillä valtioita kohtaan aina silloin milloin siltä tuntuu. Se leikki tulee nyt ehkä loppumaan. - Anonyymi00014
Nyt Trump uhoaa aikamääriä milloin jos Iran ei suostu rauhaan, niin sen jälkeen neljässä tunnissa tuhotaan kaikki sillat ja energialaitokset Iranissa.
Ehdokkaana lupasi päivässä lopettaa kaikki sodat tai ne eivät olisi alkaneetkaan jos hän olisi pressa ja nyt kun on pressa, niin uhkaa tuhota toisen valtion neljässä tunnissa.
Oikea rauhanruhtinas.
Joskin uho on vain uhoa, siihen asiaan voi jollakin muullakin olla sanansa sanottavana.- Anonyymi00016
Niin, kovin sotaisa kaverihan hän näkyy olevan. Onhan häntä syytetty myös raiskauksista ja Epstein yhteyksien osalta ei ole tainnut tulla totuus hänen osalta kokonaisuudessa esiin. Ei hänen toiminta mitenkään kovin hengelliseltä vaikuta.
- Anonyymi00017
Siviilejä ja heidän omaisuutta vastaan hyökkääminen ei ole kristillistä lähimmäisenrakkautta. Hedelmistään puut tunnetaan.
- Anonyymi00019
Kun jotenkin liittyy Israeliin niin kaikki sallittua.
- Anonyymi00020
En minäkään ymmärrä. Uskikset ovat sokeita Israelin tukijoita
- Anonyymi00021
Kumna että eivät tue myös amerikan homoja.
- Anonyymi00022
Sellainen toisten tuomitseminen ei tuo ratkaisua vaan saa tuomitsijat olemaan osapuoli konfliktissa joka johtaa siihen että se tulee niiden omaan maahan. Se olisi hyvä kaikkien muistaa. Oliko juutalaisilla vaihtoehtoja kun ne pakeni Katolisen kirkon siunauksella tapahtunutta holokaustia ja muita vainoja Euroopasta/Venäjältä Amerikkaan ja Israeliiin? Onko niillä israelilaisilla mahdollisuus kieltäytyä maanpuolustuksesta? Onko niillä mahdollisuus lähteä Israelista? Aika moneen vastaus on kielteinen.
- Anonyymi00023
Mutta tiedätkö mitä raamattu sanoo?
Hän sanoo näin: "autuus tulee juudalaisista"
Sen Hän sanoi itsestään koska Kristus oli juutalaisten kuningas jonka juutalaiset ristiinnaulitsivat ja niin varmaan juutalaisilla ei silloinkaan ollut muuta vaihtoehtoa kuin ristiinnaulita juutalaisilla elävän Jumalan ja aabrahamin iisakin ja jakobin äänellisen Jumalan kieltäjillä ja Moseksen ja aaronin äänellisen Jumalan kieltäjillä sillä osaa kansaa joka seuraa Kooraa kapinassaan kun ei tunnu oikein koskaan olevan vaihtoehtoja vaikka raamattu selkeästi sanookin juudalaisilla kuulkaa te kaikki Israelin koska teidän Herranne ja teidän Jumalanne on itse teitä puhutellut teidän omien profeettojenne kautta että niin kauan kuin Israel kuulee Jumalansa ääntä niin Israelin elävä Jumala ei anna Israelin kansaa pakanoiden eikä vihollisten käteen mutta koska he jumalastaan luopuvat niin Hän itse hajoittaa heitä kaikkiin maakuntiin ja kaikkiin kansoihin.
Mitä siis meidän pitää sanoman eikö Israelilla ollut vaihtoehtoja? Tosin heille annettiin elävä Jumalan sana jota he eivät tahtoneet korviinsa ottaa jota he eivät kuulleet ja siitä vaariin ottaneet vaan suostuivat kuolleisiin Jumaliin patsaan kaltaisiin joilla ei elävän Jumalan ääntä eikä muotoa eikä Henkeä ole. Sentähden on israel hävitetty ja jääneet israelista pitää vielä Hän sanoo itse tulen kautta kulutettaman. - Anonyymi00024
Anonyymi00023 kirjoitti:
Mutta tiedätkö mitä raamattu sanoo?
Hän sanoo näin: "autuus tulee juudalaisista"
Sen Hän sanoi itsestään koska Kristus oli juutalaisten kuningas jonka juutalaiset ristiinnaulitsivat ja niin varmaan juutalaisilla ei silloinkaan ollut muuta vaihtoehtoa kuin ristiinnaulita juutalaisilla elävän Jumalan ja aabrahamin iisakin ja jakobin äänellisen Jumalan kieltäjillä ja Moseksen ja aaronin äänellisen Jumalan kieltäjillä sillä osaa kansaa joka seuraa Kooraa kapinassaan kun ei tunnu oikein koskaan olevan vaihtoehtoja vaikka raamattu selkeästi sanookin juudalaisilla kuulkaa te kaikki Israelin koska teidän Herranne ja teidän Jumalanne on itse teitä puhutellut teidän omien profeettojenne kautta että niin kauan kuin Israel kuulee Jumalansa ääntä niin Israelin elävä Jumala ei anna Israelin kansaa pakanoiden eikä vihollisten käteen mutta koska he jumalastaan luopuvat niin Hän itse hajoittaa heitä kaikkiin maakuntiin ja kaikkiin kansoihin.
Mitä siis meidän pitää sanoman eikö Israelilla ollut vaihtoehtoja? Tosin heille annettiin elävä Jumalan sana jota he eivät tahtoneet korviinsa ottaa jota he eivät kuulleet ja siitä vaariin ottaneet vaan suostuivat kuolleisiin Jumaliin patsaan kaltaisiin joilla ei elävän Jumalan ääntä eikä muotoa eikä Henkeä ole. Sentähden on israel hävitetty ja jääneet israelista pitää vielä Hän sanoo itse tulen kautta kulutettaman.Että kuluttamus ja lyhentämys tapahtuu autuudeksi.
Juutalaisten omat profeetat ovat ennustaneet holokaustin tuhansia vuosia ennen sen tapahtumista.
Niin me kysymme mitä oikeastaan tarkoitat sillä ettei ollut sen muutaman tuhannen vuoden aikana aikaa kääntyä elävän Jumalan tykö ja alkaa jälleen kuulemää elävää ja äänellistä Jumalaa jolla on muoto ja Henki nimittäin Jumalan lapsen muoto ja Pyhä Henki?
Sentähden raamattu sanoo, ettei Jumalan sanan pidä tyhjänä palajaman takaisin vaan tekemään sen mitä se tuli tekemään. Ja koska Jumala lupaa lyhentää israelin kansaa autuudeksi niin se myöskin tapahtui ennustusten jälkeen koska siis juutalaiset olivat kristinuskon leviämisen suurimmat vastustajat niin se lyhentämys tapahtui pakanoille autudeeksi ja Kristuksen juutalaisten messiaan ja kuninkaan iankaikkiseksi nimeksi ja kunniaksi, sela. Daavidin pojalle kunniaksi. Aamen. - Anonyymi00026
Anonyymi00024 kirjoitti:
Että kuluttamus ja lyhentämys tapahtuu autuudeksi.
Juutalaisten omat profeetat ovat ennustaneet holokaustin tuhansia vuosia ennen sen tapahtumista.
Niin me kysymme mitä oikeastaan tarkoitat sillä ettei ollut sen muutaman tuhannen vuoden aikana aikaa kääntyä elävän Jumalan tykö ja alkaa jälleen kuulemää elävää ja äänellistä Jumalaa jolla on muoto ja Henki nimittäin Jumalan lapsen muoto ja Pyhä Henki?
Sentähden raamattu sanoo, ettei Jumalan sanan pidä tyhjänä palajaman takaisin vaan tekemään sen mitä se tuli tekemään. Ja koska Jumala lupaa lyhentää israelin kansaa autuudeksi niin se myöskin tapahtui ennustusten jälkeen koska siis juutalaiset olivat kristinuskon leviämisen suurimmat vastustajat niin se lyhentämys tapahtui pakanoille autudeeksi ja Kristuksen juutalaisten messiaan ja kuninkaan iankaikkiseksi nimeksi ja kunniaksi, sela. Daavidin pojalle kunniaksi. Aamen.Ja sentähden me emme kristittyinä tuomitse holokaustia koska me emme tuomitse sitä minkä Jumala on sanassaan ennustanut ja profeettojen kautta tunnustanut määrätyllä ajalla tapahtuvaksi että kuluttamus ja lyhentämys tapahtuu autuudeksi.
Että siemen joka turmelemattomana pysyy sen pitää suuremmaksi siunaukseksi oleman ja iloksi Herralle kuin se murhe joka tuli kooraan lapsista jotka elävältä helvettiin vajosivat koska he eivät totelleet Jumalansa ääntä ja seuranneet päämiestään joka puhui Jumalan äänellä vaikka oli ihminen Mooses lihaa ja verta ihmisen ruumiissa. Ja niin myös oli Kristus ihminen lihallisessa ruumiissa kuitenkin Jumalan voiman kanssa. Sentähden hän sanoo että se tapahtuu autuudeksi koska siis kooraan kapinassa hukkuivat epäjumalan palvelijat niin myös holokaustissa siellä paloi jääneet kooraan lapsista kristiuskon vainoajat sen turmelemattoman siemenen viholliset jotka enemmän lihaansa rakastivat kuin iankaikkista elävää Jumalaa jolla on ääni ja Henki ja muoto eli ruumis koska hän on elävä eikä kuollut epäjumala.
Te huudatte tuuleen jumalaanne ja katso kukaan ei vastaa teille mutta me huudamme nyt korvesta sen Jumalan päälle joka vastaa ja jolla on ääni joka vaelsi ihmisten keskellä ja paransi sairaita ja teki tunnustekoja Juudeassa ja galilean kaupungeissa. Sentähden meidän Jumalamme on elävä koska hän antaa lapsillensa elävän Hengen ja Hän puhutteli heitä kerran emmauksen tiellä ja Hän puhutteli heitä ylösnnousseena lukittujen ovien takana ja hän puhutteli heitä haudan suulla enkelin kautta. Ja ilmestyi saulukselle ja monelle muulle. Eikö israel nyt muista miksi heidän isillään oli elävä Jumala siksikö että he pieksivät suutaan tuuleen ja kävivät juutalaisia kouluja? Ei vaan siksi koska he juttelivat jumalansa kasvoista kasvoihin miksi te ette tahdo näitä tietää ja näitä kuulla ja näistä vaarin ottaa että te myöskin uskoisitte elävän ettekä kuolleen jumalan päälle jolla ei henkeä eikä voimaa ole?
Miksi Israel hylkäsi Jumalansa ja pakanat tekivät Kristuksesta kuolleen kaltaisen hengettömän niin kuin vaskisen peuran jota luonto äitikään ei omaksensa tunne jota ainoastaan ihmiset kiittää mutta luonto ja taivaskin veisaa kiitosta elävälle jumalalle mutta ihmisten lapset kiittävät kuvan kaltaisia patsaita ja menninkäisiä kuolleita luita haudatuita* jäänteitä , ja vielä lippuja ja tanssivat kaiken sen ympärillä jolla ei ole henkeä ja voimaa eläväksi tehdä ruokaa ja mässäilyä, huoruutta ja koreilua joka kaikki lihassa tapahtuu että lihan pitää sangen suureksi tuleman ja kaikki katoava jonka koi syö ja jonka ruoste raiskaa joka pitää iankaikkisesti häviämän jota ei ikinä muisteta sitä ihminen kiittää ja sen ympärillä hän tanssii kuin jörjetön ja mielipuoli kuin hullu vailla ymmärrystä voi teitä te Kooraan lapset jotka ette Isäänne tunne joka on taivaassa te hengettömät ja vedettömät* pilvet te Jumalasta vieraantuneet te jotka ette tunne sitä joka voimallinen on joka antaa lapsillensa juoda vivoittavasta lähteestä elävää vettä koska sen pitää eläväksi tekemän niin kuin vesi vie janon tunteen pois ja ruoka nälän tunteen niin myös se vesi jonka Iankaikkinen Jumala antaa lapsillensa joka vuotaa karitsan ja Jumalan istuimelta se käy niin kuin elävä virta kristittyjen sisällä koska raamattu sanoo te olette pyhän hengen temppelit ja kuinka te uskoisitte elävän Jumalan päälle ja sanoisitte emme me mitään ole ainoastaan jumala on Pyhä ja ihminen on epäpyhä joka ei jumalaa voi tuntea ette te silloin usko elävän Jumalan päälle katso aabraham uskoi elävän Jumalan päälle katso hän jutteli elävän Jumalan kanssa, katso mooses uskoi elävän Jumalan päälle, katso hän jutteli elävän Jumalan kanssa, katso elia uskoi elävän Jumalan päälle, katso hän oli kirkastumisen vuorella ja jutteli pyhien kanssa kuolemansa jälkeen, katso apostolit uskoivat elävän Jumalan ja he juttelivat elävän Jumalan kanssa, katso Jeesus oli Jumalan poika ja katso Hän kuuli elävää Jumalaa, katso kuka sinä olet ja ketä sinä kuulet eli kanssa sinä juttelet onko sinun Jumalasi elävä, korota nyt äänesi niin basuuna ja huuda korkeasti jos sinä Jumalaa kuulet ja Jumala puhuisi sinulle, mutta te puhutte tuuleen ja teitä kuulee maailma, mutta teidän jumalanne ei ole elävä, koska sillä ei ole ääntä eikä sillä ole muotoa eikä sillä ole Henkeä koska elävällä Jumalalla on ääni ja on muoto ja on henki siksi me tahdomme sanoa että me uskomme elävän Jumalan päälle jos sinä jonkun näistä tunnet muodon taikka äänen taikka Hengen niin sinä tunnet elävää ja et usko kuolleen päälle. Mutta voi teitä jotka teette kuolleesta elävän jotka käännytte haudan* tykö sillä opetuslapset kääntyivät ylösnousseen elävän Hengen tykö jossa myös paavalin eli sauluksen usko oli elävän Hengen eikä kuolleitten luitten päälle että autuus tulee Juudalaisista koska Israelin Jumala oli elävä, mutta muu maailma uskoi kuolleitten Jumalien päälle joilla ei henkeä eikä voimaa ollut minkäs tähden siis Israel kielsi siis Jumalansa ja rakasti enemmän vihollistensa jumalaa, kuolleita luita? - Anonyymi00027
Anonyymi00026 kirjoitti:
Ja sentähden me emme kristittyinä tuomitse holokaustia koska me emme tuomitse sitä minkä Jumala on sanassaan ennustanut ja profeettojen kautta tunnustanut määrätyllä ajalla tapahtuvaksi että kuluttamus ja lyhentämys tapahtuu autuudeksi.
Että siemen joka turmelemattomana pysyy sen pitää suuremmaksi siunaukseksi oleman ja iloksi Herralle kuin se murhe joka tuli kooraan lapsista jotka elävältä helvettiin vajosivat koska he eivät totelleet Jumalansa ääntä ja seuranneet päämiestään joka puhui Jumalan äänellä vaikka oli ihminen Mooses lihaa ja verta ihmisen ruumiissa. Ja niin myös oli Kristus ihminen lihallisessa ruumiissa kuitenkin Jumalan voiman kanssa. Sentähden hän sanoo että se tapahtuu autuudeksi koska siis kooraan kapinassa hukkuivat epäjumalan palvelijat niin myös holokaustissa siellä paloi jääneet kooraan lapsista kristiuskon vainoajat sen turmelemattoman siemenen viholliset jotka enemmän lihaansa rakastivat kuin iankaikkista elävää Jumalaa jolla on ääni ja Henki ja muoto eli ruumis koska hän on elävä eikä kuollut epäjumala.
Te huudatte tuuleen jumalaanne ja katso kukaan ei vastaa teille mutta me huudamme nyt korvesta sen Jumalan päälle joka vastaa ja jolla on ääni joka vaelsi ihmisten keskellä ja paransi sairaita ja teki tunnustekoja Juudeassa ja galilean kaupungeissa. Sentähden meidän Jumalamme on elävä koska hän antaa lapsillensa elävän Hengen ja Hän puhutteli heitä kerran emmauksen tiellä ja Hän puhutteli heitä ylösnnousseena lukittujen ovien takana ja hän puhutteli heitä haudan suulla enkelin kautta. Ja ilmestyi saulukselle ja monelle muulle. Eikö israel nyt muista miksi heidän isillään oli elävä Jumala siksikö että he pieksivät suutaan tuuleen ja kävivät juutalaisia kouluja? Ei vaan siksi koska he juttelivat jumalansa kasvoista kasvoihin miksi te ette tahdo näitä tietää ja näitä kuulla ja näistä vaarin ottaa että te myöskin uskoisitte elävän ettekä kuolleen jumalan päälle jolla ei henkeä eikä voimaa ole?
Miksi Israel hylkäsi Jumalansa ja pakanat tekivät Kristuksesta kuolleen kaltaisen hengettömän niin kuin vaskisen peuran jota luonto äitikään ei omaksensa tunne jota ainoastaan ihmiset kiittää mutta luonto ja taivaskin veisaa kiitosta elävälle jumalalle mutta ihmisten lapset kiittävät kuvan kaltaisia patsaita ja menninkäisiä kuolleita luita haudatuita* jäänteitä , ja vielä lippuja ja tanssivat kaiken sen ympärillä jolla ei ole henkeä ja voimaa eläväksi tehdä ruokaa ja mässäilyä, huoruutta ja koreilua joka kaikki lihassa tapahtuu että lihan pitää sangen suureksi tuleman ja kaikki katoava jonka koi syö ja jonka ruoste raiskaa joka pitää iankaikkisesti häviämän jota ei ikinä muisteta sitä ihminen kiittää ja sen ympärillä hän tanssii kuin jörjetön ja mielipuoli kuin hullu vailla ymmärrystä voi teitä te Kooraan lapset jotka ette Isäänne tunne joka on taivaassa te hengettömät ja vedettömät* pilvet te Jumalasta vieraantuneet te jotka ette tunne sitä joka voimallinen on joka antaa lapsillensa juoda vivoittavasta lähteestä elävää vettä koska sen pitää eläväksi tekemän niin kuin vesi vie janon tunteen pois ja ruoka nälän tunteen niin myös se vesi jonka Iankaikkinen Jumala antaa lapsillensa joka vuotaa karitsan ja Jumalan istuimelta se käy niin kuin elävä virta kristittyjen sisällä koska raamattu sanoo te olette pyhän hengen temppelit ja kuinka te uskoisitte elävän Jumalan päälle ja sanoisitte emme me mitään ole ainoastaan jumala on Pyhä ja ihminen on epäpyhä joka ei jumalaa voi tuntea ette te silloin usko elävän Jumalan päälle katso aabraham uskoi elävän Jumalan päälle katso hän jutteli elävän Jumalan kanssa, katso mooses uskoi elävän Jumalan päälle, katso hän jutteli elävän Jumalan kanssa, katso elia uskoi elävän Jumalan päälle, katso hän oli kirkastumisen vuorella ja jutteli pyhien kanssa kuolemansa jälkeen, katso apostolit uskoivat elävän Jumalan ja he juttelivat elävän Jumalan kanssa, katso Jeesus oli Jumalan poika ja katso Hän kuuli elävää Jumalaa, katso kuka sinä olet ja ketä sinä kuulet eli kanssa sinä juttelet onko sinun Jumalasi elävä, korota nyt äänesi niin basuuna ja huuda korkeasti jos sinä Jumalaa kuulet ja Jumala puhuisi sinulle, mutta te puhutte tuuleen ja teitä kuulee maailma, mutta teidän jumalanne ei ole elävä, koska sillä ei ole ääntä eikä sillä ole muotoa eikä sillä ole Henkeä koska elävällä Jumalalla on ääni ja on muoto ja on henki siksi me tahdomme sanoa että me uskomme elävän Jumalan päälle jos sinä jonkun näistä tunnet muodon taikka äänen taikka Hengen niin sinä tunnet elävää ja et usko kuolleen päälle. Mutta voi teitä jotka teette kuolleesta elävän jotka käännytte haudan* tykö sillä opetuslapset kääntyivät ylösnousseen elävän Hengen tykö jossa myös paavalin eli sauluksen usko oli elävän Hengen eikä kuolleitten luitten päälle että autuus tulee Juudalaisista koska Israelin Jumala oli elävä, mutta muu maailma uskoi kuolleitten Jumalien päälle joilla ei henkeä eikä voimaa ollut minkäs tähden siis Israel kielsi siis Jumalansa ja rakasti enemmän vihollistensa jumalaa, kuolleita luita?Koska siis Israel unohti luojansa ja Jumalansa äänen sentähden israel mielistyi epäjumaliin koska he eivät enään tunteneet Jumalansa ääntä ja hänen voimaansa vaan muukalaisiin hengettömiin ja vaskisiin jumaliin suoatuivat niin kuin pakanat jotka ennen uskoivat Kristuksen päälle jolla oli elävä ja autuaaksi tekevä henki mutta tänä päivänä he uskovat Kristuksen päälle joka on hengetöin, muodotoin ja äänetöin. Voi teitä te kuolleen uskon tunnustajat, kuka teitä auttaa maan vajoamalta jotka seuraatte Kooraa hänen kapinassaan sillä kooraan kapina on kuulla ihmisen järkeä ihmisen järkeä eikä elävää Jumalansanaa voi sinuas sinä Koora ja sinun lapses joka enemmän itseäsi rakastat kuin iankaikkista Jumalaa ja hänen sanaansa.
Sillä ei pidä missää autuutta oleman jossa ylennetään joku muu kuin elävä Jumalan sana jossa ylennetään ihmisen sana siellä on kuolema ja hävitys siellä ei pidä rauhaa* iankaikkisesti käsitettämän! - Anonyymi00028
Anonyymi00026 kirjoitti:
Ja sentähden me emme kristittyinä tuomitse holokaustia koska me emme tuomitse sitä minkä Jumala on sanassaan ennustanut ja profeettojen kautta tunnustanut määrätyllä ajalla tapahtuvaksi että kuluttamus ja lyhentämys tapahtuu autuudeksi.
Että siemen joka turmelemattomana pysyy sen pitää suuremmaksi siunaukseksi oleman ja iloksi Herralle kuin se murhe joka tuli kooraan lapsista jotka elävältä helvettiin vajosivat koska he eivät totelleet Jumalansa ääntä ja seuranneet päämiestään joka puhui Jumalan äänellä vaikka oli ihminen Mooses lihaa ja verta ihmisen ruumiissa. Ja niin myös oli Kristus ihminen lihallisessa ruumiissa kuitenkin Jumalan voiman kanssa. Sentähden hän sanoo että se tapahtuu autuudeksi koska siis kooraan kapinassa hukkuivat epäjumalan palvelijat niin myös holokaustissa siellä paloi jääneet kooraan lapsista kristiuskon vainoajat sen turmelemattoman siemenen viholliset jotka enemmän lihaansa rakastivat kuin iankaikkista elävää Jumalaa jolla on ääni ja Henki ja muoto eli ruumis koska hän on elävä eikä kuollut epäjumala.
Te huudatte tuuleen jumalaanne ja katso kukaan ei vastaa teille mutta me huudamme nyt korvesta sen Jumalan päälle joka vastaa ja jolla on ääni joka vaelsi ihmisten keskellä ja paransi sairaita ja teki tunnustekoja Juudeassa ja galilean kaupungeissa. Sentähden meidän Jumalamme on elävä koska hän antaa lapsillensa elävän Hengen ja Hän puhutteli heitä kerran emmauksen tiellä ja Hän puhutteli heitä ylösnnousseena lukittujen ovien takana ja hän puhutteli heitä haudan suulla enkelin kautta. Ja ilmestyi saulukselle ja monelle muulle. Eikö israel nyt muista miksi heidän isillään oli elävä Jumala siksikö että he pieksivät suutaan tuuleen ja kävivät juutalaisia kouluja? Ei vaan siksi koska he juttelivat jumalansa kasvoista kasvoihin miksi te ette tahdo näitä tietää ja näitä kuulla ja näistä vaarin ottaa että te myöskin uskoisitte elävän ettekä kuolleen jumalan päälle jolla ei henkeä eikä voimaa ole?
Miksi Israel hylkäsi Jumalansa ja pakanat tekivät Kristuksesta kuolleen kaltaisen hengettömän niin kuin vaskisen peuran jota luonto äitikään ei omaksensa tunne jota ainoastaan ihmiset kiittää mutta luonto ja taivaskin veisaa kiitosta elävälle jumalalle mutta ihmisten lapset kiittävät kuvan kaltaisia patsaita ja menninkäisiä kuolleita luita haudatuita* jäänteitä , ja vielä lippuja ja tanssivat kaiken sen ympärillä jolla ei ole henkeä ja voimaa eläväksi tehdä ruokaa ja mässäilyä, huoruutta ja koreilua joka kaikki lihassa tapahtuu että lihan pitää sangen suureksi tuleman ja kaikki katoava jonka koi syö ja jonka ruoste raiskaa joka pitää iankaikkisesti häviämän jota ei ikinä muisteta sitä ihminen kiittää ja sen ympärillä hän tanssii kuin jörjetön ja mielipuoli kuin hullu vailla ymmärrystä voi teitä te Kooraan lapset jotka ette Isäänne tunne joka on taivaassa te hengettömät ja vedettömät* pilvet te Jumalasta vieraantuneet te jotka ette tunne sitä joka voimallinen on joka antaa lapsillensa juoda vivoittavasta lähteestä elävää vettä koska sen pitää eläväksi tekemän niin kuin vesi vie janon tunteen pois ja ruoka nälän tunteen niin myös se vesi jonka Iankaikkinen Jumala antaa lapsillensa joka vuotaa karitsan ja Jumalan istuimelta se käy niin kuin elävä virta kristittyjen sisällä koska raamattu sanoo te olette pyhän hengen temppelit ja kuinka te uskoisitte elävän Jumalan päälle ja sanoisitte emme me mitään ole ainoastaan jumala on Pyhä ja ihminen on epäpyhä joka ei jumalaa voi tuntea ette te silloin usko elävän Jumalan päälle katso aabraham uskoi elävän Jumalan päälle katso hän jutteli elävän Jumalan kanssa, katso mooses uskoi elävän Jumalan päälle, katso hän jutteli elävän Jumalan kanssa, katso elia uskoi elävän Jumalan päälle, katso hän oli kirkastumisen vuorella ja jutteli pyhien kanssa kuolemansa jälkeen, katso apostolit uskoivat elävän Jumalan ja he juttelivat elävän Jumalan kanssa, katso Jeesus oli Jumalan poika ja katso Hän kuuli elävää Jumalaa, katso kuka sinä olet ja ketä sinä kuulet eli kanssa sinä juttelet onko sinun Jumalasi elävä, korota nyt äänesi niin basuuna ja huuda korkeasti jos sinä Jumalaa kuulet ja Jumala puhuisi sinulle, mutta te puhutte tuuleen ja teitä kuulee maailma, mutta teidän jumalanne ei ole elävä, koska sillä ei ole ääntä eikä sillä ole muotoa eikä sillä ole Henkeä koska elävällä Jumalalla on ääni ja on muoto ja on henki siksi me tahdomme sanoa että me uskomme elävän Jumalan päälle jos sinä jonkun näistä tunnet muodon taikka äänen taikka Hengen niin sinä tunnet elävää ja et usko kuolleen päälle. Mutta voi teitä jotka teette kuolleesta elävän jotka käännytte haudan* tykö sillä opetuslapset kääntyivät ylösnousseen elävän Hengen tykö jossa myös paavalin eli sauluksen usko oli elävän Hengen eikä kuolleitten luitten päälle että autuus tulee Juudalaisista koska Israelin Jumala oli elävä, mutta muu maailma uskoi kuolleitten Jumalien päälle joilla ei henkeä eikä voimaa ollut minkäs tähden siis Israel kielsi siis Jumalansa ja rakasti enemmän vihollistensa jumalaa, kuolleita luita?Room.9 jae 27-30 noin
- Anonyymi00025
On huono peruste Israelin sotarikoksille ja kansamurhalle se, että niitä pitää tehdä kun se on ollaan ajamassa mereen. Vaikka ympärillä on muslimeja eikä se automaattisesti tarkoita sitä että täytyy käyttäytyä siten kuten Israel käyttäytyy. Ei aina tarvitse olla naapurimaiden kanssa sodassa ja härnätä niitä. Hyvä esimerkki on Egypti, jolta Israel valtasi Siinain. Mutta luovutti sen takaisin ja on eletty sen jälkeen rauhan aikoja.
Gazan murhenäytelmän yhteydessä Egypti tosin uhkasi että irtisanoo rauhansopimuksen Israelin kanssa.
Hieman voisi katsoa myös peiliin tilanteessa jossa naapurimaat ovat sellaisia kuin ovat, että onko yhtään syytä itsessään, että onko itse lietsonut vihaa, onko itse toimillaan antanut syytä vihaan.- Anonyymi00029
Israelilla ja Egyptillä on rauhansopimus mutta silti Egypti on samaa vihamielistä liittoumaa joka on suunnattu Israelin valtiota vastaan mihin suurin osa maista YK:ssa kuuluu. Kaikki jotka siellä on "kahden valtion ratkaisun puolesta" tai kannattaa "Palestiinaa" niin on epäsuorasti osa konfliktia Israelin vihollisen puolella.
Jokainen maa joka äänestää Israelia vastaan YK:ssa, on suoraan osapuoli konfliktissa. Myös USA joka äänestää Israelin puolella aina, on osapuoli konfliktissa. Ei tarvi siis ihmetellä jos USA joutuu ottaan henkisesti etäisyyttä Euroopan suhteen koska Eurooppa on muuttunut viimeisen 70-80 vuoden aikana, ei Amerikka. - Anonyymi00035
Anonyymi00029 kirjoitti:
Israelilla ja Egyptillä on rauhansopimus mutta silti Egypti on samaa vihamielistä liittoumaa joka on suunnattu Israelin valtiota vastaan mihin suurin osa maista YK:ssa kuuluu. Kaikki jotka siellä on "kahden valtion ratkaisun puolesta" tai kannattaa "Palestiinaa" niin on epäsuorasti osa konfliktia Israelin vihollisen puolella.
Jokainen maa joka äänestää Israelia vastaan YK:ssa, on suoraan osapuoli konfliktissa. Myös USA joka äänestää Israelin puolella aina, on osapuoli konfliktissa. Ei tarvi siis ihmetellä jos USA joutuu ottaan henkisesti etäisyyttä Euroopan suhteen koska Eurooppa on muuttunut viimeisen 70-80 vuoden aikana, ei Amerikka.USA ei ottanut juutalaisia vastaan Saksasta.Sitä Göbbels ivasi, koska ei älymystö kelvannut USAlle.
- Anonyymi00032
Uskooko joku että Israelin tukeminen on oikotie Taivaseen. Ettei tarvitse uskoa Kristukseen. Eräänlainen ane.
- Anonyymi00034
Se olisi mun mielestä tosi hyvä jos paavi ja katolinen kirkko olisi tätä mieltä.
Mutta ei, katolinen kirkko uskoo liberaalivasemmistolaiseen ideologiaan vuodesta 2013.
Miksi? Katolinen kirkko vastusti kommunisteja ja halusi että ne pysyy Neuvostoliiton puolella ja siksi muunmuassa NATO perustettiin Euroopan turvaksi. Voi vaan sanoa että se on 180 asteen käännös Katolisen kirkon politiikassa ja turha on puhua rauhasta. Kukaan ei usko sitä. Katolinen kirkko on ylin vallan käyttäjä, rikkain ja vaikutusvaltaisin kirkkokunta globaalisti. - Anonyymi00036
Koska Israel muuttui pyhäksi lehmäksi?
- Anonyymi00037
Tässä taitaa olla perustavaa laatua oleva väärinkäsitys, että esim amerikan evankelistikristityt olis maailmankatsomukseltansa edes etäisesti lähellä jotain tyypillistä suomalaista tapakristittyä.
USA:n evankelistikristityt, joita on noin 60 miljoonaa, on fanaatikkoja. Tukevat Israelia pääasiassa uskonnollisista syistä, uskovat että maailmanloppu on lähellä, ja jotta Jeesus palaa maanpinnalle Israelin täytyy olla juutalaisten vallassa.
Tän vuoks näitä ei kiinnosta mitkään ilmastonmuutokset, köyhien auttaminen, ei mikään. Koska maailmanloppu on joka tapauksessa nurkan takana, ja vääräuskoiset joutuvat helvettiin, ja he ovat tietysti juuri ne ainoat oikeauskoiset, jotka Jeesus pelastaa taivaaseen.
Mikä on häiritsevää, että suomessakin ääriuskovaiset imevät tätä ideologiaa ainakin osittain itseensä, vaikka tietysti evankelistien mielissä myös suomalaiset kristityt ovat lähtökohtaisesti vääräuskoisia.- Anonyymi00038
Tapakristillisyys ei ole mitään oikeaa kristinuskoa. On väärin ajatella että se olisi. Se on vaan vasemmistolaisuutta. Kuvaavaa on että yhtäkään vasemmistolaista ei kiinnosta kuinka paljon kristittyjä kuolee sodissa ja konflikteissa tms. Ainoa mikä kiinnostaa on oma rahatilanne ja vasemmistoideologia (varsinkin jos siitä voi kuuluttaa muille).
- Anonyymi00039
Ei ne ole ystäväni..en tiedä jsksanko ....huoh edes selittää siitä tulisi taas ykdi maratooni
- Anonyymi00040
"vaikka tietysti evankelistien mielissä myös suomalaiset kristityt ovat lähtökohtaisesti vääräuskoisia."
....
Eihän ne väärä uskoisia myös perkeleet ovat oikea uskovaisia. Kun minä puhun ihmisten tavalla niin teidän pitäisi ymmärtää. Eli järki peräisesti.
Mutta kun sinä rakastat jumalaa niin sinä olet lammas joka seuraa paimenta katso ei hän kanna mustaa vaan valkoista karvaa miksi sinä et ymmärrä katso sudet tulivat ja söivät häntä ja katso ystäväni hän on yhä lammas vaikka tosin raadeltu ja verta vuotava
Mutta minkäs tähden sinä sanot tapakristitystä jota sudet eivät ole raadelleet joka itse puki päällensä tämän maailman huoruuden ja koreuden ja maailman muodon ja MAAILMAN PILKAN!! Ja katso hän on musta ja raamattu se sanoo jos se mikä on ulkoinen on pimeys niin kuinka suuri on itse pimeys sillä tämä lammas jonka lankesi suden suuhun hän ei kuitenkaan tahtonut suden eli synnin ja syntiturmeluksen alle eli suuhun vaan hän tahtoi seurata paimenta vaikka hän oli joskus heikko lihan puolelta.
Sentähden että yksi mies vaelsi jerusalemista ja matkalla sillä tiellä hän joutui ryöväreitten käsiin ja hän oli alasti riisuttu ja verta vuotana mutta kun laupias samarialainen tuli katso ystäväni hän ei nähnyt ihmistä joka oli synnissä VAAN HÄN NÄKI LAMPAAN JONKA SUDET ELI SYNTI MAAILMA JA PERKELEET OLIVAT ALASTI RIISUNEET JA RAADELLEET, mutta mitä te olette jotka olette mustat kuin helvetin nokimustat tattaraiset jotka ette koskaan näe kenen ristin juurelle te seisotte te jotka rakastatte enemmän maailmaa ja sen hekumaa kuin iankaikkista pysyvää Jumalaa. Te lampaan karvoja kantavat noki mustat perkeleet jotka aina kannatte Jeesuksen ristille orjantappuroita. Jos te olisitte sen jeesuksen kristuksen lampaat niin te ETTE pukisi ehdoin tahdoin päällenne sitä muotoa ja syntiä ja koreutta kuin maailmassa on vaan te pitäisitte murheen synnistä niin kuin tämä jerikon kulkija joka tuli synnistä alastomaksi joka tuli synnistä verta vuotavaksi joka tuli synnistä huokaavaiseksi murheelliseksi alaspainetuksi ja puoli kuolleeksi jonka hyvä Paimen Herra Jeesus korjasi , paransi ja kantoi majataloonsa. Jos te olisitte jeesuksen lampaita te keveä mieliset hattarat ja te siveät huorintekijät te raittiit ja rehelliset viinaporvarit te baabelin portto kaupunki joka huoruutta ja koreutta rakastaa joka puet päällesi aina ilolla kultaa ja koruja ja maailman kauneutta ja polkka tukkaa naisilla ja kravattia ja herras kristillisyyttä miehillä oi jos te olisitte Jeesuksen lampaita niin totisesti hän sanoo niin kuin herra elää niin te tulisitte myöskin kerran murheelliseksi kun te näkisitte mitä tämä maailma on tehnyt teidän entiselle kristillisyydelle jota te kerran kannoitte lapsuudessa äitinne kohdussa ja isänne polvella kun te istuitte vanhimpainne rintoja vasten. Ja te ette näe sitä ja te sanotte itsenne lampaiksi eli kristityiksi vaikka te joka hetki kannatte orjantappuroita ja piikki kruunuja Jeesuksen ristille te Jeesuksen kristuksen murhaajat te hävyttömät huorintekijät te katumattomat synnin rakastajat te portot ja te sionin tyttäret joiden häävaate on musta joka on mustunut tässä maailmassa, se on musta sinun puolelta mutta se on lumivalkoinen Kristuksen puolelta siksi hän ottaa lampaansa syliinsä ja korjaa heitä sillä katso ei Hänen lampaansa rakastaneet turmeluksen kaupunkia tosin heidän lihansa heikkouden tähden he olivat synnissä raskaasti vialliset mutta heitä ei luettu syypääksi heidän vikoihinsa.
Ja mistä me sen näemme kuka luetaan ja keitä ei lueta syypääksi katso raamattu sanoo jos se mikä teissä on ulkoinen on itse pimeys niin kuinka suuri on itse pimeys, kuinka hän sanoo hän pukee synnin päällensä ja ei tiedä syntiä tekevänsä? Eikös Jumalan lapset tiedä syntiä tekävänsä kun perkele heitä rääkkää? Niin tosin he tietää vaan ei heillä ole voimaa sitä vastaan joka ärjyy kuin leijona joka on saaliinsa löytänyt. Mutta hän pukee synnin ja koreuden ja kulta käädyt ja huoruuden ja juoppouden herraskristillisyyden ja kaiken maailman hekuman ja sen muodon polkka tukat ja kaiken maailman mielisyyden ja sen keveämielisyyden kuin maailmasta tulee kaiken sen hän pukee päällensä ja katso hän sanoo minun paimeneni on rikas minua kohtaan ja joka hetki hän syö perkeleitten kädestä ja ei hän tiedä sillä hän luulee joka hetki istuvansa Jumalan kämmenelle vaikka ulkoiset merkit näyttää että hän seisoo keskellä synkiää pimeyttä jonka loppu on iankaikkinen kuolema ja kerran hävitys jonka kaltaista ei ole ikinä ollut eikä tule vastaisuudessa olemaan ei nyt eikä iankaikkisesti.
Sentähden me sanomme seuraako nyt sudet paimenta lampaiden kanssa? Niin me sanomme he seuraavat mutta heidän karvansa ovat mustat ja heistä paistaa synkiä pimeys ja synnin rakkaus ulospäin ja viha lampaita kohtaan joka nimitetään kristittyjen murhaaja ja päällekantaja hamasta aabelista asti sillä hänen vanhurskautensa ei kelpaa Jumalalle vaikka hän tekee työtä kyntää peltoa ja kerää riiheen, mutta hän ei koskaan palvele Jumalaa katso sydämestänsä.Tämä ulkokullattu
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658