Useassakaan päätöksissään,ei toimintakykyinen.
Vastaukset 20
- Anonyymi00001
Tippuu laulukuoroon persut ja kokoomus vuoden päästä. Korkea aika tehdä ryhti Liike ihmisten kurimuksiin mikäli haaveilevat muka hallitus paikkoja saamaan.
- Anonyymi00005
On muuten todella juhlapäivä kun Kokoomus tippuu hallituksesta ja ennen kaikkea kun PS lakkaa olemasta puolueena!!!
- Anonyymi00003
Pakkomielle tunnin junasta on sekoittanut pään!!
- Anonyymi00004
Velkalaiva meni polulle, kun tunnin juna valtasi mielen...!!
- Anonyymi00011
Velkajarru ei koske Turun tunnin junaa.
- Anonyymi00006
On samaa lajia kuin Trump. Hokee vain tyhjiä fraaseja ilman todellista sisältöä.
- Anonyymi00007
Muuta en keksinyt Orpo
- Anonyymi00008
Surkein pääministeri ei muka tiennyt että 50centtiäkin toimeentulossa plusssaa vaikuttaa siihen, väitti että 300e saa olla jotta ei vaikuta. Muidtihäiriö. Ei toiminta kykyä.
- Anonyymi00009
Perussuomalaiset seuraava Pääministeri
- Anonyymi00010
Tekee kuraa vielä vuoden ajan ,hallitus näivettää maamme,tehkää oppositio jotakin ,viekää asia eu ihmisoikeus käsittelyyn,maamme on surkein sosiaalietuus Euroopassa,ja vielä kurjemmaksi tehdään heikompi tuloisten asema. Nyt Lindman ja kumppanit,viekää asia eteen päin. Mielen osoitukset huutoineen ei ilmapalloja vaan iskulauseet.
- Anonyymi00012
Orpon hallituksen tulevaisuusvisio leikkaukset ja tunnin juna
- Anonyymi00020
Urpo sinne kiskoille ja äkkiä!
- Anonyymi00013
Viisas hallitus tulee säästöjä kun mummot kuolee kun ei ole vara mennä lääkäriin. Kyllä orpo piru hymyilee rydmanin kanssa.
- Anonyymi00014
On kuten muutkin ministerit. Lindström lienee ainoa joka on jälkikäteen uskaltanut myöntää, että oli asioista pihalla asioista suuren osan ajastaan.
- Anonyymi00015
Budjetti-ilmestyksen ilmehtivä pato jarruineen. Ja letkut irti sylintereistä https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011965443.html
- Anonyymi00016
Orpo on oikeasti huono pm. aivan käsittämätön lapanen. Eikö kok jo olisi kypsä vaihtamaan jonkun hänen tilalleen?? No kunhan hän ja Purran lapaset poistuvat alkaa aivan varmasti paremmat ajat.
- Anonyymi00017
P..ska tulos,
Hallitus ulos!!
- Anonyymi00018
Kyllä varman suuri osa kansasta on nähnyt ja todennut tämän hallituksen heikkouden ja siitä johtuen Suomen ajautumisen tähän nykyiseen tilaan. Tällainen ei Suomi ole ollut aikaisemmin vaikeimpinakaan aikoina. Kyllä se siltä näyttää, että tämä hallitus on kykenemätön johtamaan Suomea ulos tästä suosta. Nyt on tilanne "suo siellä, vetelä täällä" . Eniten ihmettelen kokoomusta. Miten se on ajautunut tällaiseen politiikkaan! Olen pitänyt kokoomusta ainakin suhteellisen järkevänä puolueena, mutta en voi enää pitää. Kyllä se olisi Suomelle hyvä ratkaisu, jos nykyinen hallitus kaatuisi ja uusi ja parempi hallitus ottaisi vastuun. Ainakin nykyinen hallitus on jo näyttänyt kykynsä, ja tarkemmin ilmaisten kykyjensä puuttumisen. Ihmettelen suuresti, miten Suomi on voinut vajota tällaiseen olotilaan! Tällainen e ole hyvä!
- Anonyymi00019
Muuta en keksinyt Orpo
- Anonyymi00021
Kysely: Suomalaiset laajasti tyytymättömiä hallituksen toimiin
Kansalaiset ovat tyytymättömiä etenkin talouden, työllisyyden ja sote-asioiden hoitoon.
Peräti kolme neljästä vastaajasta arvioi hallituksen onnistuneen heikosti työllisyyden hoidossa.
STT
Enemmistö suomalaisista katsoo, että Petteri Orpon (kok.) hallitus on epäonnistunut useimpien asioiden hoidossa. Asia selviää Kunnallisalan kehittämissäätiön kyselytutkimuksesta.
Vastaajien tuli antaa arvio hallituksen onnistumisesta kaikkiaan 16 asiassa. Hallitus sai enemmistöltä erittäin tai melko hyvän arvosanan vain yhdessä asiassa: ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikassa (54 prosenttia).
Eniten tyytymättömyyttä kohdistui hallituksen toimiin sosiaali- ja terveydenhuollossa sekä työllisyydessä ja taloudessa. Peräti kolme neljästä vastaajasta arvioi hallituksen onnistuneen heikosti työllisyyden hoidossa.
Tutkimuksen toteutti Verian, joka haastatteli maalis-huhtikuun vaihteessa yli tuhatta ihmistä. Virhemarginaali on koko aineiston tasolla vajaat kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.
Politiikka
Orpon hallitus
Verian
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.742465Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt402092Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.28945- 31830
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,154778Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58640Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi6518Vihdoinkin tarjolla sushia!
Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su78501- 21495
- 33462