Satuitteko tietämään muuten että eräs punaisella mersulla nykyisin ajeleva Halkokarilla asusteleva herrasmies on käynyt avaruudessa. Fuuga Magisterilla 1987 15 0000 metrissä ilman lisähappea ja syöksymällä alas lähes 2 Machin nopeudella.
Kuka kokkolalainen on käynyt avaruudessa?
9
279
Vastaukset
- Anonyymi00003
Miksi ihmislle opetetaan, ettei avaruudessa voi muka hengittää.
Ei ole ainuttkaan astronauttia, joka olisi todistetusti riisnut avaruus kypärää ja kokeillut voiko avaruudessa hengittää.
Kaikenlaisia tekosyitä, että avaruudessa on niin kylmä, että pää jäätyy sekunneissa ja tyhjiö imaisee veret, jos avaruuskypärää raottaa ja säteily tappaa.
Jos avaruudessa olisi tyhjiö, niin ei pää jäätyisi hetkessä, koska tyhjiö on niin harva, ettei kylmyys vaikuta, kuten maanpinnalla.
Jospa avaruudessa pystyisikin hengittäämään, eikä siellä olsii tyhjiötä, ei kerrota, koska ihmiset lähtisivät avaruuteen ja Ressukin lähtisi autolla Mars planeetalle.- Anonyymi00014
Monet ihan tavalliset ihmiset on vuosikymmenten varrella todistaneet kuinka he ovat käyneet taivaassa piipahtamassa jumalaa ja jeesusta moikkaamassa.
Kyllä kai se on sitten pakko uskoa, että siellä voi vetää henkeä kun ihan selvinpäin tuollaista puhuvat.
- Anonyymi00004
"Ei, avaruudessa ei voi hengittää. Avaruus on tyhjiö, jossa ei ole happea eikä ilmanpainetta. Ilman asianmukaista suojavarustusta (kuten avaruuspukua) ihminen menettäisi tajuntansa noin 10–15 sekunnissa, sillä keuhkojen ilma karkaisi välittömästi ja ruumiinnesteet alkaisivat kiehua alhaisen paineen vuoksi."
Katsokaapa kuinka typerän vastauksen tekoäly antoi.
Ei ihminen menetä tajuntaa 10-15 sekunnissa.
Jos menettäisi, niin miten ihminen selviää menemättä tajutomaksi, jos on hengittämättä parikin minuuttia.- Anonyymi00005
"Avaruudessa on äärimmäisen pieniä määriä kaasua. Se ei ole sama kuin ilmakehässä, jossa ei ole happea. Se on enemmän kuin jos sinulla olisi imuri suussa, joka imee kaiken ilman ulos. Et voi hengittää avaruudessa, koska siellä ei ole tarpeeksi ilmanpainetta, jotta voisit vetää henkeä."
Miksi sitten maapallon ilmakehä ei imeydy avaruuteen. Sehän todistaa sen, ettei avaruudesa ole tyhjiötä, joka imisi maapallon ilmakehän avaruuteen. - Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
"Avaruudessa on äärimmäisen pieniä määriä kaasua. Se ei ole sama kuin ilmakehässä, jossa ei ole happea. Se on enemmän kuin jos sinulla olisi imuri suussa, joka imee kaiken ilman ulos. Et voi hengittää avaruudessa, koska siellä ei ole tarpeeksi ilmanpainetta, jotta voisit vetää henkeä."
Miksi sitten maapallon ilmakehä ei imeydy avaruuteen. Sehän todistaa sen, ettei avaruudesa ole tyhjiötä, joka imisi maapallon ilmakehän avaruuteen.Painovoima pitää ilmakehän paikoillaan.
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Painovoima pitää ilmakehän paikoillaan.
Ilmakehä koostuu kaasumolekyyleistä, joilla on massaa.
- Anonyymi00008
Kokkolalainen Top Gun mies eikä mitään juttua ole ollut lehdessä tai muissa medioissa. Nyt Kuje juttua tekemään tästä kaverista.
- Anonyymi00009
Taas tulee valetta minkä ehtii. Avaruus alkaa vasta n 100 km maanpinnasta ns Karmanin rajalla. Lisäksi Fouga CM170 Magisterin lakikorkeus on 10500m joten lisähappea kyllä kaipaa tämä suunsoittaja. Kannattaisi ainakin faktat tarkistaa ennen kun alkaa huutelemaan järjettömyyksiä.
- Anonyymi00015
Ihanko mersu rottelolla
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial281838Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1571802Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3541574- 1501207
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2131164Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221128- 111024
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt5999- 285995
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49948