Kotireitittimen asianmukainen suojaaminen

Anonyymi-ap

3

256

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Teleoperaattorilta vakava varoitus – näin tunnistat vaarallisen reitittimen

      https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000011932249.html

      "Vanhentunut reititin voi altistaa koko kotiverkon vakaville tietoturvariskeille.

      Suojelupoliisi ja Liikenne- ja viestintävirasto Trafocomin Kyberturvallisuuskeskus kertoivat keskiviikkona osallistuneensa operaatioon, jossa estettiin Venäjän sotilastiedustelupalvelu GRU:n kybervakoilua.

      Vakoilussa käytettiin suomalaisten haavoittuvia kotireitittimiä. TP-Linkin laitteissa ollut haavoittuvuus mahdollisti salatun verkkoliikenteen purkamisen sekä vakoilun naamioimisen tavanomaiseksi verkkoliikenteeksi.

      Teleoperaattori DNA:n mukaan monessa suomalaiskodissa on reititin, jonka tietoturva ei enää ole ajan tasalla.

      – Reitittimen tietoturvaan liittyvät riskit eivät yleensä näy ulospäin, ja siksi ne jäävät helposti huomaamatta. Tietoturvan kannalta tärkeintä on se, saako laite edelleen säännöllisiä päivityksiä ja asentuvatko ne oikein, DNA:n palvelukehitysjohtaja Ville Partanen sanoo tiedotteessa.

      Jos reititin on useita vuosia vanha, päivityksiä ei välttämättä enää ole saatavilla lainkaan.

      Vanha laite voi pätkiä ja hidastella, mutta suurin riski liittyy tietoturvaan.

      – Riittävän vanha ja suojaamaton reititin voidaan pahimmillaan kaapata ja valjastaa osaksi rikollista tai haitallista verkkotoimintaa käyttäjän täysin tietämättä asiasta, Partanen varoittaa."

    • Anonyymi00002

      "Uutta reititintä hankkiessa kannattaa kiinnittää huomiota siihen, että laite on vähintään wifi 6 -standardin mukainen ja että tietoturvapäivitykset tulevat automaattisesti.

      Operaattorin mukaan yksi reititin kattaa avoimeen paikkaan ja huoneiden väliin sijoitettuna noin 70-neliöisen asunnon. Esimerkiksi metallikaapin päälle sitä ei kannata sijoittaa. Suuremmissa asunnoissa tai omakotitaloissa verkkoa voi laajentaa useisiin reitittimiin perustuvalla mesh-järjestelmällä.

      – Halpa reititin voi tulla kalliiksi, jos se ei suojaa kodin laitteita riittävän hyvin. Monessa kodissa on verkkoon kytkettynä useiden satojen tai jopa tuhansien eurojen arvosta laitteita, Partanen muistuttaa."

    • Anonyymi00003

      Vanhan laitteen osalta paras suojaus on uusi laite, joka osaa päivittää itse itsensä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2445
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      37
      2027
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      102
      1266
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      49
      1032
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      95
      946
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      27
      874
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      770
    8. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      758
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      695
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      608
    Aihe