Kyllä on pakko leikata köyhiltä ja antaa rikkaille

Anonyymi-ap

Eliitti tarvitsee jytkyjä. Lentäminen ja hanhenmaksapallerotkin kallistuvat kovin.

16

219

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Terveimmät vuotesi hukkaan heitettyinä
      Jos et lähde heti

      Maailman terveysjärjestön WHO mukaan keskimääräinen elinajanodote USA:ssa on 76,4 vuotta, joten saatat ajatella, että muutaman vuoden uhraaminen kovempaan työskentelyyn on sen työn arvoista

      Loppujen lopuksi sinulla on runsaasti aikaa nauttia työsi hedelmistä, eikö niin? WHO raportoi myös, että terveyteen suhteutettu elinajanodote on alhaisempi – keskimäärin vain 63,9 vuotta.

      Schrodersin tutkimuslaitoksen mukaan amerikkalaiset uskovat tarvitsevansa noin 1,28 miljoonaa dollaria jäädäkseen eläkkeelle mukavasti etuajassa

    • Anonyymi00002

      Purra jakaa eliitille "jytkyjä".

      • Anonyymi00008

        Eliitti sai taas jytkyn.


    • Anonyymi00004

      Eliiitin elintaso ei saa laskea piiruakaan. Se on mottomme persuissa.

    • Anonyymi00005

      Niin on, kun itse äänestetään pääkallo paikalle oikeisto tekemään velkaa eikä koskaan ajatustakaan että milloin oikeisto on tehnyt yhtäkään päätöstä vähemmistön hyväksi, kaikki humaanit edut köyhiä kohtaan on vasemmisto katsonut ettei ihmisten tarvitse kärsiä. Verorahat ovat kuitenkin kelvanneet , muttapalveluksia mitä on luullut niillä maksavansa menevät nyt toisiin käsiin .
      Silloin kun tavallinen työläinen äänestää PS puoluetta niin saa vaaan syyttää itseään.
      Ja jos kritisöi niin ollaan sanomassa että muka haukkuu PS ihmisiä mutta kyse on ainoastaan heidän politiikastaan .ja päätöksistään jotka ovat kaikkea muuta kun inhimillisiä .
      Vanhojen hoito esim, tulee tunne että vanhoille ei anneta enää ihmisarvoa . Muukin sairaanhoito näyttää olevan poskellaan , kun katselee ihmisten kommentteja . Joten kun on vaalit niin köyhän ja vanhusten on ymmärrettävä. Mikä puolue ajaa heidän asioitaan .

      • Anonyymi00007

        On suoraan sanoen hirveää minkälaisia harhaluuloja osalla eläkeläisistä on,
        ettäkö PS heidän etujaan ajaisi ?!

        Täytyy myös ihmetellä osan duunariporukoitten poliittista valistumattomuutta.
        Milloin oikeisto on ajannut duunari netuja ?
        Ei milloinkaan. Se ajaa työntantajan etua ja varsinkaan populistinen äärioikeistopuolue
        kuten PS ei aja duunarin etua. Eikä aja muuten kenenkään muunkaan etua, vain omaa
        henkilökohtaista etuaan.


    • Anonyymi00006

      Riikka Purra on sanonut aiemmin IS:n haastattelussa, että järjestöiltä voitaisiin säästää ”kolminumeroinen luku” viitaten siihen, että järjestöiltä voisi leikata ainakin sadalla miljoonalla eurolla. Perussuomalaisten toive ei kuitenkaan toteutunut, sillä tämä oli liikaa kokoomukselle ja Rkp:lle.

      Mitä ihmeen lukua Purra tarkoitti ? 100000000 ei ole kolminumeroinen luku.

    • Anonyymi00009

      Taas meidän pakko jakaa miljoonia yrityksille, kun inhoamme pientuloisia,
      ja köyhiä, sairaita ja vanhuksia niiiiin paljon. Haluamme niille pelkkää pahaa.

      • Anonyymi00015

        Pahansuopaisuus, ihmisviha ja rasismi on meidän persujen tavaramerkki
        ja olemme ylpeitä niistä !!!


    • Anonyymi00010

      Uudistus tuo kymmeniä miljoonia säästöjä
      Kotoutumispalveluiden uudistus tuo Rantasen mukaan merkittäviä säästöjä. Kokonaisuus vähentää julkisia menoja yli 46 miljoonalla eurolla.

      – Säästöt syntyvät rahoituksen yksinkertaistamisesta, päällekkäisten koulutusten karsimisesta, kuntien roolin selkeyttämisestä ja laskennallisten korvausten pienentämisestä, Rantanen havainnollistaa.

      Ministerin mukaan kyse ei ole pelkästään leikkauksista, vaan rakenteellisesta uudistuksesta.

      Rantanen korostaa, että uudistuksessa keskeistä on kotoutumisen sisällöllinen muutos. Tavoitteena on ohjata palvelut nykyistä selkeämmin kielen oppimiseen ja työelämävalmiuksiin.

      – Painopistettä siirretään siihen, että opitaan kieli, saadaan työelämävalmiuksia ja työllistytään, hän toteaa.

      Erityisesti alkuvaiheen toimenpiteisiin panostetaan.

      – Alkuvaihe on keskeinen kohta, josta elämä lähtee kantamaan eteenpäin, Rantanen sanoo.

    • Anonyymi00011

      Me jaamme miljoonia isotuloisille yrityksille, koska inhoamme pientuloisia, ja köyhiä, sairaita ja vanhuksia niiiiin paljon. Haluamme niille pelkkää pahaa.

      • Anonyymi00012

        Kuitenkin Purran mielestä Suomessa on liian vähän köyhiä. Miten selität sen persu ?


    • Anonyymi00013

      Turistaja Eppulainen
      Purralla on teille asiaa


      Purra näpäytti Tytti Tuppuraista epäjohdonmukaisuudesta – SDP:n leikkausvaatimus kesti vain muutaman tunnin

      23.04.2026
      Purra esitti kyselytunnilla demareille kritiikkiä siitä, että SDP vaati aiemmin samana päivänä ja julkisessa keskustelussa hallitukselta tiukempaa otetta velkaantumisen taittamiseksi, mutta vastusti kyselytunnilla hallituksen esittämiä konkreettisia säästötoimia ja veronkevennyksiä.

      Eduskunnan kyselytunnilla SDP:n Tytti Tuppurainen kuvasi hallituksen eilen valmistunutta kehysriiheä menetetyksi mahdollisuudeksi ja moitti hallitusta velkaantumisen kiihtymisestä. Tuppurainen moitiskeli myös hallituksen veronalennuksia.

      Valtiovarainministeri Riikka Purra antoi kuitenkin oppositiolle palautetta takaisin ja esitti demareille kritiikkiä siitä, että SDP vaati aiemmin samana päivänä ja julkisessa keskustelussa hallitukselta tiukempaa otetta velkaantumisen taittamiseksi, mutta vastusti kyselytunnilla hallituksen esittämiä konkreettisia säästötoimia ja veronkevennyksiä.

      – Edustaja Tuppurainen. Te vaaditte saman päivän aikana ensin lisää leikkauksia ja vain muutaman tunnin kuluttua vastustitte niitä. En oikein tiedä, mitä sellaisesta uskottavuudesta pitäisi ajatella.

    • Anonyymi00014

      Kyllä min' olen niin paljon yrittänyt leikasta vähäaosaisilta kuin suinkin ja
      nyt minua haukuttiin. SnyyF.
      Seuraavaksi minun onkin paras "uhriutua" perinteiseen persutyyliin.
      Niin teki kollegani Juusokin.

    • Anonyymi00016

      Annoimme taas jytkyn rahaeliitille. Pienituloisia kiusaamme ahdinkoon
      asti.
      Hyvä me ! Me emme armoa tunne ja "sydämemme on oikealla"
      kuten sloganimme on. Se on ison rahan puolella tietystikin.

      • Anonyymi00017

        Orpollakin on "sydän oikealla" siinä missä lompsa on.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      174
      1627
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      258
      1131
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      180
      788
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      721
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      213
      712
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      685
    7. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      52
      657
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      593
    9. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      586
    10. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      69
      574
    11. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      68
      560
    12. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      63
      552
    13. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      33
      531
    14. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      499
    15. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      496
    16. 28
      481
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      461
    18. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      460
    19. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      453
    20. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      23
      439
    Aihe