Kok-demut kannattaa HAMK:in siirtoa keskustaan

Kok-demuilla on paljon sijoitusasuntoja Hämeenlinnan keskustassa eikä niihin löydy vuokralaisia kiskurivuokrilla!
34353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Ei opiskelijaretkuillakaan ole massia maksella kiskurivuokria.

Äänestä
  • Aloittaja onkin henkilö, joka ymmärtää kaiken väärinpäin, myös omat juttunsa.

    Äänestä

  • Veronmaksajat kustantavat paskastanialaisten "opiskelijoiden" ylläpidon !

    Äänestä

Avaaja osuu pahasti. Minullakin 27 asuntoa tulevan HAMK lähellä ja kaikisa vuokra yli 1200e ja nautin kiskonnasta. Vuoden vanha auto menee vaihtoo.

Äänestä

Aha, no koskas heidän vaalinsa on?

Äänestä

Opiskelijoilla on paljon mopoautoja, joten keskustaan tarvitaan myös parkkitalo niille.

Äänestä
  • Mopoautot toimii bensalla, joka on fossiilia, joten keskustan saastepilvistä tulee paksumpia, joten ei HAMK:ia eikä mopoautoja keskustaan, kiitos!

    Äänestä

  • Toki kaikilla ammattikorkeakoulussa opiskelevilla on mopoauto.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Mopoautot toimii bensalla, joka on fossiilia, joten keskustan saastepilvistä tulee paksumpia, joten ei HAMK:ia eikä mopoautoja keskustaan, kiitos!

    Paitsi että mopoautot EI toimi bensiinillä, ei niillä myöskään kukaan enää aja. Koppimönkijät on paljon mukavampia käyttää.

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Paitsi että mopoautot EI toimi bensiinillä, ei niillä myöskään kukaan enää aja. Koppimönkijät on paljon mukavampia käyttää.

    Miksi mopoautot käy sitten tankkaamassa?

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Miksi mopoautot käy sitten tankkaamassa?

    Minä käyn koppimönkijällä koska on paljon mukavempi

    Äänestä

Minulla on persuja vuokralla ja vuokran maksaa Kela.

Äänestä
  • Kuka maksaa kiljupersujen rikkomat paikat?

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Kuka maksaa kiljupersujen rikkomat paikat?

    Hyvinvointialue maksaa vakuudet. Eli sinä veroina.

    Äänestä

Kyllä kok-demujen on siirrettävä HAMK keskustaan, muuten KELA-vuokria on laskettava.

Äänestä
  • Tapahtuu ei hätää.

    Äänestä

Ei näissä parkkihallien ja HAMK:in siirto rakentamisissa ole tarkoitus avittaa parkkeerausta tai opiskelijoiden tuomaa pöhinää, vaan tarkoitus on tehdä rakentamisbisnestä, jonka maksavat sitten veronmaksajat.

Äänestä
  • Rakentamista on erityisesti nyt vähennettävä nollaan asti. Se on halpaa veronmaksajille.

    Äänestä

Joko kelluva pxxxxnpiirtäjä on tulossa Viikmaninlahteen ja mxxxtoimiareena Hämeensaareen? Entä köysirata tapahtumattomuuspusikkoon ja Raxtiotie Renkoon?

Äänestä
  • Tapahtumapuistoon pitäisi kyllä päästä konsertteihin kävelysiltaa pitkin hämeensaaren asuntomessualueelta. Helsingissä ei piperretä siltojen kanssa siellä toimitaan.

    Äänestä

Kok-demut järjestää HAMK:in siirtomarssin, jossa kukin osanottaja vie yhden kiven Visamäestä keskustaan, kaikki saavat sitten rasvaisen käristemakkaran perillä, aivan kuin kok-demulien vaalikojuilla, kun he lupailevat kaikenlaista valtaan pyrkiessään.

Äänestä
  • Ai kuten euron bensaa, köyhiltä ei leikata ja 100 000 uutta työpaikkaa.

    Äänestä

  • Perziikki on raivona ja hakenut voimaa aineista.

    Äänestä

Kok-demut järjestää myös tukikonsertin Kantolassa HAMK:in siirrolle, Anita Hirvonen, Bruce Springsteen ja Madonnakin esiintyy.

Äänestä
  • Saataisiinko Kantolan tapahtumapuistoon pöhinää, jos HAMK siirretäisiinkin Kantolaan? Nythän siellä ei ole mitään?

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Saataisiinko Kantolan tapahtumapuistoon pöhinää, jos HAMK siirretäisiinkin Kantolaan? Nythän siellä ei ole mitään?

    Perziikkien suuret kesäjuhlat 27000 osan ottajaa. Meitä viihdyttää A.Hirvonen ork ja Malin veljekset ja juhlapuheen tulee pitämään itse Gäry ja paikalla myös Suopon torviorkesteri. 12 päivää pöhinäää

    Äänestä

Pöhinää saataisiin sekä keskustaan että Kantolan tapahtumapuistoon, jos HAMK jaettaisiin kahtia ja muutettaisiin se kumpaankin paikkaan. Näin lyötäisiin kaksi kärpästä yhdellä iskulla eikä tarvittaisi enempiä iskuja.

Äänestä

Ukrainan sota, jota he kannattavat, on kuin taivaan lahja "asuntosijoittajille", KELA:n piikki on auki, ja viime vuonnahan paloi 500 miljoonaa Ukrainan "sosidaarisuustyöhön", 10 miljadrin asetuen lisäksi.

EU-Ukrainalainen anti-kommunismi kovasti kiehtoo myös sosiaalifasisteja, sillä sosialismin kohdatessa demari joutuisi oikeaan työhön, orjien esimieskäskyttäjän asemasta.

Äänestä
  • Vietät jo viikonloppua mitä vedät.

    Äänestä

Jos Kokdemut kannattavat on joku koplaus menossa, hämptonin perinteet velvoittavat !

Äänestä

Kaupunkilaisten verorahat on nyhjäistävä kok-demujen taskuihin rakentamalla HAMK keskustaan.

Äänestä
  • Kyllä tietenkin. Järjestä vaalit jos haluat estää sen.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Kyllä tietenkin. Järjestä vaalit jos haluat estää sen.

    Huhtikuussa 2026 on

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Huhtikuussa 2026 on

    Velaksi eläminen loppuu vihdoinkin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kok-demuilla on paljon sijoitusasuntoja Hämeenlinnan keskustassa eikä niihin löydy vuokralaisia kiskurivuokrilla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu