Unkarin vaalit jännittävät melkein kuin oman maan vaalit. Vastakkain vaaleissa ovat USAn ja Venäjän tukema Orban ja EU:n enemmistön tukema Magyar. Magyarkaan ei ole mikään EU:lle paras mahdollinen vaihtoehto, mutta hän on kuitenkin parempi kuin Orban. Toivottavaa on, että hän vetäisi Unkarin irti Venäjän tukemisesta. Orbanin jatkovalittaisi pakottaisi EUn toimimaan niin, että Unkari tavalla tai toisella erotetaan EUsta. USA on pannut paljon peliin tukeakseen Orbania. Tämä on pahinta mahdollista vaalivaikuttamista EUta ja sen muita jäsenmaita vastaan. USA syyttää helposti muita vaalivaikuttamisesta, mutta nyt se tekee pontevasti sitä itse. Venäjältä tämä ei ole mitään uuttaa. Onnistuihan se nostamaan Trumpin voittajaksi jo tämän ensimmäisellä kaudella.
Jännä vaalipäiivä
26
229
Vastaukset
- Anonyymi00002
Jos Orbán häviää vaalit, niin tämä kannattaisi siirtää viipymättä tutkintavankeuteen.
Muussa tapauksessa Orbán saattaa paeta varastamiensa varojen kanssa Moskovaan.Jos hän lentäisi Moskovaan vaikkapa Ukrainan itäosan kautta. Voisi mennä jännemmäksi pääseekö perille.
- Anonyymi00015
mielipidepankki kirjoitti:
Jos hän lentäisi Moskovaan vaikkapa Ukrainan itäosan kautta. Voisi mennä jännemmäksi pääseekö perille.
Taatusti Unkarin ilmavoimat tekisi parhaansa.
- Anonyymi00018
Anonyymi00015 kirjoitti:
Taatusti Unkarin ilmavoimat tekisi parhaansa.
Meinaat varmaa Ukrainan ilmavoimat...? No voisihan se olla, että Unkarinkin iv. kiinnostuisi. Ampuisi perään varmistaakseen, että tuo porsas ei tule takaisin.
- Anonyymi00025
Anonyymi00018 kirjoitti:
Meinaat varmaa Ukrainan ilmavoimat...? No voisihan se olla, että Unkarinkin iv. kiinnostuisi. Ampuisi perään varmistaakseen, että tuo porsas ei tule takaisin.
Myös Unkarin. Juuri siksi, että ryssä sika pysyisi poissa ikuisesti.
- Anonyymi00003
Yksi luoti 15 vuotta sitten Orbanin otsikkoon olisi estänyt kaikki nämä murheet Unionissa.
- Anonyymi00012
Mutta erittäin oikea sellainen. Ryssämieliseen tietysti sattuu ja Ossi pahoittaa mielensä. Onko VKKlla mustan hatun päivä ja housut polvissa tänään ja kyrsii kovasti venäjän suunnaton tappio.
- Anonyymi00019
No mutta olihan tämä Örpän aikakausi sentään varsin opettavainen kokemus. Lukitaan "seurantaan" tuo Ranskan äärioikeisto.
- Anonyymi00004
Onkohan tuollakin siten, että vaalit voittaa se, joka laskee äänet?
- Anonyymi00016
Ei ole VKKlainen malli, siellä eniten ääni saanut voittaa.
- Anonyymi00005
Ei tää kuulu tälle palstalle.
- Anonyymi00006
Ei Unkari Venäjää tue vaan toimii kansallisten etujensa mukaisesti. HO HOO, HO HOO!
- Anonyymi00009
Orppani toimii omien etujensa mukaisesti. Ja maksimoidakseen ne, luovuttaa Unkaria pikku hiljaa Kremlille.
- Anonyymi00021
Unkari pyyhki ryssäsuhteillaan peräpeilinsä. Orbania ja putleria kyrsii pahemman kerran.
- Anonyymi00022
Anonyymi00009 kirjoitti:
Orppani toimii omien etujensa mukaisesti. Ja maksimoidakseen ne, luovuttaa Unkaria pikku hiljaa Kremlille.
Saman olisi Väyrynen tehnyt meillä, mutta meillä on viisaammat äänestäjät.
- Anonyymi00023
Anonyymi00009 kirjoitti:
Orppani toimii omien etujensa mukaisesti. Ja maksimoidakseen ne, luovuttaa Unkaria pikku hiljaa Kremlille.
Olen palveluksessasi; sanoi Örppä Putinille, halasi. ja pussasi poskelle (ei kuitenkaan persposkelle - vielä).
Kysynkin, että eiköhän tuo ole jo elinkautisen arvoinen lause? - Anonyymi00027
Anonyymi00023 kirjoitti:
Olen palveluksessasi; sanoi Örppä Putinille, halasi. ja pussasi poskelle (ei kuitenkaan persposkelle - vielä).
Kysynkin, että eiköhän tuo ole jo elinkautisen arvoinen lause?Orban myös teki ns väyryset, että pudotti housunsa ja pyllisti. Pyysi sitten, että ei kuivalla ja koko hallitus, tai ei ainakaan Lavrov.
- Anonyymi00008
Eikä sanaakaan palstan aiheesta taaskaan.
- Anonyymi00024
Aijjaijjai, kun ry...sää kyrsii.
- Anonyymi00010
Hei MPP, hyvin siinä kävi! Erittäin hieno asia Euroopalle ja Euroopan yhtenäisyydelle. Unkarissa enemmistö haluaa olla Eurooppalaisia, ei venäläisiä. Orbanin itse kertoi, että hänen ihanne-ja mallimaat on venäjä, kiina, turkki ja pohjois-korea...
Hyvin kävi, kun voittaja sai näin ylvoimaisen voiton. Ei jäänyt mitään epäselvää. putlerille tämä oli kova tappio. Se oli myös tappio USAlle. Vance nolasi tässäkin itsensä. Häneen tukeensa Orbanille vastasivat, että haistapa sinä trumpisti pitkä p.
Uskon, että unkarilaisten ratkaisu tulee olemaa merkityksellinen muidenkin Euroopan maiden äärioikeistolaisille. Jo Trumpin aloittamaan hyökkäyssodan jälkeen on voitu nähdä, että monen Euroopan maan äärioikeiston näkemykset ovat alkaneet liedentyä suhteessa EUhun. Tämä on hyvä suunta, jos aletaan tajuta, että yhtenäinen Eurooppa on eurooppalaisten paras turva imperialistista Venäjää sekä USAn käskyvaltaa vastaan.- Anonyymi00011
mielipidepankki kirjoitti:
Hyvin kävi, kun voittaja sai näin ylvoimaisen voiton. Ei jäänyt mitään epäselvää. putlerille tämä oli kova tappio. Se oli myös tappio USAlle. Vance nolasi tässäkin itsensä. Häneen tukeensa Orbanille vastasivat, että haistapa sinä trumpisti pitkä p.
Uskon, että unkarilaisten ratkaisu tulee olemaa merkityksellinen muidenkin Euroopan maiden äärioikeistolaisille. Jo Trumpin aloittamaan hyökkäyssodan jälkeen on voitu nähdä, että monen Euroopan maan äärioikeiston näkemykset ovat alkaneet liedentyä suhteessa EUhun. Tämä on hyvä suunta, jos aletaan tajuta, että yhtenäinen Eurooppa on eurooppalaisten paras turva imperialistista Venäjää sekä USAn käskyvaltaa vastaan.Juurikin näin, tärkeää oli tosiaan se 2/3 parlamenttiin ja voivat korjata venäläisten tekemät muutokset perustuslakii. Ja ennen muuta, äärioikeistolle kunnolla pataan ja näkevät, että äärioikeisto on täysin ihmisiä ja yhteiskuntaa vastaan olevaa toimintaa. Outoa tosiaan se, että Trump ja putler tuki samaa ehdokasta.... Ei vaan voi olla sattumaa.. Nyt Euroopalla on mahdollisuus ottaa paikkansa maailmassa ja venäjä ajautuu marginaaliin ja on todellakin entinen suurvalta.
- Anonyymi00014
Aivan mahtava muutos ja ensimmäinen positiivinen uutinen pitkästä aikaa. Ryssä joutuu vetäytymään Mordoriinsa ja pimeyteen.
- Anonyymi00017
Oli tulos mikä tahansa, niin on päivän selvää että ulkomaista vaalivaikuttamista on tapauksessa molemmilla puolilla enemmän kuin laki sallii. Vaalit pitäisi mitätöidä ja järjestää vaalit sellaisessa toimintaympäristössä, jossa ulkoinen vaikuttaminen voidaan neutralisoida.
- Anonyymi00026
No kas kun ottaa ry...ää koville.
- Anonyymi00028
Niinkuin ryssissä;-)))))))))))))))))))))))))))))) Älä ota enää....
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1431347
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39936Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad36671- 14610
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26588- 25565
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17563Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30557Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17533