Illan vaalikeskustelussa Purra syytti oppositiota, ettei sillä ole mitään ideoita.
Aiemmin keskustelussa oppositiopuolueet toivat moneen kertaan esille miljardin säästön perumalla yhteisöveroalennuksen.
Olisiko Purra kuulolaitteen tarpeessa vai eikö hän osaa seurata keskustelua?
Aiemmin keskustelussa oppositiopuolueet toivat moneen kertaan esille miljardin säästön perumalla yhteisöveroalennuksen.
Olisiko Purra kuulolaitteen tarpeessa vai eikö hän osaa seurata keskustelua?
Vastaukset 29
Vanhimmat
Se on persu ja ne ei kuuntele järkipuhetta
Vassari ei vaan tajua ha srntakia Suomessa on tilanne mikä on. Joka toinen päivä huudetaan kasvutoimia ja sitten iskee suloinen katkera kateellisuus ja huudetaan lisää veroja.
Suomi ei toimi tyhjiössä:
Ruotsi: ~20,6 %
Viro: 0 % (voittoa ei veroteta ennen jakoa)
Irlanti: 12,5 %.
Jos Suomi nostaa yksin:
kilpailukyky heikkenee nopeasti.
Kaikki miljardit eivät ole samanarvoisia:
Yhteisöveron nosto on “kallein euro”
,haittaa kasvua eniten.
Menoleikkaus on “halvin euro”
,ei vääristä taloutta.
Nykyisen hallituksen vaikea tilanne teettää ikäviä päätöksiä, mutta yhteisöveroon puuttuminen olisi väärä viesti investoiville ulkomaalaisille yrityksille.
Parempi leikata se miljardi tehottomasta julkisesta taloudesta.
Verot tulee taikaseinästä.
Veroja ja velkoja ei tarvii kenenkään maksaa.
Pikavipeilllä nousuun.
Kyllä minusta nyt tuli vassari, Minka puhuu niin fiksuja.
Ajattelin samaa, että vasemmistoliitto, vihreät ja demarit nostivat kannatustaan tentin aikana. Orpo naureskeli kun köyhien ihmisten asioista puhuttiin ja se kertoo kokoomuksen ylimielisyydestä, Purra huusi lähes hysteerisenä vaatiessaan Lindtmanilta sopeutus toimia vaikka ne oli moneen kertaan jo sanottu, Purra vain huusi sano edes yksi sopeutustoimi ja taas se kerrottiin hänelle, mutta ei mennyt jakeluun. Nyt näkyi Purran ohut osaaminen ministerinä.
Olipa hyvä tentti ja siinä näkyi hallituspuolueiden hätä kun uusin gallup on ilmestynyt tänään, paniikki oli päällä.
Purra on aina karttanut tenttejä ja keskusteluja, joiden vuorosanat eivät ole etukäteen tiedossa.
Pasmat sekoavat, järkevää annettavaa keskusteluun ei ministerillä tunnu olevan. Asiasisältö on pakko korvata huutamisella ja hyökkäyksillä.
Purra tietää että hyökkäys on paras puolustuskeino. Ikävää kannaltansa on se, että pitäisi tietää kuinka hyökätä. Nyt se jäi (kuten aina ennenkin) järjettömäksi mölinäksi ja tiuskimiseksi.
Pelkkä aivoton toisen osapuolen sättiminen ei enää riitä
Purra on ihme muija.Akka voi huutaa kotona,mutta ei politiikassa.Naurettavaa käytöstä.
Ensi vuoden vaalien jälkeen myös Purra pääsee huutamaan ainoastaan kotona.
Purra: "En voi kuvata sitä millään muulla sanalla. Tämä on täyttä kummelia". Purra taitaa olla siinä pääosassa, muttei vain älyä sitä.
Yhteisövero miljardi tuntuu olevan pyhä lehmä. Pankit saavat sillä 140 miljoonaa ilman työpaikojen luomista. Itse asiassa saavat rahaa tietojärjestelmien kehittämiseen ja työpaikkojen vähentämiseen sekä voittoihin.
Seuraava hallitus voi peruuttaa alen, joten se ei houkuta investoimaan. Miljardin voisi käyttää suoraan tukemaan investointeja, jotka tuovat työpaikkoja.
Onko Purralle luvattu pankista hommia seuraavan vaalikatastrofin jälkeen?
Riikan on petrattava esiintymistään tenteissä, kun vaaleihin on vuosi aikaa.
Kovin vähän on jäljellä vannoutuneita kannattajia, jotka vakuuttuvat puoluejohtajan hermostununeesta huutelusta ja toisten syyttelystä.
Samaa levyä vaan pyörittää. Naama kiristyy heti, jos joku puhuu rikkaiden verojen korottamisesta tai yhteisöveroalen perumisesta.
Ei uskoisi, että ennen viime eduskuntavaaleja sama ihminen puhui, kuinka hänen työväenpuolueensa ei leikkaa köyhiltä.
Sinä ap itkit vaalien alla vuoron perään kuinka PS myy nahkansa hillotolpista ja kuinka PS yhteistyökyvyttömänä puolueena pakenee hallitusvastuita oppositioon. Sinun syyttäessä Purraa Orpon leikkauksista (joita olet vuosia vailla ollut ja joihin kiristyksiä vailla olet) ennen kuin Orpo ennätti edes aloittamaan hall.neuvotteluita persujen kanssa. Sinun vaatiessa päivittäin oikeistohallitusta nurin persuineen. Sinun itkiessä sen jälkeen persujen perään koska ne ovat oppositiossa hallituksen sijaan josta sinä niitä ulos vaadit päivittäin. Hällä väliä siitä, ette ne ajaa hallituksessa tasan tarkkaan politiikkaa mitä sinä itsekkin ajat ja kannatat.
Riikan EK pesti alkaa entistä enemmän tulla esiin koska hän itsekin tietää ettei jatka ensivaalien jälkeen hallituksessa.
Ei välttämättä jatka edes eduskunnassa.
Ei ole lähdössä yhtään minnekkään vaikka ottaa ek vaaleissa tosi rumasti turpaansa kiitos puolueen pettäville kannattajille jotka palaa häntä koipien välissä takaisin vaalien jälkeen.
Purralla on yläkerta kalustamatta - ei ymmärtänyt vaalikeskustelussa yhtäkään ylen toimittajan esittämää kysymystä.
Orpo ja Purra vaativat vaihtoehtoja, sitten kun niitä saavat niin se ei vain yksinkertaisesti rekisteröidy heidän pääkoppaansa kun tyhmyyksissään itse eivät keksineet samaa.
aamun uutyisissa elefsntinkokoinenjoku Jan Erola... nosturi järeä jotts päädrr yuollltkin ifuumddn.
Purran kuulo toimii kuten persuilla aina. Sanot mitä vaan, kuultu muuttuu aina "mamu mamu mamu mamu......."
"Ennen natsit juoksi mamujen perässä niitä potkimassa nykyisin äärioikeisto juoksee persujen perässä vasara kädessä"
...ja persuista pihalle potkittuja rotuopin julistajia ja Soinia fanittava ääliöoikeistolainen mustamaalaa persuja pakkomielteisesti 18-22h/365vrk vuodessa suomi24:lla.
Anonyymi00019
2026-04-10 11:37:36
Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra....Milloin sinä ***** ******** haet apua tuohon sinun Purra pakkomielteeseen?
Heti kun psykiatriselta vapautuu aikoja persujen "Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Marin Vassu Vassu Vassu Vassu Vassu Vassu Vassu Vassu Vassu Vassu Vassu Vassu Vassu Vassu Vassu Vassu Vassu Vassu ....." pakkomielteisyyden hoidosta. Onneksi jono on puolueiden kannatuslukujen perusteella lyhenemässä. Eli hoidon suhteen on pientä toivoa olemassa.
sehän astuu voimaan vasta ensivuonna eli peruisi sen 🤔mikä vitun vaihtoehto se on ?
voihan hallituskin perua sen
Tanskan ja Ruotsin demarit ymmärtävät sentään sen, mitä markkinatalous tarkoittaa, meillä ei tuota käsitystä ole näköpiirissä edes lähitulevaisuudessa, kakku pitää ensin leipoa ja sitten vasta jakaa syötäväksi.
Purra ei osaa muuta kuin nalkuttaa. Kysymyksiiin se ei vastaa,
koska oikea vastaus olisi kiusallinen Purralle.
Purra alkaa kaivaa syitä muista ja nalkuttaa sitä.
Jos Purra pakotettaisiin vastaamaan johonkin oikeasti luultavasti repeäisi henkisesti siinä studion interiööreissä ja se olisi hirveää katsottavaa