Ullatuin kun luin Lieksan lehdestä näin tosiaan on järjestyslaissa määrätään. Hauskaa ajatella joitakin paikkoja Lieksassa missä on koko ajan pökäleitä jalkakäytävällä myöskään rannalla ei saisi koiraa juoksuttaa vapaana lain mukaan mutta niin tehdään
Laki määrää keräämään koiran kakat pois
9
192
Vastaukset
- Anonyymi00001
Taisi olla niin että jos kohdassa on yli 10cm ruoho (hoitamaton) niin kakkia saa eikä ole siivousvelvoitetta. Jos taas alle 10cm eli lyhyempi heinä/ruoho niin siivota täytyy.
- Anonyymi00002
Eli jos kakin pää nousee ruohotupsun yläpuolelle, on se noukittava pois. Entä jos painelen kakan kantapäällä litteäksi?
- Anonyymi00003
Paskarännejä pitkin marssitaan, päivät pitkät ja maha rytkyy tahdikkaasti, askelten tahdissa?!
Tuo yhdistelmä ei ole mahdollista Lieskassa. - Anonyymi00004
Hyvää kuntojumppaa selälle koiranpökäleitten noukkiminen ja hauskaa sivusta seurattavaa.
- Anonyymi00005
Ei niitä tartte kerätä. Kun ne kuivuu ja murenee, ne voi jokainen hengittää katupölyn mukana keuhkoihinsa.
- Anonyymi00006
Radiossa oli, että koirien jätökset pitää kerätä siitäkin syystä kun koirille annetaan punkkilääkkeitä niin ulosteessa on myrkkyjäämiä ja se tappaa muitakin eläimiä luonnosta jos jätetään maastoon.
- Anonyymi00007
Koirien kakat pitää kerätä hoidetuilla alueilla taajamassa. Asiasta säädetään järjestyslaissa. Sen lisäksi kakkojen keräämisestä on yleisesti hyötyä kaikille.
Koirankakat ovat terveysriski ihmisille ja lemmikeille, Agria eläinvakuutus muistuttaa.
Monet virukset ja bakteerit voivat säilyä kakkakasassa jopa kuukausia. Niistä voi tulla tartuntoja, jotka voivat olla erityisen vakavia rokottamattomille pennuille ja yleiskunnoltaan heikommille koirille.
Lisäksi kakka kuormittaa ympäristöä etenkin tiheään asutuilla alueilla. Kun kakat päätyvät valumavesien mukana ojiin, puroihin tai muihin kaupunkivesistöihin, ne voivat heikentää tai muuttaa veden laatua.
Koiranomistajat voivat osaltaan edistää yleistä viihtyvyyttä ja lievittää negatiivisia asenteita koiria kohtaan kakat keräämällä, vakuutusyhtiö muistuttaa.
IS- Anonyymi00008
Eikös laki kiellä roskaamisenkin?
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Eikös laki kiellä roskaamisenkin?
jaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743497Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1341899Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3001629- 801479
- 821476
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531176Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001150Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois711061- 631031
- 221007