Täällä kiertää mies joka
Anonyymi-ap
10313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kuppa (syfilis) on Treponema pallidum -bakteerin aiheuttama, suojaamattomassa seksissä tarttuva yleisvaarallinen tartuntatauti. Ensimmäinen oire on yleensä kivuton haavauma (primaarikuppa) 3–4 viikon kuluttua tartunnasta. Tauti on hoidettavissa penisilliinillä, ja testaus on maksutonta. Tartunnat ovat lisääntyneet Suomessa.Kupan ensioireet ja vaiheetPrimaarikuppa (ensioire): Tyypillisesti kivuton, kovareunainen haavauma tartuntakohdassa (sukuelimet, peräaukko tai suu) 3-4 viikon (joskus 3-90 vrk) itämisajan jälkeen. Myös paikallisia imurauhasten suurentumista voi esiintyä. Haava paranee itsestään, mutta tauti etenee.Sekundaarikuppa: 2-10 viikkoa haavan paranemisen jälkeen bakteeri leviää veren mukana. Oireina voi olla ihottumaa (erityisesti kämmenissä ja jalkapohjissa), kuumetta, päänsärkyä, kurkkukipua ja hiustenlähtöä.Latentti ja tertiäärikuppa: Oireeton vaihe, jota voi seurata vuosikymmenten kuluttua vakava elinvahinkoja aiheuttava vaihe.Tarttuminen ja ehkäisyKuppa tarttuu limakalvokontaktissa (emätin-, anaali- ja suuseksi).Kondomi suojaa tartunnalta, mutta suuseksi ilman suojaa tai suora limakalvokontakti voi silti tartuttaa.Tauti voi tarttua myös äidistä sikiöön.Testaus ja hoito SuomessaKuppa todetaan verikokeella (vasta-ainetesti).Hoito on maksutonta ja perustuu yleensä penisilliinipistoksiin.Hoitamattomana kuppa voi aiheuttaa vakavia pitkäaikaishaittoja, kuten sydän- ja hermostomuutoksia.Jos epäilet tartuntaa, hakeudu testeihin (esim. terveyskeskus, sukupuolitautien poliklinikka tai Hivpoint).
Nämä nuoret naiivit Tytöt ei taida käsittää että kupan voi saada nimenomaan suun kautta. Limakalvokontakti.
En tiedä oliko nää uhkaukset mulle kun maalitettu viimeaikoina niin paljon. Vaikea tietää varmuudella kenelle kun ei ole selviä tunnisteita.
Ei kannata harrastaa seksiä ilman kondomia.
Eikös tää Lapissa ole isokin ongelma? Ei päde enää mikä Levillä tapahtuu jää Leville. Leviää kun kuppa Levillä vai mites tinder mies?
Lapisa on niitä Poronnussijoita voi tulla rähkää vehkeisiin saa imuroida reikiä yhtenään kutisee
Muun maalaiset vetelee hiehoja. Yöks ja niiden karitsoja makuupussin sisällä vuoristossa. Sitten tulevat tänne kuin kuninkaat ajelaan bemareilla ja mersuilla ja myymään huumeita. Kuinka kauan ettei kukaan tee niille mitään. Elävät kuin keisarit meidän rahoilla. Järveen pitäs laittaa. Eivät kuulema osaa uida.
Ne on persuja. 1.3.2023 Marinin hallitus sääti lain, jossa eläimiin sekaantuminen kiellettiin Suomessa viimeisimpänä Pohjoismaana. KAIKKI perussuomalaiset äänestivät lakia vastaan. Vastalauseen laille esitti perussuomalainen Ritva (Kike) Elomaa,
Muukalaisia on aivan liikaa suomessa.. !! Natiivit saa väistyä.
Lapissahan on villi meno. Sinnehän vois mennä harjotteleen hakuammuntaa🤔