Ruotsin tiedustelu: Venäjän todellinen inflaatio on 15 % ja on lähes kolme kertaa virallista korkeampi.
Venäjän viranomaiset harjoittavat taloustilastojen järjestelmällistä korostamista antaakseen lännelle vaikutelman, että talous selviytyy menestyksekkäästi pakotteista ja valtavista sotakustannuksista. Tämän totesi Financial Timesille Ruotsin sotilastiedustelun johtaja Thomas Nilsson.
Hänen
mukaansa Venäjän federaation todellinen inflaatiovauhti on lähellä 15 % – sama kuin Venäjän federaation keskuspankin avainkorko. Tämä on lähes kolme kertaa enemmän kuin Rosstatin virallinen luku – 5,87 % maaliskuun lopussa.
Virallisten tilastojen
mukaan inflaatio Venäjällä hidastuu: huipullaan, maaliskuussa 2025, se saavutti 10,34 % vuositasolla ja on sittemmin puolittunut.
Kansalaiset itse arvioivat hintojen nousun lähes samalla tavalla kuin Ruotsin tiedustelu – 14,6 %, keskuspankin huhtikuun kyselyn mukaan. Samaan aikaan, toisin kuin Rosstatin luvut, "havaitun inflaation" taso viimeisen vuoden aikana ei ole juurikaan muuttunut: esimerkiksi syyskuussa 2025 venäläiset arvioivat hintojen kasvun olevan 14,1 % vuodessa, toukokuussa 15,5 %.
Vladimir Putinin luoma järjestelmä on sellainen, ettei hän itse välttämättä tiedä, kuinka huono hänen taloudellinen tilanteensa on, sanoo Nilsson: "Mutta vaikka hän saa väärää tietoa, kaikkea tätä ei voi paeta."
Ruotsissa uskotaan, että Venäjä roikkuu langan varassa, Nilsson sanoi: "Venäjän taloudelle on mahdollista vain kaksi skenaariota – pitkäaikainen lasku tai shokki. Joka tapauksessa he jatkavat siirtymistään taloudelliseen katastrofiin."
Vaikka taloudelliset näkymät ovat synkät, Putin ei ole luovuttanut eikä aio luopua maksimalistisista pyrkimyksistään Ukrainaa kohtaan, ja hän näkee Yhdysvaltojen välittämät neuvottelut "poliittisena näyttämönä", uskoo Ruotsin tiedustelun johtaja.
Vaikka Putin väittää haluavansa koko Donbasin, todellisuudessa hän todennäköisesti haluaa katkaista Ukrainan Mustallemerelle valtaamalla Odessan, eikä ehkä ole edes luopunut vaatimuksistaan Kiovaan, Nilsson uskoo.
Venäjän vauraus alkaa olla kyseenalaista
Anonyymi-ap
3
106
Vastaukset
- Anonyymi00001
Eläkkeet ovat 250- 300 € revi siitä sitten. Ja pitää muistaa että rusnyat ei oo Euroopalaisia ja kuulu Eurooppaan
- Anonyymi00002
Tursun eläke siis nousi merkittävästi! Ja venäjä vaurastui VKKn kassalla merkittävästi!
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Tursun eläke siis nousi merkittävästi! Ja venäjä vaurastui VKKn kassalla merkittävästi!
Taidat olla Tursulaisia VKK:ta kannatat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2633291Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell201819Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.241489- 811334
- 1371028
- 81984
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.61799Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86746Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61667Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗50626