Hallituksen varjolaivasto

Suomen taloudessa on kolme vuotta seilannut hallituksen varjolaivasto pullein purjein.
Vieden muhkeita rahasäkkejä parempiin osoitteisiin myötätunnon saattamina.

Vastaavasti työntekijät on siirretty orjalaivastoon vieden palkansaajilta elämisen oikeuksia ja tulevaisuuden turvaa.
Ei ihme, että kansantalous sukeltaa kohti tuntematonta ja loput rahanyörit kiristetään umpisolmuun.
5211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Perussuomalaiset väittää, että Suomen huippukorkea työttömyysaste johtuisi nykyisestä maahanmuutosta.
Eli Perussuomalaiset päästävät meille ylettömästi maahanmuuttajia, kun ovat itse hallitusvastuussa!

Rajathan piti sulkea, mutta totuus onkin surkea.

Äänestä

Orban joutui jo syrjään pian on Orbon vuoro.

1Äänestä
  • Orpo siirtyy rakentaan kotiinsa pienoisrautatietä, siinä kun vierähtää päivittäin tunti tai kaksi.

    Äänestä

Hallitus mm "Työantajan työntekijälle myöntämään virikeseteliin tehdään inflaatiota vastaava tarkistus, jonka vaikutus on noin 6 miljoonaa euroa. Virikesetelin käyttöä laajennetaan metsästykseen ja kalastukseen."
Ja kukahan noita virikeseteleitä saa ja keneltä? Ei ainakaan tavallinen duunari, ensimmäisen kerran edes kuulenkaa moisista. Myöskin laajennuksen kohde eli metsästys ja kalastus ovat yksinomaan valtaeliitin ja pääjohtajien harrastuksia, ei niissä duunareita olla nähty koskaan.
Eli taas jaettiin valtaeliitille lisää etuuksia!
Sama kotitalousvähennyksistä. Ei niitä rahvas saa, koska sen pitää tehdä itse sen piiriin kuuluvat työt tai jättää kokonaan tekemättä, kun ei rahat vain kertakaikkiaan riitä! Taas tulonsiirto rikkaille. Kokeilin minä kerran-pari panna OKT:n lakisääteiset nuohousmaksut verotuksessa kotitalousvähennyksiin, vaan eipä hyväksytty. Nyt ei ole enää sitä OKT:akaan...
Eli joka kerta kun jostakin päätetään, merkitsee se rahan siirtoa rahvaalta Eliitin pohjattomiin taskuihin ja aivan turhiin menoihin. Laaja ja todella väkivaltainen vallankumous olisi ainut keino saada nykyinen riistoeliitti pois, mutta kokemus naapurista osoittaa, että tilalle tulee uusi samanlainen. Eikä se Jeesuskaan tullut tänne uudestaan, vaikka lupasi jo 2000 v sitten. Ja sanoihan se muutenkin, että hänelle on annettu kaikki valta Taivaassa ja Maan päällä. Miksi se sitten antoi kaiken Perkeleelle?

Äänestä

Suomessa on voimassa potilasturvallisuus, mutta talousturvallisuus saa riepotella ihmisiä hallituksen päätöksillä, ihan mielivaltaisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Suomen taloudessa on kolme vuotta seilannut hallituksen varjolaivasto pullein purjein.
Vieden muhkeita rahasäkkejä parempiin osoitteisiin myötätunnon saattamina.

Vastaavasti työntekijät on siirretty orjalaivastoon vieden palkansaajilta elämisen oikeuksia ja tulevaisuuden turvaa.
Ei ihme, että kansantalous sukeltaa kohti tuntematonta ja loput rahanyörit kiristetään umpisolmuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu