Viljelijät vähentää tuotantoa

Anonyymi-ap

Onneksi on auringonkukat ja riistapellot.

9

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tukiohjeet on jälleen luettu tarkkaan.

    • Anonyymi00002

      Luonnonsuojelua viljellä auringonkukkaa. Maisemat ovat kauniita kun isot keltakukat loistavat kuin laaja meri. Kauneinta mitä viljelijä voi maisemoinnille tehdä.

    • Anonyymi00003

      Demut istui siinä hallituksessa, joka nimenomaisesti näitä ympäristötoimenpiteitä halusi sinne CAPiin lisätä, ja aika paljon näissä niin sanotuissa ympäristönurmissa on juuri näitä, joilla täytetään sitten näitä ympäristövaatimuksia ja ympäristötoimenpiteitä.

    • Anonyymi00004

      Hömppäheinä tuo nyt tiloille joustoa.

    • Anonyymi00005

      Ns. maataloustuottajien pääelinkeinohan on tukien lypsäminen, joten olen ihmetellyt miksei useampi viljelijä ole erikoistunut hömppäheinään.

      • Anonyymi00008

        Väärin. Viljelijät pyrkii satsaamaan siihen, millä saa kannattavimman tuotannon, ja normaali vuonna se on viljely. Nyt kuitenkin polttoaineen, lannoitteen ja siementenkin hinta on niin korkealla, että voimakkaasti viljelemällä tulee tappiota. Joten pienikin tuki minimivaatimukset täyttävän viljelyn päälle on plussaa. Samalla maapohja saa levätä ja kenties viherlannoituksella saa uutta poweria seuraavia vuosia varten. Kotieläintilat tietenkin viljelee aktiivisesti sen alan mikä eläimille rehulsi tarvitaan.
        .


    • Anonyymi00006

      Hallirus ei jostain syystä tehnyt leikkauksia kevään budjettiriiheen, miksi. Vastaus lienee , pellot on pidettävä tuotantokunnossa, eikä niiden tule antaa mennä huonoon kuntoon..koko caltuon historian on tiedetty miten ruoka joka tulee omasta maastamme , on ensisihaisen tärkeä. Suuri joukko henkilöitä jotka eivät ymmärrä kriisiajan tullessa , mokä merkitys sillä on , onko ruoka kotimaasta vai ulkomailta tuotavaa, voivat miettiä hiuskiehkujen alta, miksi näin on.

    • Anonyymi00007

      Suuret maatalous­yritykset: jopa 30 prosenttia suunnittelee viljelypinta- alan vähentämistä.

      Hömppäheinää ja auringonkukkaa pukkaa.

    • Anonyymi00009

      Minä rakastan hömppäheinää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      272
      3392
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1873
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      28
      1537
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1421
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1058
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1014
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      66
      916
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      796
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      707
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      696
    Aihe