Se oli seikkailu, jota Jatkiksen ei pitänyt unohtaa.
Lieksan Tokmannin automaattiovet suhahtivat auki, ja vastassa oli se tuttu, lohdullinen halpahallin tuoksu: kumisaappaita, keksitarjouksia ja ripaus moottoriöljyä.
Jatkis ei ollut tullut hakemaan mitä tahansa. Hänellä oli selkeä missio.
Katse skannasi hyllyjä ohi sipsipussien ja pesuaineiden, kunnes lopulta, siellä se oli – maatalous- ja hygieniaosaston risteyskohdassa: Tummeli. Tuo ikoninen, keltainen purkki, joka lupasi pelastusta niin ratkeileville ahnuksille kuin narskuvien esareidenkin tarpeisiin.
Hän nappasi purkin kuin muinaisen aarteen.
Kassajonossa Jatkis tunsi muiden asiakkaiden kunnioittavat katseet; tässä oli mies, joka tiesi, että elämän suuret ongelmat ratkeavat usein rasvalla, joka on suunniteltu alkujaan lehmän utareille.
Kun Jatkis astui takaisin Lieksan kirpeään ulkoilmaan, purkki kainalossa, hän tiesi olevansa valmis mihin tahansa.
Seikkailu oli vasta alussa, mutta ahnus ei ainakaan tulisi halkeilemaan matkan varrella.
Seikkailu Lieksassa
Anonyymi-ap
1
114
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tästä tulee paras seikkailu ikinä 👆
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2723459Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1221816Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2701539- 731453
- 771396
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001130Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531116- 631011
- 22977
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35893