Unkarin vaalit jännittävät melkein kuin oman maan vaalit. Vastakkain vaaleissa ovat USAn ja Venäjän tukema Orban ja EU:n enemmistön tukema Magyar. Magyarkaan ei ole mikään EU:lle paras mahdollinen vaihtoehto, mutta hän on kuitenkin parempi kuin Orban. Toivottavaa on, että hän vetäisi Unkarin irti Venäjän tukemisesta. Orbanin jatkovalittaisi pakottaisi EUn toimimaan niin, että Unkari tavalla tai toisella erotetaan EUsta. USA on pannut paljon peliin tukeakseen Orbania. Tämä on pahinta mahdollista vaalivaikuttamista EUta ja sen muita jäsenmaita vastaan. USA syyttää helposti muita vaalivaikuttamisesta, mutta nyt se tekee pontevasti sitä itse. Venäjältä tämä ei ole mitään uuttaa. Onnistuihan se nostamaan Trumpin voittajaksi jo tämän ensimmäisellä kaudella.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Jos Orbán häviää vaalit, niin tämä kannattaisi siirtää viipymättä tutkintavankeuteen.
Muussa tapauksessa Orbán saattaa paeta varastamiensa varojen kanssa Moskovaan.
Jos hän lentäisi Moskovaan vaikkapa Ukrainan itäosan kautta. Voisi mennä jännemmäksi pääseekö perille.
Taatusti Unkarin ilmavoimat tekisi parhaansa.
Meinaat varmaa Ukrainan ilmavoimat...? No voisihan se olla, että Unkarinkin iv. kiinnostuisi. Ampuisi perään varmistaakseen, että tuo porsas ei tule takaisin.
Myös Unkarin. Juuri siksi, että ryssä sika pysyisi poissa ikuisesti.
Yksi luoti 15 vuotta sitten Orbanin otsikkoon olisi estänyt kaikki nämä murheet Unionissa.
Mutta erittäin oikea sellainen. Ryssämieliseen tietysti sattuu ja Ossi pahoittaa mielensä. Onko VKKlla mustan hatun päivä ja housut polvissa tänään ja kyrsii kovasti venäjän suunnaton tappio.
No mutta olihan tämä Örpän aikakausi sentään varsin opettavainen kokemus. Lukitaan "seurantaan" tuo Ranskan äärioikeisto.
Onkohan tuollakin siten, että vaalit voittaa se, joka laskee äänet?
Ei ole VKKlainen malli, siellä eniten ääni saanut voittaa.
Ei tää kuulu tälle palstalle.
Ei Unkari Venäjää tue vaan toimii kansallisten etujensa mukaisesti. HO HOO, HO HOO!
Orppani toimii omien etujensa mukaisesti. Ja maksimoidakseen ne, luovuttaa Unkaria pikku hiljaa Kremlille.
Unkari pyyhki ryssäsuhteillaan peräpeilinsä. Orbania ja putleria kyrsii pahemman kerran.
Saman olisi Väyrynen tehnyt meillä, mutta meillä on viisaammat äänestäjät.
Olen palveluksessasi; sanoi Örppä Putinille, halasi. ja pussasi poskelle (ei kuitenkaan persposkelle - vielä).
Kysynkin, että eiköhän tuo ole jo elinkautisen arvoinen lause?
Orban myös teki ns väyryset, että pudotti housunsa ja pyllisti. Pyysi sitten, että ei kuivalla ja koko hallitus, tai ei ainakaan Lavrov.
Eikä sanaakaan palstan aiheesta taaskaan.
Aijjaijjai, kun ry...sää kyrsii.
Hei MPP, hyvin siinä kävi! Erittäin hieno asia Euroopalle ja Euroopan yhtenäisyydelle. Unkarissa enemmistö haluaa olla Eurooppalaisia, ei venäläisiä. Orbanin itse kertoi, että hänen ihanne-ja mallimaat on venäjä, kiina, turkki ja pohjois-korea...
Hyvin kävi, kun voittaja sai näin ylvoimaisen voiton. Ei jäänyt mitään epäselvää. putlerille tämä oli kova tappio. Se oli myös tappio USAlle. Vance nolasi tässäkin itsensä. Häneen tukeensa Orbanille vastasivat, että haistapa sinä trumpisti pitkä p.
Uskon, että unkarilaisten ratkaisu tulee olemaa merkityksellinen muidenkin Euroopan maiden äärioikeistolaisille. Jo Trumpin aloittamaan hyökkäyssodan jälkeen on voitu nähdä, että monen Euroopan maan äärioikeiston näkemykset ovat alkaneet liedentyä suhteessa EUhun. Tämä on hyvä suunta, jos aletaan tajuta, että yhtenäinen Eurooppa on eurooppalaisten paras turva imperialistista Venäjää sekä USAn käskyvaltaa vastaan.
Juurikin näin, tärkeää oli tosiaan se 2/3 parlamenttiin ja voivat korjata venäläisten tekemät muutokset perustuslakii. Ja ennen muuta, äärioikeistolle kunnolla pataan ja näkevät, että äärioikeisto on täysin ihmisiä ja yhteiskuntaa vastaan olevaa toimintaa. Outoa tosiaan se, että Trump ja putler tuki samaa ehdokasta.... Ei vaan voi olla sattumaa.. Nyt Euroopalla on mahdollisuus ottaa paikkansa maailmassa ja venäjä ajautuu marginaaliin ja on todellakin entinen suurvalta.
Aivan mahtava muutos ja ensimmäinen positiivinen uutinen pitkästä aikaa. Ryssä joutuu vetäytymään Mordoriinsa ja pimeyteen.
Oli tulos mikä tahansa, niin on päivän selvää että ulkomaista vaalivaikuttamista on tapauksessa molemmilla puolilla enemmän kuin laki sallii. Vaalit pitäisi mitätöidä ja järjestää vaalit sellaisessa toimintaympäristössä, jossa ulkoinen vaikuttaminen voidaan neutralisoida.
No kas kun ottaa ry...ää koville.
Niinkuin ryssissä;-)))))))))))))))))))))))))))))) Älä ota enää....