Varmaan jo viidennen kerran.Tulosta kertoi Pyhäjrven Sanomien netti.Jatkoaikaa rahoitukselle on anonut Suomen energiavarasto .Kuuluu Callio konserniin.Rakennettaisiin tilat valmiiksi,jos joku yritys tulisi sitten.Ostihan kaupunki 4-tien varresta tontinkin valmiiksi jos joku yrittäjä rakentaisi siihen ruokapaikan.Tuliko??
Pumppuvoimala tulee........
Anonyymi-ap
31503
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Pyhäjärven Tikkalanmäki profiloituu satulinnaksi. Olipa kerran kaivos, olipa kerran kunta, olipa kerran Laguuna, olipa kerran hyvät liikenneyhteydet ym ym .
Ollapa kerrankin totta.
Mitä hyötyä kaivoksesta enää on ?? Se täyttyy koko ajan vedellä. Tuo kaikki kuuluu sarjaan;;Valheita kansalle.
Kepuvasurilaista HÖRÖNLÖRÖÄ taas. Joko siltaremontti menossa? 20.4. piti alkaa vai sotkeutuiko PHJ:n tekninen taas asiaan?
Milloinka tulee kaivokseen pumppis?
Kuinka paljon kaupunki työntää siihen edelleen rahaa? Eihän siinä mitään että työnnetään kaivoksesta saatuja rahoja takaisin vaan on tainnut hävitä ne rahat johonkin..
Kaivoksen tuottamat yhtiöverotuottorahat on 70miljoonaa on visusti jemmassa veroparatiisisaarilla.
Kuulemma Rattijuoppo on nostannut oman osuudensa pulloina?
Voiskohan siellä alkaa kasvattaa tälläkertaa kultakaloja. Kuulostaa rahakkaalle. Kullan arvo nousee..
Tainnut Virkarikollinen sijoittaa ne omalle tililleen.
Miten Asko nyt silleen tehny
Huileriliiiii.
Nythän sitä rahaa rupeaa tulemaan..
Toki Laulurämettä ruvetaan heti rakentamaan kun lupa tuli..
Toivottavasti rakennusluvan hinta on kohtuullinen, heti helpottaa se taloustilannetta.
Suurin kustannus on puheiden mukaan persuille maksetut lahjukset?
Laitahan nyt jo mustaa valkoisella.
Tämä vastaa jo kunnianloukkaus syytettä ellet voi todistaa asiaa
Minkä kunnian?
Ei tuu mittää..kaivos purettu ja täyttyny jo vedellä kauan aikaa...voi harjoittaa syvänveden sukellusta kohta!!
Menee vuosia ennen kuin kaivos täyttyy, joten siinä mielessä ei ole mitään estettä,
No sitten kannattaa laatia varasuunnitelma kaivoskuilujen käyttöön...kun suhdanne on huono sijoittajille --eli jos pumppuvoimala ei ehkä tulekkaan!!!
Puolustusteollinen?
Valtiovalta on ohjaamassa puolustusteollisuutta nousuun!
Kannattaisi myös takarivissä harkita uutta tyyliä eli valehtelusta pois.
Eturivissä kannattaisi tarkistaa varsinkin mummojen kompassit oikean ja väärän suunnan suhteen. Eikö niin "Enemmistö"?
Valtakunnan Valehtelija näyttää mallia takariville.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011969579.html
No mietitäänpä.
Jotkut kehuvat kuinka kaupungilla menee hyvin. Onko totta ? Vuodelle 27 piti tulla isot tulot. Ovatko tulossa vai oliko valhetta ?
Kehutaan vaikka millä vaan mikään ei toteudu.
Ei auta jos joku saa itkupotku raivareita silloin kun kamerat eivät ole paikalla. Mitä on kymmenen vuoden aikana tapahtunut. Velka määrä on lisääntynyt villisti.näytti Raija suomentaneen asian näille jotka eivät ole talous lukujen osaajia.
Minäkin olen kuulut, miten persujen isosuinen huutaa! Kai taustalla on häpeää itseensä. Ainakin ihmiset nauravat takana päin hänelle (ja koko suvulle).
Voi rassukkaa. Sinä olet pahasti yksinäinen ja kuvittelet tuolla tavalla saavasi ihmisten kunnioituksen. Sinulle ei viitsitä nauraa , kun sinua säälitään.
Ihminen on tavallaan älykäs vaan jostain löytyy ison iso katkeruus. Ja tekee sillä katkeruudella itsensä tyhmäksi.
Kai sinun kieli on ruskea kun joudut nuolemaan kuin rakkikoira isännän jotain osaa ruumiista.
Mitä minä sanoin pitää paikkaansa. Isosuinen on pelkkä vitisi asukkaiden puheissa. Mitä auttaa suu levällään mölistä, kun ymmärrys on vähäistäkin pienempi?
Olet siis päässyt jonoon nuolemaan?
Miksihän tassun antaminen savusaunalla ei paranna PHJ:n taloutta? Kas siinäpä enemmistölle pähkinöitä.
Sen olen huomannut että kun joku ei ymmärrä asiaa niin alkaa heti nuo alapään jutut.
Toivottavasti ei ole päättävässä asemassa oleva.
Mitenkäs Pyhäjärvi on tuhlannut vuonna 2014 velka oli 300e asukasta kohden ja talous oli kunnossa.Nyt on pussi tyhjä ja velkaa tehdään onko vika päättäjissä vaiko johtajassa.Miljoona puheet peittelee osaamutta johdossa,Kuinka kauan pitää katsoa ennenkuin huomataan ettei keisarilla ole taitoa pussi vuotaa mutta minne kaikki mihin ryhtyy menee per....lleen.
Mikähän näitä eturivin mummuja riipoo?
Joo, sen kun tietäis. Liikaa Viron tuliaisia?
Eturivin mummut on uskovaisia ja eivät viinaksia ota.