Kesämökillä porakaivon pumppuna toimii Pentax ap75-4/00 ejektoripumppu. Talven jäljiltä pumppu pyörii mutta ei tule vettä. Ejektorin yläosassa on 17mm ilmausruuvi.
Siitä olen yrittänyt täyttää vettä, ei vaikutusta, hanasta ei tule vettä. Käynnistin pumpun ilman ilmausruuvia, vettä lensi kovalla paineella reiästä...ja vesi pysyi pumpussa piripinnassa. Vaikutta siltä että imupuoli toimii jos ilmausruuvi poissa, mutta miksi imu loppu jos ilmausruuvi on paikallaan? Paisuntasäiliön painemittarissa paineet 0 oli pumppu päällä tai ei. Missä vika?
Ejektoripumpun ilmaus/ongelma ap75
2
201
Vastaukset 2
- Anonyymi00001
Tuommoinen kirjoitus löytyi kun viitsii vähän hakea:
kuinka hyvä pumppu ejektoripumppu todellisuudessa on.Kestää helposti 20-40 vuotta, eikä ejektori saa ilmaa eikä roskia, kun ejektorin alapuolelle on pantu 10-11 metrin imuputki ja sen alapäässä on rst-sihti.
Pumpun ilmaus on helpoin suorittaa nostelemalla putkia porareiässä ylös-alas, pumpun ilmaruuvi avattuna ja pumpun ja säiliön välinen venttiili kiinni.Kun ilmaruuvista tulee pelkkää vettä, se suljetaan ja pumppu käynnistetään samalla avataan väliventtiiliä vain vähän. Veden suhina kuuluu kun se menee painesäiliöön, jossa lähtevän veden hana on tietenkin suljettuna.Kun painemittari näyttää 1.5 bar, voi väliventtiiliä avata hiukan lisää ja kun paine on noussut yli 2 barin, sen voi avata kokonaan.
Näin helppoa se on, kun asian osaa.
Kokemusta yli 3000 ejektoripumpun asennuksesta.
Ottakaa tämä viesti talteen omaan sähköpostiinne, en viitsi sitä kirjoittaa aina muutaman kuukauden välillä. - Anonyymi00002
Kiitos. Silti en ymmärrä miksi pumppu imee heti ja loistavasti jos ilmausruuvi on auki, joten maallikolta vaikuttaisi että imupuoleella järestelmässä ei olisi ilmaa. Miksi imu loppuu jos ruuvin laittaa kiinni.....?
Ongelmana on se että mökille järjestelmän hankkinut on muistisairas eikä kukaan muu tiedä siitä mitään......pumppu on mahdollisesti asennettu 2004 ja näyttäisi toimivan.
En ole ollenkaan varma että noita putkia pääsisi heiluttelemaan, niissä lienee 90 asteen mutka kun itse pumppu on sivussa kaivosta talon ryömintätilassa. Pitää käydä kokeilemassa, betonkannessa lienee joku huoltoluukku. Väliventtiili pitää tämän ohjeen mukaan laittaa kiinni, se on ollut normi asennossa edellisen kokeilun aikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861383
- 721204
- 801080
- 95899
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois267874- 30800
- 49767
- 79717
- 55703
- 44632