Miten eroon näistä ajatuksista?

Anonyymi-ap

Olen viisikymppinen mies. On jo vuosikymmeniä ollut tunne että jos joku vaikkapa katsoo minua pitkään, niin olen varma että hän ajattelee minusta jotakin negatiivistä. Silloinkin kun pitkään katsoja on täysin tuntematon henkilö joka ei voi tietää minusta mitään.
Itse tarkkailen ihmisiä aina ja kaikkialla. Huomaan tuijottavani muita, vaikka pyrin eroon sellaisesta käytöksestä. Tuntuu että ihmiset siis ajattelevat minusta jotakin negatiivistä tai haluavat jotenkin pilkata minua tms. Tuntuu myös että ihmiset pyrkivät jotenkin hyötymään minusta. Niin ehkä nuorenpana tapahtuikin joissakin asioissa, mutta olen vanhemmiten oppinut sanomaan selkeän EI:n.

18

752

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne. Lyhyessä viestissäsi et kertonut oletko keskustellut asiasta minkään ulkopuolisen auttavan tahon kanssa.

      Laitan tähän vinkkejä ja linkkejä auttavista tahoista, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti, matalalla kynnyksellä ja maksutta.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.fi/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. MIELI Keskusteluapu kirjoittaen palvelusta. https://tukinet.fi/fi/palvelut/mieli-keskusteluapu-kirjoittaen

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi MIELI Kriisichat, joka on ma-to klo 15–21. https://tukinet.fi/fi/palvelut/mieli-kriisichat

      Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - MIELI Kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      MIELI kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi00001

      Vainoharhaisuutta tuo on.

    • Anonyymi00002

      Ei se ole vainoharhaisuutta, ennemminkin heikkoa itsetuntoa.
      Jos/kun ajattelee itse olevansa huono, heikko, tai jotenkin "vääränlainen" ihminen, niin sitä kuvittelee, että muut ajattelevat samalla tavalla. Vaikka se ei totta olekaan.
      Ei ihmisillä ole aikaa ajatella vastaantulijoita ja ohikulkijoita tuolla ulkona, tai missään muuallakaan, kyllä niillä on ihan omat jutut mielessä.
      Eikä itsekään muita kannata paljoa katsella, jos ajatuksena on heti " mitähän tuokin minusta ajattelee?". Sen kun kulkee vain eteenpäin, eikä mieti liikaa mitä ympärillä tapahtuu.

    • Anonyymi00003

      Vainoharhaisuuttapa selvästikin. Luulee asioita. Joku terapia saattaisi auttaa

    • Anonyymi00004

      Jos joku katsoo sinua pitkään: sehän ei ole normaalia. Jos sitä jatkuu 10 vuotta tauotonta moljottamista, voi heiluttaa kättä: kysy mitä ajattelet kun katsot tauotta?

      Ihmisiä ja ympäristöä on turvallista tarkkailla, mutta jos se on järkevää normaalia huomioimista, ei vikaa.

      Toimi esimerkilisesti niin sinun tuijottaja ei voi ajatella pahaa ainakaan , ellei ole huono tuuri..

    • Anonyymi00005

      Saahan ihmiset ajatella mielessään vaikka negativiisiakin asioita? Ei kai kenenkään mieltä pidä pyrkiä hallitsemaan.

      Mutta ydin huolesi siitä, että ihmisillä olisi erityisesti aikaa ajatella juuri sinusta negatiivista tuntematta sinua, liittyy todennäköisesti huonoon itsetuntoon. He eivät tunne sinua, eivät tiedä mistä tulet, minne menet ja mitä ajattelet. Se mitä näkevät, on pelkkä pinta.

      Ehkä auttaisi, jos pyrkisit asettumaan itse tarkkailijaksi, ajattelisitko sinä tuntemattomasta ihmisestä negatiivisia asioita? Yleensä sille on joku erityinen syy.

    • Anonyymi00006

      Skitsofreniaan viittaa.

    • Anonyymi00007

      Jos heillä on rahat ja sinulla ei niin?

      • Anonyymi00008

        Ja jos ajattelet niin?

        He elivät maailman onnellisin maa....


      • Anonyymi00010

        Heillä on rahat ja sinulla ei?


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Ja jos ajattelet niin?

        He elivät maailman onnellisin maa....

        He tosiaan luulevat elävänsä maailman onnellisin maa.

        Me emme elä.


    • Anonyymi00009

      Kaikki eivät ole samanlaisia kuin sinä.

      • Anonyymi00013

        Ette.tpsiasn ole.

        Onko sinullakin eläke ja diagnoosi?


    • Anonyymi00014

      Yksi keino ujouteen käytä tummennettuja silmälaseja se auttaa .

    • Anonyymi00015

      Voiko myös aivot tummentaa?

      • Anonyymi00016

        Ei taida voida. Miksi pitäisi ?


    • Anonyymi00018

      Monella on kymmeniä ihmisiä omassa systeemissä.

      Ihan normi hommaa.

      Te ns terveet olette ihan helvetin tylsiä.

      Ja kun vaaran tunne on poissa nii on myös seksuaalisen kiihottumisen?

    • Anonyymi00019

      Hapanta naamaa voi kyllä näyttää ihan sen takia että joku tuijottelee.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      159
      1061
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      717
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      128
      666
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      648
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      639
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      615
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      571
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      560
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      554
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      528
    Aihe