Ei auta burana krapulajysäriin

Anonyymi-ap

Taas tuli todistettua. 2tabl. ottanut eikä mitään vaikutusta. Onneksi on sentään kylmää olutta vielä.
Aspiriini on paras kipulääke krapulassa.

4

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      - kunnon RapulaRyypy tai Kolme auttaa -siis Ei RapulaRyyppääminen -

    • Anonyymi00002

      Krapula ei ole vain päänsärkyä. Se johtuu elimistön kuivumisesta, alkoholin aineenvaihduntatuotteiden (kuten asetaldehydin) aiheuttamasta myrkytystilasta, matalasta verensokerista ja unihäiriöistä. Burana poistaa särkyä, mutta ei korjaa näitä perussyitä. Burana tehoaa parhaiten, jos sen ottaa jo ennen nukkumaanmenoa, ei vasta aamulla, kun oireet ovat jo päällä.Alkoholi on jo ärsyttänyt vatsalaukkua, ja tulehduskipulääkkeet (kuten Burana) voivat lisätä vatsakipua tai ärsytystä.

    • Anonyymi00003

      Krapulassa vatsalaukku on usein ärtynyt alkoholin takia. Ibuprofeeni (Burana) tunnetaan siitä, että se ärsyttää vatsan limakalvoja enemmän ja voi aiheuttaa vatsakipua, kun taas aspiriini voi olla vatsaystävällisempi joillekin.

    • Anonyymi00004

      Panadol Pore tehoaa hyvin mutta ei suositella, jos menee kaljaa samaan aikaan. Itse olen kyllä silloin tällöin ottanut yhden poreen ja usein vielä buranan samaan aikaan. Se on toimiva yhdistelmä krapulatuskaan. Aspiriini myös, mutta joillakin taas se ärsyttää pötsiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2078
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1695
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1460
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1206
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1004
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      74
      934
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      825
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      769
    9. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      28
      740
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      99
      709
    Aihe