Onkohan mitään hyötyä

Anonyymi-ap

Kotitalous vähennyksestä kenellekkään muulle kuin firmalle mainostaessaan vanhukselle jotain pientä remontti hintaa, jonka firma on kuitenkin laskenut ylihintaisesti?
Myös alkoholin veron korotus ajaa suomalaisia tilailemaan Virosta alkoholeja. Alkon myynti vain laskee ja kohta Alko pistää myyjiä kortistoon.
Terveyskeskusmaksut nousevat, alkoholijuomat kallistuvat – Näin kehysriihen päätökset näkyvät kukkarossa
https://www.satakunnankansa.fi/talous/art-2000011964336.html

4

254

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jos mä oikein ymmärsin, niin siinä on iso omavastuu, ja se lasketaan tilaajan eduksi veroja vähentämällä vasta seuraavana vuonna eikä siitä tule jeniäkään omalle tilille.

    • Anonyymi00002

      Asiakkaalla pitäisi hälytyskellojen soida heti jos myyjä ottaa puheeksi kotitalousvähennyksen minkäänlaisena argumenttina kaupanteossa. Ovelta ovelle kauppiailla se näyttää olevan melkeinpä pääviesti.

      • Anonyymi00003

        Just näin. Myyjähän tuossa tapauksessa on jo valmiiksi leiponut hintaan tuon vähennyksen hyödyn.
        Tuollaisessa tapauksessa, jos vielä haluaa jatkaa ko myyjän kanssa jostain syystä, on fiksua kertoa, että oma kotitalousvähennys on jo ’käytetty’ muihin palveluihin eli puheena olevasta ei enää tule saamaan kotitalousvähennystä. Pyytää tarjous kirjallisena ja tehdä selväksi, että pyytää tai on pyytänyt useampia tarjouksia kyseenä olevasta palvelusta.


    • Anonyymi00004

      Kaikki tuollaiset valtionavustukset pitäisi saada pois, Ne ovat vain suoraan myyjän katteeseen ujutettuja. Erilaiset avustukset ja vähennykset hämärtävät hinnan ja kiireen tuntu aikarajallisissa avustuksissa vielä korostaa homman hölmöyttä.

      Kotitalousvähennystä on perusteltu harmaan talouden kitkemisellä, mutta olisi siihen ilman avustuksiakin tehokas keino. Otetaan mallia kartellilainsäädännöstä ja vapautetaan vastuusta se osapuoli joka käräyttää pimeän kaupan. Eli asiakas voi maksaa pimeänä ja sitten käräyttää myyjän ilman seuraamuksia itselle. Harva myyjä enää kuititonta kauppaa uskaltaisi tarjota vaihtoehtona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      20
      2656
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1679
    3. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1637
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      112
      1590
    5. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      47
      1523
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      1454
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1366
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1214
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1147
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1106
    Aihe