Me sosiaalidemokraatit olemme sitä mieltä, että eläkkeitä voitaisiin verottaa kovemmin. Ehkä 10 prosentin verojen kiristys kaikkiin eläkkeisiin olisi sopiva korotusprosentti. Tällä tulisi valtion kassaan satoja miljoonia euroja rahaa, joita voitaisiin laittaa esim. kehitysapuun köyhille maille.
Eläkkeet kovemmalle verotukselle.
18
241
Vastaukset
- Anonyymi00001
- Juu - SDP:n Lindtman on HUUTANUT -NaamaPunaisena Jo kuukausia -että ;
- Eläkeläset Saa Rahaa ja Eläkeläisten Verotusta - On - KIRISTETTÄVÄ- Heti - ! - Anonyymi00002
Provoilu on taiteen laji ja kaikki eivät sitä osaa joten kannattaa harjoitella uskottavuutta koska se on tekee provosta mielenkiintoisen eikä paljastu heti ensimmäisessä kirjoituksessa.
- Anonyymi00003
Eläkevähennys verotuksessa kai joutaa pois ?
- Anonyymi00004
Eläke on eläkeläisen palkkatulo.
Jos eläkkeiden verotusta nostetaan niin tasapuolisesti tätyy samanlainen veronkorotus tehdä myös työeämässä olijoiden palkkatuloille.
Ja tietysti progressiivisesti.- Anonyymi00005
Muistakaapa eläkeläisten rokottajat, että olette tulevia eläkeläisiä. Älkää sahatko omaa oksanne.
- Anonyymi00007
Lisäksi oikeuskäytäntö tulkitsee työeläkkeen omaisuuden suojan piiriin ja sitä ei voi suoraan leikata.
- Anonyymi00006
Demarien jäsenten keski-ikä on yli 70v, joten ei ehkä kannata esittää eläkkeiden leikkausta.
- Anonyymi00008
Sama koskee myös PS kannattajia ja jäseniä.
Yleensä kaikkien puolueiden jäsenistä suurin osa on 50-75 vuotiaita.
Vain vihreiden jäsenet ovat 20 vuotta nuorempia. - Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Sama koskee myös PS kannattajia ja jäseniä.
Yleensä kaikkien puolueiden jäsenistä suurin osa on 50-75 vuotiaita.
Vain vihreiden jäsenet ovat 20 vuotta nuorempia.Ja siinä iässä sitä kuvittelee olevansa iäti nuori ja tietävänsä kaiken, Todellisuudessa korvantaustat on märät kuin vastasyntyneellä vasikalla.
- Anonyymi00010
ELÄKKEIDEN leikkaaminen alkoi 80 luvun lopulla kun oikeisto alkoi päästä valtaan.
Palkkasumman leikkaamen on johtanut verokertymän laskuun sekä eäkekertymän supistumiseen.- Anonyymi00011
Eläkkeiden ostovoima laski Marinin kaudella dramaattisesti. Onneksi Orpon hallitus korjasi tilanteen.
https://www.veronmaksajat.fi/tutkimus-ja-tilastot/selvitykset/2025/elakkeensaajan-ostovoimakatsaus-20262/#889c68d0 - Anonyymi00013
Anonyymi00011 kirjoitti:
Eläkkeiden ostovoima laski Marinin kaudella dramaattisesti. Onneksi Orpon hallitus korjasi tilanteen.
https://www.veronmaksajat.fi/tutkimus-ja-tilastot/selvitykset/2025/elakkeensaajan-ostovoimakatsaus-20262/#889c68d0No eipä tuota voi demukkien trollitoimistollakaan kumota.
- Anonyymi00012
Voi hellantettas mikä provo aloitus. Aloittaja voi työntää itsensä persvakoon , olet varmasti persupaska.
- Anonyymi00014
Kirjoitinkin, että provoilu on taiteen laji ja tämä on malli esimerkki siitä, että sitä ei todellakaan osata ei edes alkeita siitä.
- Anonyymi00015
SDP haluaa verottaa kaikista köyhimmiltä jotta voi antaa rahan MAMUlle.
- Anonyymi00016
MAMUlle illallinen tulee nykyisin aivan kuin ennen tuli Manulle illallinen.
- Anonyymi00017
Tavja ja Puna-Eki tykkää ajatuksesta.
- Anonyymi00018
Persu koittaa käyttää kaikki keinot, jotta demarit eivät voittaisi tulevia vaaleja. KUten tämä aloituskirjoitus kertonee
Puupääpersu vapisee jo kun tietää, että lähtö on lähellä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2752855Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka412271Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3471977- 1101712
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051644Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121355- 661307
- 681243
- 551169
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771141