Ei ole evakoita, ovat edesmenneitä.
Heidän tapahtumillaan on turhaa ratsastaa.
Kurjaa jokapäiväistä elämää on ollut muillakin kuin siirtolaisilla.
Evakkojen kunniaksi
5
239
Vastaukset
- Anonyymi00001
On niitä evakoita vielä elossa Haapavedelläkin. Minäkin tunnen muutaman.
- Anonyymi00002
Ja niitten jälkeläisiä jo monessa polvessa,naiset on aivan eri maata kuin paikalliset,on pilkesilmäkulmassa ja ilonen mieli
- Anonyymi00003
Kyllä, koska heillä on mukavat ja virkeät karjalan heimon miehet aviopuolisoinaan..
- Anonyymi00005
Astrid Thors pillautti itkun eduskunnassa...
"Isäni seudulla (Oravaisissa) oli karjalankielisiä hautakiviä... nyyh nyyh" Sanoi Astrid-mamma eduskunnassa ja puristi krokodiilinkyyneleen tv-kameroiden riemuksi!
Pentti Oinonen luki eduskunnassa pitkän sitaatin, (se uutisoitiin VÄÄRIN muka Hufvudstadsbladetissa olleena juttuna), vuonna 1940 julkaistusta SVENSK VAKT - lehden kiihotuskirjoituksesta, jossa torjuttiin karjalaisevakkojen asuttaminen suomenruotsalaisten maille. Oinonen sanoi pitävänsä tätä esimerkkinä ajattelusta, jollaista hän ei soisi enää koskaan maassa näkevänsä. Oinonen lisäsi, että siirtokarjalaisia oli vaikea asuttaa rannikkoseuduille, ja silloin "eräät väestöryhmät osoittivat rasistisia piirteitä". Se oli liikaa Thorsille joka itkeä tirautti!
Kiitos Pentti Oinoselle, sillä hän on todellakin MIES!
Oliko totuus liian kipeä asia Thorsille?
Svenskfinland kuohui ja Välirauhan aikana, syksyllä -40 Suomalaisuuden Liitossa suomennettiin Svensk Vakt -nimisen kiihkoruotsalaisen lehden numero, jossa hyökättiin ankarasti karjalaisten evakkojen "pyhälle ruotsalaiselle maalle" asuttamista vastaan.
"Yli 30 vuoden aikana ovat suomalaiset jyrsineet pala palalta meidän ruotsalaista maatamme ja kaikenlaisilla metkuilla saaneet suomalaisia kouluja seuduille, minne niitä ei tarvittaisi, ja kaikki tämä heidän suomalaistumisliittojensa johdon alaisina. Mutta nyt se on lopussa. Nyt seisomme yhtenä miehenä, kun uhataan pirstoa se, minkä me vuosisatojen kuluessa olemme rakentaneet. Se on pyhää maata meille. Sitä ei anneta muukalaisille, sillä he ovat meille muukalaisia eli karjalaisia. Emmehän edes ymmärrä heidän kieltään. Ja me olemme saaneet tarpeeksemme kaikista niistä laiskiaisista, joita meidän on ollut pakko pitää ja ravita viime talvesta alkaen, heidän tekemättä puolestaan pienintäkään hyötyä."
Ikuinen häpeä! RKP:lle, ikuinen häpeä Suomen ruotsalaisille rasisteille, ikuinen häpeä vahvalle ruotsalaisuudelle, ikuinen häpeä "pyhälle ruotsalaiselle maalle". - Anonyymi00006
Anonyymi00003 kirjoitti:
Kyllä, koska heillä on mukavat ja virkeät karjalan heimon miehet aviopuolisoinaan..
Oinonen itketti Thorsia eduskunnassa siirtoväen sijoitusasioilla.
Thors murtui eduskunnassa kyyneliin ja syystäkin. Taisi tulla vanhat RKP:n sodan jälkeiset synnit mieleen.
Suomen ruotsalaisetko sanoo vielä olleensa isänmaallisia?
Huomenta Suomi 18.02.2009
http://www.mtv3.fi/default/tulosta.shtml/uutiset?/arkistot/kotimaa/2009/02/802914
Thors liikuttui jälleen: Kyseessä on herkkä aihe
Julkaistu 18.02.2009 09:06
Maahanmuuttoministeri Astrid Thors (r.) on ruotinut MTV3:n Huomenta Suomessa eilistä tunteenpurkaustaan eduskunnan ulkomaalaiskeskustelussa.
- Olen sellainen ihminen, että nauran ja liikutun helposti, Thors selvitti.
Thors murtui eduskunnassa kyyneliin, kun perussuomalaisten Pentti Oinonen hyökkäsi kovin sanoin häntä vastaan. Oinonen luki sitaatin vuoden 1940 Hufvudstadsbladetista, jossa torjuttiin karjalaisevakkojen asuttaminen suomenruotsalaisten maille. Oinonen painotti, ettei soisi enää koskaan näkevänsä Suomessa tällaista ajattelutapaa.
Thors hämmästelee Oinosen eilistä hyökkäystä.
- Mielestäni on erittäin epäoikeudenmukaista vetää keskusteluun 70 vuotta vanha yksittäinen kirjoitus. Ei meidän sukupolvi voi olla siitä kaikesta vastuussa, Thors tilitti Huomenta Suomessa.
Silminnähden liikuttunut ministeri myöntää, että asia on hänelle hyvin herkkä.
- Suomen onni verrattuna moneen muuhun Euroopan maahan oli se, että toinen maailmansota yhdisti meidät. Muualla, esimerkiksi Unkarissa sota hajotti kansaa. Kaikki suomalaiset taistelivat rintamalla yhdessä, Thors muistutti ääni murtuen.
Perussuomalaisten kansanedustaja itketti Thorsia karjalaiskysymyksellä
Julkaistu 17.02.2009 19:39
http://www.mtv3.fi/default/tulosta.shtml/uutiset?/arkistot/kotimaa/2009/02/802721
Näin tämä Suomen ruotsalaisliero Thors:
- Minun isäni seudulla on hyvin monta hautaa, joissa on selkeästi karjalankielinen nimi, ja yhtä kaikki siellä on otettu vastaan karjalaisia, ministeri vuodatti kyyneliin liikuttuen.
Katso tuota karttaa. Kuinka yllättäin onkin tuo "pyhä maa" säästynyt niiltä "laiskiaisilta"...
http://www.luovutettukarjala.fi/kartat/sijoituskartta.htm
Tämä on järkyttävää luettavaa noiden tekopyhien Suomen ruotsalaisrasistien touhuista!
PIKA-ASUTUSLAKI JA KORVAUSLAKI
http://ptoukkar.pp.fi/luukka2.htm#osa8
http://www.histdoc.net//historia/korvaus.html
http://www.luovutettukarjala.fi/kartat/luovkarjkar.htm
http://www.luovutettukarjala.fi/pitajat/pitajat.htm
Nuo Suomen ruotsalaisetko sanoo vielä olleensa isänmaallisia?
Nuo linkit avautuu Archive.org -sivuilla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022784Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1622490Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait255899Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies104881Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka306869Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93739