Globalisaatio jäämässä unholaan

Maailmalla globalisaatio on jäämässä unholaan ja omavaraisuus nousee arvoonsa.
Miten omavarainen on Suomi?
379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Google tekoälyn mukaan:
Tärkeimmät tuontiriippuvuudet:

Fossiiliset polttoaineet (öljy, kivihiili).
Lannoitteet ja osa rehuraaka-aineista.
Teknologia ja korkean teknologian komponentit.

Äänestä

Tulisiko ajatella uudelleen epävarmemmassa tulevaisuudessamme;
Ja unohtaa nykyinen, jonka mukaan täyteen 100 % omavaraisuuteen ei pyritä, koska sitä ei pidetä taloudellisesti järkevänä.

Mielestäni olisi todella järkevää pyrkiä olemaan 100% omavarainen.

Äänestä
  • Esimerkiksi pissa sisältää sopivassa suhteessa fosforia sekä typpeä.
    Kerran tein kokeilun:
    Osa pellosta lannoitettiin 1:50 laimennetulla pissalla ja loput lannoitteilla. Tulos: PISSAPELTO KASVOI PAREMMIN.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Maailmalla globalisaatio on jäämässä unholaan ja omavaraisuus nousee arvoonsa.
Miten omavarainen on Suomi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu