Onko suomen virkakunta täysin viratonta?

Anonyymi-ap

Alkaa todella huolestuttaa suomen viranomaisten taso.

Ilmatilaamme loukkaavia vieraanvaltion drooneja ei saada pysäytettyä ja ne löydetään vasta kun joku siviili niistä ilmoittaa.
Sitten näitä löydettyjä drooneja ei kyetä tunnistamaan, vaan annetaan täysin väärää tietoa droonien tyypistä, kantomatkasta ja tst-kärjen koosta.
Mielestäni melkoista haparointia ja ammattitaidottomuutta puolustuksesta ja turvallisuudestamme vastaavalta sotilasviranomaiselta.

Sitten pääministeri ilmoittaa että sekaamme putoilevista räjähteillä ladatuista taisteludrooneista ei ole meille mitään huolta eikä uhkaa.
Todella rauhoittavaa kuulla että vahingossa tänne harhautuva pommi ei olekaan vaarallinen, toisin kuin tänne tarkoituksella suunnattu.

Myöskin lastensuojelu- ja eläintensuojeluviranomaiset viivyttelevät virkatoimissaan vuosia, aiheuttaen näin tarpeetonta kärsimystä ja kuolemina niin lapsille kuin eläimillekin. (Rantakylän lapsisurma ja nurmeksen saksalaiset koiranaiset)

Suomessa syöpiin kuollaan enemmän ja aikaisemmin kuin muissa pohjoismaissa koska täällä lääkäriin ei pääse ja jos pääsee, ei tehdä tarpeellisia tutkimuksia ja jos tehdään, potilaalle ei anneta oikeanlaista tepsivää lääkitystä, vaan hoito voidaan lopettaa kesken. Tämä terveysviranomaisten siunauksella.

Muutamia esimerkkejä virkakuntamme tehottomuudesta ja taidottomuudesta, ovat ilmeisesti vaan tottuneet odottelemaan tilipäivää työpaikallaan, sen sijaan että tekisivät mahdollisimman hyvin ja tehokkaasti sen mitä heidän virkaansa kuuluu.

Ja me maksamme tuon virkakunnan palkat, mutta saamamme vastine näkyy huononevan koko ajan. Jotakin rotia tälle mokailulle pitää saada.

25

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Kaikki asiat ovat suomessa persiillään, miten tämä tämmöiseksi eu-kehitysmaaksi on laitettu?

      • Anonyymi00003

        Liioittelua.


      • Anonyymi00004

        Olisi syytä vaihtaa koko orkesteri.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Liioittelua.

        Ei vähääkään, mieluummin alakanttiin.


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Liioittelua.

        No ei yhtään. Tämähän on ihan kivikaudella muuhun eu:hun verrattuna.


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Olisi syytä vaihtaa koko orkesteri.

        Mihin se vaihdettaisiin? Vihervasemmistoonko? 😂🤣


    • Anonyymi00005

      Höpö höpö😂

    • Anonyymi00006

      Paskannelleet koko maan ja siitä vetävät isoa palkkaa ja suuret eläkkeet.
      50% pois julkisista viroista eikä eroa huomaisi.

    • Anonyymi00007
    • Anonyymi00008

      Mistähän nuo muutaman sadan kilometrin kantomatkan droonit on lähetetty ja kenen luvalla? Ukrainalaisia ovat varmasti, mutta ei Ukrainasta tussautettuja. Sotahulluja löytyy Virosta ja Suomestakin. Saadaan taas lisäsyytä erilaisten sotahärpäkkeiden tilaamiselle..

    • Anonyymi00009

      Jos olisi kunnon päättäjät ja viranomaiset niin ei asiat olisi näin rempallaan. Kaikki kusee kintuille teiden kunnosta lähtien aina terveydenhoitoon asti, eikä nuo sotahommatkaan näytä oikein hallussa olevan, Putin kiittää näiden hymistelijöiden kätten töitä.

    • Anonyymi00010

      Menkää valittajat töihin😂

    • Anonyymi00011

      mitä valitatte? Kun raha kirstuun kilahtaa, niin sielu taivaaseen vilahtaa. Nyt vain auttamaan muita maita. Hopi hopi.

    • Anonyymi00012

      Ettehän te Venäjälläkään saa estettyä noita drooneja, vaikka olette sodassa ja käytätte miljardeja hyökkäyssotaanne.

      • Anonyymi00014

        Te...?


    • Anonyymi00015

      Nyt mennään sitten viranomaisilmoituksiin, jotka tehdään sähköisesti. Mitä se tarkoittaa käytännössä? Onko kaikilla kansalaisilla varaa ostaa kalliita kännyköitä ja niihin toimivat sähköpostit saati sitten tekstinkäsittelytaidot tietokoneisiin. Antaako valtio pienituloiselle velkaantuneelle eläkeläiselle ja työttömälle nämä viestintävälineet, joiden käyttöä ja omistusta vaaditaan. Koulutetaanko digitaalisiin taitoihin ilmaiseksi yhteiskunnan taholta. Ei mitään koulutusta ole annettu ulkopuolisille henkilöille Suomessa. Kuka ottaa huolehtiakseen nämä kansalaisten tasavertaisuus asiat. Yhteiskunta ei osaa muuta kuin verottaa ja laskuttaa kaikesta. Pankkipalvelut, posti- ja vr-lipunmyyntiä ei ole, vaan asemilla pitää kaikki osata hakea esim.R-kioskeha on lopetettu Hyvinkäällä. 1 kioski on 2km päässä rautatieasemalta, joka ei palvele ketään. Miten tähän on tultu. Ihmisten luottamus yhteiskuntaan on mennyt ja tilalle on tullut turvattomuus ja rikollisuus!!

    • Anonyymi00016

      Monet ihmiset joutuvat jo nyt hoidattamaan vero-, pankki- ja terveydenhoitoasiansa ym. vierailla ja se maksaa ellei ole sellaisia lapsia tai lastenlapsia tms., jotka asuvat lähellä ja tekevät ilmaiseksi. Vähän väliä vanhentuvat tietokoneet ja älypuhelimet ja muu digiromu maksaa ja kuluttaa myös sähköä. Näiden rakkineiden pakollinen miltei vuosittain uusiminen on rosvoamista, ne pitäisi tehdä sellaisiksi että toimivat ihmisiän.
      Järjen aikakaudella ei ollut pankeissa palvelumaksuja, terveyskeskuksissa voi käydä tilaamassa ajan, joka kylässä oli verotoimisto, jossa virkailijat auttoivat. Ei ollut kyllä tällaista kohta puolen miljoonan ihmisen työttömyyttäkään.
      Nyt terveysasemillekaan, jos niitä vielä on, esim. Niinivaaran terveysasema keskussairaalassa, ei saa mennä soittamatta ja maksu juoksee musiikkia kuunnellessa.. Sinne ei päästetä ihmisiä katsomaan tyhjiä käytäviä. Ennen käytävät oli täynnä, kun julkisessa terveydenhoidossakin tehtiin töitä eikä istuttu tietokoneen ääressä.

    • Anonyymi00017

      Kyllä on. Viratonta on. Vaikka virastaan palkkaa nostavatkin.

    • Anonyymi00018

      Puolet pois virkamiehistä eikä kukaan huomaisi eroa muussa kuin säästöinä.

      • Anonyymi00019

        Joutavat paperinpinoajat ja kynänteroittajat pois julkiselta puolelta ja loput töihin!


    • Anonyymi00022

      ON!

      • Anonyymi00023

        aha


    • Anonyymi00024

      Eniten oisin huolestunut sinun mielenterveys kunnosta!

      • Anonyymi00025

        Miksi huolestua asioista joihin ei voi vaikuttaa?


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00025 kirjoitti:

        Miksi huolestua asioista joihin ei voi vaikuttaa?

        öööö...?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2352
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2323
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      37
      1373
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1319
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      1008
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe