Ruplan kurssi on noussut suhteessa ulkovaluuttoihin. Tänään ruplan kurssi euroon nähden on korkeampi kuin Ukrainan sodan alkaessa. Euron arvo on tänään alle 88 ruplaa.
Mitenkä se nyt näin menee?
Mitenkä se nyt näin menee?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Markkinat siis lyö jo vetoa putinin pikaisen poistumisen puolesta.
Meille kerrottiin sodan alkaessa, että emme tulisi edes huomaamaan pakotteiden vaikutusta Suomessa. Jokin tässä ei nyt täsmää.
Voiko joku ylipäätään olla huomaamatta mitä meille tapahtuu? Hyvinvointiyhteiskuntamme romutetaan lopullisesti, velkamme kasvaa hurjaan tahtiin, työttömyys ja konkurssit lisääntyvät.
Onko mitään positiivista havaittavissa? Kertooko joku mitä positiivista olemme saaneet osaksemme Ukrainan sodan johdosta ja miltä näyttää tulevaisuutemme?
Eihän tuolla ole mitään merkitystä tai käytännön yhteyttä.
Toisaalta miinusta sen kehitys näyttää kokoajan.
Millä tavoin miinusta?
IMFn mukaan Venäjän ostovoimakorjatun BKTn arvo on maailman neljänneksi suurin ja suurin Euroopassa.