Suomessa syöpäpotilaijen annetaan kuolla hoitojen puutteessa, aijemmin kun muissa pohjosmaissa. Näin on YLE asijaa tutkinnut ja se pittää kuulema paikkansa.
Tuli mielleen jotta oliskohan sittenkin pitäny lähtee sinne Jöötteporiin sillon aikonnaan. Ois joku muu ajellu Ladalla salolle savotoimaan.
Minä olisin puolestani ajellu kesälomalla Enoon mahottoman kauniilla Volvolla, kera vielä kauniimman, tummasilimäsen ulkomaalaistaustasen neitosen ja vi...llu köyhille.
Minkäpä tähen sinne perusterveydenhuollon piiriin on niin jumalattoman vaikee päästä?
Voisiko ajatella, että pistäisitte potilaan siinä järjestelmässä etusijalle ja potkisitte niitä mukamas korvaamattomia, suojatyöpalkkaa nauttivia pomoja pihalle? Yksintein voisitta jättää ne suuruuvenhullut rakennushankkeet siihhen päivää kun on talous kunnossa.
Näin siästyneillä rahhoilla voisi sitten palkata vaikkapa jokusen lääkärin ja saatasiin ehkä muutamalle potilaalle lissää elonpäiviä.
Tällasia asioita sitä tullee mieleen, kun istuu torpassa korvessa luuri kourassa, ja mietii jotta minkähän takija sitä takasinsoittoa ei kuulu tänäkään päivänä.
Huomenissa ajallan apteekkii ja ostan närästyslääkettä ja toivon jotta se korventaminen ei oo semmonen samanlainen mahasyöpä, johon isä aikonnaan kuoli.
https://yle.fi/a/74-20220497
Miten se on Siun sote?
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1875075Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,254472Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993137Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2593039Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1442934- 522531
- 271939
- 561873
- 771814
- 221787