Yritykset eivät uskalla ilmoittaa työpaikoista
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e9eecd7c-86e0-45b4-897a-283a8621fde7
Mihin se yrityksien työvoimapula oikein hävisi? Sitä ei ole koskaan ollut olemassakaan. Ajatelkaa, yritykset, jotka tulevat oikeistohallitusta ja tukien leikkaamista, eivät halua laittaa avoimia työpaikkoja julkiseen hakuun. Suomi on sellaisessa selvitystilassa, että muissa maissa olisi jo ihmisiä kaduilla suurmielenosoituksissa. Mihin työttömiä kannustetaan tukien menetyksen uhalla hakemaan, kun työpaikkoja on historiallisen vähän auki? MOT paljasti hiljattain myös haamutyöpaikat työmarkkinatorilla, eli kusetus on valtava. Starttiraha ei riitä firman perustamiseen ja sitä paitsi maksavia asiakkaita on vähän. Jos alkaisi kv liiketoimintaan niin kulut on logistiikassa hirvittäviä pelkästään EU alueella, puhumattakaan muista maista. Suomi on kohta niin suuressa kusessa kuin voi olla kun työpaikkoja ei synny ja yt-kierrokset pyörii joka paikassa. Kuka on vastuussa tästä? Sanoisin, että erityisesti pk-yrityksiä kurittaneet hallitukset, kun kulut niin suuret ettei pysty palkkaamaan porukkaa. Kaikki sellainen politiikka, jossa isot yritykset saa isoja yritystukia ja veronalennuksia ja korjaa potin osinkoina ja bonuksina ja samaan aikaan porukkaa pihalle. Suomessa on Euroopan korkein työttömyys. Kerroin asiasta ulkomaalaiselle tutulleni, hän oli yllättynyt ja luuli, että Suomessa hyvä työllisyystilanne. Sanoin, että ei ole ja että olemme erittäin köyhä kansa. Suomi on kehitysmaa taloudellisesti.
Työttömiä kyykytetään ja kusetetaan ihan avoimesti
46
265
Vastaukset 46
- Anonyymi00001
Valtiolle kertyi v.2025 lähes 2miljardia euroa osinkoja omistuksistaan, juuri äsken yle uutisissa sanottiin.
Meillä on kyllä rikas valtio, mutta köyhä kansa ja ne muutama rikas suku, jotka eivät maksa veroja kuin enintään 10pros tuloistaan. - Anonyymi00002
Pitäisiköhän tuosta toiminnasta vetää siihen osallistuneet ja sitä harjoittaneet edesvastuuseen ,mitä arvelette?
- Anonyymi00004
Älä ny toi on sitä onnistunutta Kokoomus politiikkaa. Ny o sitte vaa todistettu se että kokoomus onnistuu siinä missä muut ei ole onnistunut ei siinä sen kummempaa.
- Anonyymi00003
työ harjoiteliat ovat samoja kurselle tulivia, että päivä rahat pysyisi pystyssä,
- Anonyymi00005
Sakin hivutus on kumman hyvä työkalu ,se palauttaa kummasti arvostuksen muita ihmisiä kohtaan ja käytöstavat. Nämä työttömien kiusaamiseen perehtyneet ovat selkeästi koulutusta vailla.
- Anonyymi00006
Kuinka monella maailman onnellisin maa useita korkeakoulututkintoja ja sairaseläke?
- Anonyymi00007
Monella.
Mafia of The mediocre hallitsee.
Jos sinulla on 3 aivosolua niin olet uhka.
Liike on se lääke?
Korvien välissä vai juoksu siis? - Anonyymi00026
Anonyymi00007 kirjoitti:
Monella.
Mafia of The mediocre hallitsee.
Jos sinulla on 3 aivosolua niin olet uhka.
Liike on se lääke?
Korvien välissä vai juoksu siis?Jos edes ne 3 niin olet uhka täällä
- Anonyymi00027
Anonyymi00007 kirjoitti:
Monella.
Mafia of The mediocre hallitsee.
Jos sinulla on 3 aivosolua niin olet uhka.
Liike on se lääke?
Korvien välissä vai juoksu siis?Natsit juoksee vaikka meillä juoksee korvien välissä.
Miksi natseilla on työt ja rahat silti maailman onnellisin maa?
- Anonyymi00008
Ei täällä mitään töitä ole!
11% työttömyys ja nousee,
Virossa 6% silti 70.000 Virolaista Suomessa, miksi?
Joista noin 8.000 ovat toimeentulotuella, miksi?- Anonyymi00009
Todellinen luku kuinka moni on maailman onnellisin maa ulkopuolella täysin on käsittämättömän suuri?
Ja nuorille ei ole luvassa yhtään mitään? - Anonyymi00024
Anonyymi00009 kirjoitti:
Todellinen luku kuinka moni on maailman onnellisin maa ulkopuolella täysin on käsittämättömän suuri?
Ja nuorille ei ole luvassa yhtään mitään?Petos
- Anonyymi00025
Ei.mitään maailman onnellisin maa
- Anonyymi00010
Koulusta pääsevät eivät nykyään pääse lähes mihinkään oppisopimuksiin!
Kesätyötkin ovat nykyään harvinaisuus!
Kaikki tämä JA PALJON MUUTA PAHAA on todellisuudessa EU'n tekemisiä,
on ollut päinvastoin Suomelle kuin mitä shittiä ovat puhuneet,
sitäkin koska Suomi on nykyään valheiden maa
missä jokapäiväinen valehtelu on normi!- Anonyymi00011
Juuri näin 🐒🌍
- Anonyymi00023
Maailman onnellisin maa on valhe
- Anonyymi00012
Meillä on työvoimapula joten raippa vaan soimaan työttömille !
- Anonyymi00015
Työnnä dildo anuksees ja näe päivä unia ei tule tapahtumaan mutta turpaan voi tulla.
- Anonyymi00018
Anonyymi00015 kirjoitti:
Työnnä dildo anuksees ja näe päivä unia ei tule tapahtumaan mutta turpaan voi tulla.
🌈🏳️🌈🍆
- Anonyymi00022
Miksi me sitten olemme työttömiä useilla tutkinoilla?
- Anonyymi00035
Anonyymi00018 kirjoitti:
🌈🏳️🌈🍆
🏳️🌈🌈🍆
- Anonyymi00013
Koko Euroopan suurin työttömyys!
- Anonyymi00019
Koska FAILED NATION
- Anonyymi00033
Anonyymi00019 kirjoitti:
Koska FAILED NATION
Failed nation
- Anonyymi00034
Suurin
- Anonyymi00014
Metsätöissä on aina avoin huusi.
- Anonyymi00020
Kuka haluaa elää huussi?
Me haluamme rahaa
- Anonyymi00016
Kansa luovuttaa eduskuntavaaleissa vallan poliitikoille, eli valituksi tuleville kansanedustajille. Kannattaa miettiä tarkkaan, että kenelle sen vallan luovuttaa, eli ketä äänestää. Puolue saa aina sen annetun äänen, eli puolueen valinta on tärkein seikka.
- Anonyymi00021
Kaikki puolueet roskaa
Ne haluamme rahaa - Anonyymi00042
Ei se poliittisen toimivallan luovutus oikeuta epäoikeudellisuuksiin .Poliittinen valta luovutetaan yhteisien asioiden hoitoon ei tietyn ihmisryhmän etuisuuksien ajoon ,saati jonkun ihmisryhmittymän riistämiseen .Eduskunta toimii perutuslain alla ja jollei yleinen oikeus laitos valvo toimintaa ,seuraukset voivat olla mitä arvaamattomimmat ja silloin ei laittomuuksiin ryhtyneillä ole sellaista piilopaikkaa josta heitä ei tuomiolle vietäisi ja se tuomio saattaa olla ihan toisen lainen, kuin mitä saa tuomio istuimissa. Joten kannattaa harkita mille tielle lähtee . Vanha totuus on se että varkaalla ei ole oikeutta kuten ei myöskään väärintekijällä valitus lupaa tuomiostaan.
Yksinkertaistaen :Varkaalta voi varastaa sillä mihin hän valittaisi varastamansa viemisestä. Oikeuden omiin käsiin ottanut ei voi vaatia oikeutta koska hän on oikeuden hyljännyt .
Suomen eduskunta edustaa maan korkeinta oikeuslaitosta ja pitää myös lainsäädäntöä yllä. Sen toimita perustuu tuohon sen ohella, että eduskunnan toimivaltaan kuuluun kansan varojen käyttö kerättyjen varojen myötä kansan edun mukaisesti käyttäen ,käyttää kansakunnan /kansalaisten hyväksi. Demokratiassamme valta on kansan ja se annetaan päättäjille kaudeksi kerrallaan, jotta he edistävät kansanasioita kansalaisten katsomalla tavalla. Vaaleissa kansa punnitsee ketkä ajavat asioita heidän katsomallaan tavalla, jolloin yksilöt antavat valtuuden toimiin sille henkilölle jonka kukin katsoo asiaansa parhaiten edistävän. Tuo valta ei ole muihin ihmisiin menevä ,sillä kukaan kansalainen ei voi toiseen ihmiseen menevää valtaa luovuttaa. Eli yksi oikoisesti eduskunnan valta on rajallinen ja se toimiikin perutus lain alaisena, demokratian puitteissa .
Demokratiaa rajaa oikeuskäytäntö, että perutuslaki jonka muuttaminen on tehty erittäin vaikeaksi ,sillä kaikki lainsäädäntä nojaa siihen ja perutuslakimme taasen kansainväliseen lainsäädäntöön. Mikäli sitä muutettaisiin johtaa se väistämättä koko perutus lain uudistamiseen joka on melko lailla iso urakka ja useimmiten kaatuisi taroitusperäisen lain säätämisen suhteen oikeus käsitteisiin, sillä se on pitkälti oikeudellisesti punnittu jo ennalta. Edustajiemme valta ei ole suinkaan auktoritäärinen vaan siis rajallinen ja valta on Suomessa myös jaettu jotta se ei keskittysi yhden tahon käsiin.
Valata on jaettu Suomessa demokratian vallan opin mukaisesti kolmi opin mukaan ,jossa lainsäädäntövalta on eduskunnan ja virkamiehet toteuttavat tuta ,kuten myös tuomioistuimet osaltaan.. jälkimmäisen myötä on toimet jotka menee yksilöön eritetty valtiovallasta ,sillä demokratiassa yksilöllä on itsemääräämis oikeus ja muitakin oikeuksia toisin kuin diktatuuriassa. Yksioikoisesti vituttaa idioottejen käsitys siitä että eduskunta vaalien myötä valituilla olisi ehdoton valta, päättää mitä tahansa, niin kun ei ole.
- Anonyymi00017
🐒🌏
- Anonyymi00028
Suomi on kehitysmaa kaikilla mittareilla
- Anonyymi00029
Maailman paskin maa💩💩💩🐒🌍🌏🌎
- Anonyymi00030
Minä pärjää hyvin kaikki maksetaan kiitos suomi en päiväkään tehnyt töitä enkä tee olen ulkoimailta muuttanu.
- Anonyymi00040
Hienoa että olet tänne tullut ja pärjäät hyvin näistä kommenteista kannata välittää :)) Saat lisää tukia kelasta jos osaat kysyä me vihervas ja sdp osaamme auttaa sinua oikeiden hakemuksien kanssa Welkome finland.
- Anonyymi00041
Anonyymi00040 kirjoitti:
Hienoa että olet tänne tullut ja pärjäät hyvin näistä kommenteista kannata välittää :)) Saat lisää tukia kelasta jos osaat kysyä me vihervas ja sdp osaamme auttaa sinua oikeiden hakemuksien kanssa Welkome finland.
Unohdin sanoa hups hihhii meillä on täällä mahdollisuus kolmannen sukupuolen vaihtamiseen. Pupuja sinulle.
- Anonyymi00031
Vilpas mielikuvitus on tosi huono ja pahasta.
- Anonyymi00032
Paskin maa🐒🌎
- Anonyymi00037
Tämä on kyllä esimerkki maasta joka ei koskaan johda esimerkillä ketään,
mutta jota aina johdetaan jostain suunnasta! - Anonyymi00038
Asunto on ja auto ja kaiki terveys palvelu kela hyva ystava kaiki on.
- Anonyymi00039
Ja suomi maksa kitos suomi mula kaiki taala hyvi.
- Anonyymi00043
Työttömien suhteen on syytä huomioida, että lainsäädännöllisesti ,lakisääteisesti valtiovallan tulee edistää kansalaisten toimeentuloa ,ei viedä sit kuten nyky hallitus tekee.
- Anonyymi00044
Suomessa työttömyyskorvaus €600 kk
Tanskassa työttömyyskorvaus €1.600 kk
Suomi ei ole Pohjoismaa vaan on osa Balttiaa! - Anonyymi00045
Maailman paskin maa 💩
- Anonyymi00047
On tämä maa ollut parempikin.. 80 -90 luvulla ,ihmisillä oli toisen laiset arvot. Ihminen oli muutakin kuin rahalla mitattava tarvike. Tuolloin ,raha oli monelle tiukassa ja taitaa kohta olla sama tilanne .Miehen mitta oli sana ja teot .Laulu soi ... ja tavattiin ,silmästä silmään .Tervehdittiin toisia .Aina ei tietty kaikki olleet yhtämieltä, mutta sai olla eri mieltä. Kavereita oltiin silti. Maailma muuttuu aina ei parempaan suuntaan.. Nyt miehen mitta tuntuu olevan lompakko ,tuolloin selkäranka. Ajatus tapa uosta ajata on kovin muuttunut toista kohtaan ,koska silloin kun jolle kulle eipäiväpaistanut elämän taipaleella ,koetettiin kaveria jeesata ,jotta vaikeudet voittaisi eikä elämä nujertaisi ystävää joita naapurin pojat keskenään olivat ja miksei tytötkin jotka tuolloin sorjasti poikia kiehtoivat omintakeisesti viehättävyydellään, sillä he olivat kovin arasti lähestyttävissä. Näet tulloin jokseenkinnvallitsi ero tyttöjen ja poikien välillä vaikkakin yhteisiä huvituksia oli ,tytöt olivat omassa kja pojatpitkäti tytö omassa sisä pirissä ja riiaus iän kartuessa se jolloin tuttavuutta tehtiin . Ehkä ei ollut hullupi juttu näin jälkikäteen ajatellen tuo hienoinen kuilu ,sillä se toi haasteiden myötämyös savutetavaa ja loi jopa pohjan toisen sukupuolen arvostukelle kun oli kynnys ja jännitys tutustumisessa ja siinä mahtaako tuo tyttö hyväksyä ja kuinka häntä tavoittelisin. Näet nuorana ihastutaan. Ajatus ehkä karkasi liiaksi ,mutta tämä vastakkain asettelu ei luo hyvää pohjaa mihinkään .Eikä tuo suhtautuminen ole tervettä ihmiseen ,sen suhteen missä asemassa hän milloinkin on .Elämä heittele ja se on pitkä.Rahan kauttako me luomme ihmis arvostuksen tänä päivänä ja valitsemme kaverimme ja jopa puolisomme ?MINNE KATOSI IHMISYYS?
- Anonyymi00046
Maailman paskin maa 🐒🌏💩🇫🇮
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212184Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko821352- 132948
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.142727- 54656
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv95652Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan95588- 13587
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11577- 65551
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44549Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298546- 42525
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas28498Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36490- 126487
- 76473
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51457- 58447
- 41444