Työn jousto syöpähoitojen aikana

Anonyymi-ap

Miten olette tehneet työssäkäynnin kanssa syöpähoitojenne aikana? Voisiko lyhennetty työaika olla hyvä ratkaisu, mietin omalta osaltana?

Syöpähoitojen aikana lyhennetty työaika on hyvä keino sovittaa työnteko ja sairaus yhteen, sillä hoidot (kuten sytostaatit tai sädehoito) voivat aiheuttaa uupumusta, joka vaatii jaksamista ja lepoa. Olisi älytöntä polttaa itseään loppuun käymällä töissä normaalisti, kun syöpäsairaus jo itsessään väsyttää ja syöpäkivut huonontavat unenlaatua, mikä heikentää palautumista ja jaksamista. Kun tähän lisätään sädehoitojen ja sytostaattien aiheuttama uupuminen, järkevintä lienee antaa itselle aikaa ja keholle mahdollisuden lepoon ja toipumiseen.

Oma työantajani piti hyvänä, että jaksaisin tehdä 8 tuntista työpäivää syöpähoitojen aikana. Olin ihan, että mitä ihmettä, eihän uupunut ihminen jaksa syöpähoitojen aikana tehdä kahdeksan tunnin työpäivää. Oman työantajani mielestä se on jo vastaantuloa, ettei minun tarvitse tehdä YLITÖITÄ syöpähoitojen aikana. Riittää, kun työpäivä lyhennetään kahdeksaan tuntiin. Okei.

Joskus miettii, että on ehkä helpompi jäädä kokonaan sairaslomalle syöpähoitojen ajaksi kuin alkaa kinata siitä, onko lahdeksan tunnin työpäivä kevennettyä työaikaa, kun ylityöt otetaan pois. Kuten näette, syöpäpotilas ei pääse helpolla: sairaus rasittaa, unenlaatu on heikentynyt, kivut kiusaavat ja töissä pitäisi jaksa käydä.

Silti ihan vakavasti puhuen, se olisi kova juttu, jos tekee syöpähoitojen aikana vaikkapa puolitettua työpäivää puolikkaalla palkalla. Neljä tuntia töissä joka päivä tuo jotain sisältöä elämään, ettei pyöriskele kotona ja käytä kaikkea aikaa syöpäasioiden pohtimiseen. Saa oltua kiinni ns. normaalissa elämässä.

Osasairauspäiväraha mahdollistaa työajan lyhentämiseen. Se mahdollistaa osa-aikaisen työskentelyn, kun työntekijä on työkyvytön kokoaikaiseen työhön, mutta kykenee tekemään osa-aikaista työtä ilman, että terveys tai toipuminen vaarantuu. Luulisi työantajan mieluusti tarjoavan tällaista vaihtoehtoa työntekijälle.

4

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kai se on yleensä lääkäri, joka määrää sairauslomaa tarvittaessa. Siihen on työnantajankin tyydyttävä.

      • Anonyymi00002

        Niin se menee. Työterveyshuollossa voi käydä juttelemassa, miten varmistetaan oma jaksaminen sytostaattihoitojen aikana. Idea ei ole polttaa itseään loppuun työtä tekemällä, jos syöpä ja sen hoidot kuormittavat jaksamista.

        Siinä mielessä oman työnantajan ehdotus lyhentää työaika kahdeksaan tuntiin syöpähoitojen ajaksi on hauska. Ei tarvitse tehdä ylitöitä.

        Itse ajattelen, että voisin tehdä 60 %:n työaikaa 60 %:n palkalla syöpähoitojen ajan. Kela maksaa osasairauspäivärahan. Ei huono diili.


    • Anonyymi00003

      Sytöstaatit, miten vanhanaikaista hommaa ! Sehän vie potilasta enemmänkin alaspäin.
      Eilisestä Motista (13.4) saimmekin jo kuulla vaietun salaisuuden, miten kurjasti Suomessa hoidetaan syöpäpotilaita. Yhtä huonosti kuin Slovakiassa ja Latviassa. Ennen Suomi oli syövän hoidossakin kärkimaita, mitä on sittemmin tapahtunut... (?)
      Aina hoetaan sokeasti "ihmisarvoa", mutta miksi se tarkoittaa aina joidenkin muiden kuin suomalaisten ihmisarvoa.

      • Anonyymi00004

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2242
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      218
      2119
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1428
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1183
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      84
      930
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe