Haluaisin kommentteja niiltä, jotka on ollut molemmissa tähystyksissä, siis suun ja peräaukon kautta. Kumpi oli pahempi??! Suun kautta tehtävässä olen ollut, ja toista kautta tehtävään ilmeisesti pitäisi mennä..=(
Kumpi pahempi??
Rapu
71901
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Musta ainakin se peräaukon kautta tehtävä yli ikävämpi... Se ilmanlaitto sattui ihan pirusti.
Suun kautta tehtävässäkin yökötti aika paljon. Mutta se ei tehny kipeetä.*onneks*
Mulle kolonoskopia oli helpompi ja kivempi kuin gastroskopia jos nyt niin voi sanoa... Gastroskopiassa meinasi paniikki iskeä, kolonoskopiaan sain tehokkaaan suonensisäisen lääkityksen enkä oikeastaan muista toimituksesta juuri mitään. Jälkeenpäin maha tietysti aikas kipeä, kun ilma pyrkii ulos.
Minulla ei ole ikäviä muistoja kolonoskopiasta. Se ei oikeastaan tuntunut yhtään miltään. Sain esilääkityksen ja sekin varmaan edesauttoi toimenpiteen helppoa kulkua. Ainut inhottava asia koko hommassa oli se karmean tyhjennyslitkun juominen edellisenä päivänä. Eikä sekään varsinaisesti pahaa ollut mutta kuitenkin jollain tavalla vastenmielistä.
Jos pitäisi valita niin paljon mieluummin menisin uudestaan kolonoskopiaan kuin vatsalaukun tähystykseen. Vaikkei sekään nyt niin hirveän kauheaa loppujen lopuksi ollut.
Mulle on tehty myös molemmat, ja paksusuolen tähystys oli lähes pässinlihaa, mutta gastroskopia oli lähinnä oraalinen raiskaus. Toisella kerralla vaadinkin sen tehtäväksi esilääkityksessä.
Kolonoskopia sattui hieman silloin kun mentiin mutkaisemmista paikoista, mutta siinä auttaa kun hengittää syvään ja painelee käsillä mahaa että letku kulkee paremmin. Myös kipulääkettä saa kun pyytää, harvemmin sitä suoraan tarjotaan. Pahinta siinä olikin oikeastaan edellispäivänä tehtävä tyhjennys paastoaminen. Kannattaa juoda sokeripitoista nestettä ettei ala heikottaa. Tsemppiä.
Gastroskopia oli omalla kohdallani ehdottomasti pahempi. Ei edes onnistunut, kun jouduin täyteen paniikkiin, koska en saanut tehtyä sitä nielemisreaktiota suu auki. Eli siis loppuunasti tehtynä mulla ei ole edes kokemusta.
Kolonoskopia oli helppo juttu. Vähän jossain mutkassa tuntui. Sen hankalin osa oli ehkäpä se tyhjennys, koska colonsteril-juoma on aika pahan makuista ja sitä joutui kittaamaan litratolkulla.
Itse kikkailin colonsterilin kanssa, join sitä
pillillä kielen yli, vähensi hiukkasen sitä
kuvottavaa makua.
Minä join Klean-Prep-nimistä tyhjennysnestettä. Laitoin pullot pakkaseen ja join litkun sitten kun se oli melkein sellaista jäähileistä.