Pakkoruotsi on perustuslain vastainen
Vastaukset 12
- Anonyymi00001
Pakkoenglanti vielä pahempi!!
- Anonyymi00004
Nyt puhutaan ruotsinkielestä. Vai eikö pyhään pakkoruotsiisi saa koskea?
- Anonyymi00002
Ihmetellä tosiaan saa että miksi tuo pakkoruotsitus yhä vaan jatkuu, kukaan ei sitä tarvitse kukaan ei sitä halua kaikille se on ainoastaan haitallinen.
Kuvaavaa tässä on sekin että kun ahvenanmaalaiset halusivat lopettaa suomenkielen opetuksen niin se lopetettiin heti , mutta kun joissain mannersuomen kunnissa haluttiin lopettaa pakkoruotsi niin sanottiin että se ei ole mahdollista .
Miksi näin ?- Anonyymi00005
Jos se olisi vapaaehtoinen, niin kyllä sen joku kuitenkin valitsisi. Pakko syö mielenkiinnon.
- Anonyymi00003
Kyllä pärjää Suomen kielellä kun Ruotsissa käy homoilemassa .
- Anonyymi00006
Sanoo vaan että jag är böga, niin ei muuta kielitaitoa tarvita. Ellei käytä kieltä muuhun tarkoitukseen.
- Anonyymi00007
Eikä sitä hurri mongerrusta tarvi,kuin hurrilassa ja lomakohteissa kun jos puhuu,niin voi saada köniinsä.
Eikä tarvitse oikeastaan sielläkään, sillä siellä on pakollinen englanti, jota he puhuvat sujuvammin kuin suomalaiset. Eli Ruotsi on hyvä paikka treenata englantia.
- Anonyymi00008
Pakkoruåtsi ei ole perustuslain vastainen, mutta onhan se monella tavalla pasko kieli.
- Anonyymi00009
Halla-aho on eliitti suomenruotsalaisesta suvusta .
- Anonyymi00010
Herääkin kysymys että miksi meitä yhä pakkoruotsitetaan ?
Pakkoruotsi , virkamiesruotsi ja ruotsinkielinen yle ?- Anonyymi00012
Herää lähinnä kysymys miksi tuo on sinulle kamalaa pakotusta mutta olet täysin hiljaa pakkoenglannista, johon törmää lähes kaikkialla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 951811
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4871380- 881193
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.471160- 751150
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t1911117- 93937
Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt11844- 65715
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta176711