Anekdootti: jos pian kuoleva ihminen olisi oikein katkera jälkeläisilleen ja haluaisi kostaa perillisilleen, hän avaa tilin S-Pankkiin. Tai vielä pahempaa, liittyy asiakasomistajaksi.
S-Pankki on ainoa pankki Suomessa, missä minkäänlainen sähköinen asiointi ei onnistu ilman ko. pankin asiakkuutta. Soittaminen sinne on vastaavasta syystä turhaa. Ainoa keino on mennä siihen samaan jonoon kymmenien muiden kanssa, jonkun Prisman aulaan, ja siinä jonossa kuluu joka kerta tunteja.
Isäni kuolinpesän päätös ja perinnönjako on roikkunut nyt yli 2kk lopetushakemuksesta, sen verran on kulunut S-Pankilta lopettaa vainajan tili, siis tähän mennessä. En tiedä kauanko lisää voi kulua.. Eikä jälleen mitään muuta keinoa yrittää selvittää asiaa kuin mennä taas kerran jonottamaan. Kaikki paperit sinne on toki toimitettu, ja moneen kertaan.
Opetus: jos sinulla on vanhoja sukulaisia, pidä huoli että he lopettavat S-Pankin tilinsä ennen kuin heistä aika jättää, jos sellaisia tilejä on. Äläkä ainakaan itse mene sellaista koskaan avaamaan. Memento te mortalem esse.
S-Pankki ja kuolinpesän asiat
Anonyymi-ap
1
95
Vastaukset
- Anonyymi00001
Sama kokemus. Välttäkää S-Pankkia, kuin ruttoa. Tästä löytyy artikkelikin Talouselämä-lehdestä. ”S-Pankin tilin lopetus vainajalta on pahempaa kuin itse kuolema”.
Toivon että mahdollisimman moni löytäisi tämän postauksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1785005Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194397Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522511
- 271929
- 221757
- 341743
- 681741