Hyvä kirjoitus terveys / sairaalamatkailusta

Anonyymi-ap

Ansaitsee oman aloituksensa tämä kirjoitus, kun eräs väittää ettei kellään ole asiaa "kehitysmaahan" sairaalahoitoon.

Yritän vastata asiallisesti. Syitä Thaiumaan sairaalamatkailuun on useita erilaisia, eikä ainoastaan ole kyse rahasta tai vakuutuksista. Lue kokonaan, niin ei tarvitse enää jaaritella tästä asiasta.

Suomalaiset matkaavat myös useista eri syistä ja niitä matkoja markkinoidaan ahkerasti:
https://fi.mymeditour.com/destination-thailand/

"Thaimaa on vakiinnuttanut asemansa yhtenä maailman johtavista lääketieteellisen matkailun kohteista, ja se toivottaa tervetulleeksi yli 3 miljoonaa kansainvälistä potilasta vuosittain. Tunnettu sen poikkeuksellisen laadukas terveydenhuolto, kansainvälisesti koulutetut lääketieteen ammattilaisetja huippuluokan sairaalainfrastruktuuriThaimaa tarjoaa harvinaisen tasapainon kohtuuhintaisuuden, kliinisen huippuosaamisen ja potilaskeskeisen hoidon välillä"

Erilaisia syitä varsinkin suomalaisille:

-Kauneuskirurgia. Thaimaa on siinä ehdoton maailman ykkönen.
-Hammashoito. Laadukasta ja isot hammasremontit paljon halvempia kuin Suomessa.
-Potilasjonot Suomessa. Joihinkin leikkauksiin joutuu odottamaan useita kuukausia Suomessa kuin myös joihinkin tutkimuksiin.

-Ei-kiireiseen hammashoitoonkin joutuu julkisella puolella odottamaan kuukausiakin kuin myös tarkastukseen. Julkisella puolella tehdään vain yksi työ kerrallaan rajatussa ajassa ja sitten varaillaan taas uutta aikaa. Thaimaassa tämä tapahtuu kerralla ja nukutuksessa heti, jos operaatio on vähänkin isompi.

-Julkisen puolen kelatuetut hinnat operaatioille on Suomessa nousseet lähelle entisiä yksityispuolen hintoja. Varsinkin hammashoidossa.

-Sairaalaolot. Thaimaassa saa yksityisissä huippusairaaloissa VIP-kohtelun, huoneen, hoidon ja kaiken samaan pakettiin. Suomessa olot on ahtaita ja laitosmaisia, puhumattakaan julkisen puolen oloista ja sähläämisestä, hoonosoomi- lääkäreistä ja kiireestä.

-Hoitovirheet. Suomessa tapahtuu nykyään niin paljon hoitovirheitä että luottamus julkiseen sektoriin on romahtanut. Samaan aikaan hinnat nousee, jonot venyy ja palvelut huononee. 10.000 hoitovirhettä vuosittain joista korvataan vain alle 1000 ja hoitovirheisiin kuolleita ei voi rahalla korvata.

-Lomailun yhdistäminen sairaalamatkaan. Mikäs on mukavampi paikka teetättää se vaativa hammasremontti nopeasti ja turvallisesti ja samalla säästää koko matkan hinnan verrattuna Suomeen?

-Ortopedia ja urheilulääketiede. Suomessa ei ole enää vuosikausiin korjattu tiettyjä urheiluvammoja yksityisellä puolella, vaan ne on maksettava itse yksityisellä. Esimerkiksi olkapäästä irronnutta lihasta ei hoideta Suomessa julkisella puolella ja tämäkin on tieto.
Yksityiselle on päästävä nopeasti sellaisen vamman kanssa, tai se on myöhäistä.

-Hedelmällisyyshoidot on ilman kelakorvausta törkeän kalliita Suomessa.

-Korjaava kauneuskirurgia. Suomessa on vaikeaa päästä julkiselle puolelle korjausleikkauksiin kelakorvattuna ja spesialistit erikoislääkärit ovat yksityisellä puolella. Esimerkiki onnettomuuden jälkeen tai riippatissit, silmäpussit, kaulaheltta, rasvaimut jne.

4

158

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Voisin lisätä tuohon että ainoa syy olla matkustamatta Thaimaahan hoitoihin on rahanpuute ja-tai kelatukien puute.

    • Anonyymi00002

      Helpompaa on sokean laittaa juoksevan villikissan persereikään chilitahnaa kuin saada Posso ymmärtämään Thaimaahan kohdistuvaa sairaalaturismia.

      Hänen maailmassaan ei ole elämää ilman kelakorttia ja suomalaista sosiaaliturvaa.

      Syvä katkeruus kumpuaa siitä kuinka Thaimaa ei ollutkaan hänelle paratiisi kun rahat ja terveys ei riittäneet mihinkään ja vaimonkin rakkaus on hyvin kyseenalaista.

      2010

      • Anonyymi00003

        Usassa on liki 30 miljoonaa ihmistä ilman vakuutusturvaa, ja terveyden huolto siellä on helvetin kallista ilman sitä, mutta yksikään usalainen vakuutusyhtiö ei lähetä asiakkaitaan kehitysmaahan hoitoon, varmasti, kissaeläimesi ei asiaan liity mitenkään, oletko jo itse käynyt selvittämissä miksi vanhenet silmissä, resu. Thaimaa ei ole missään asiassa paratiisi, lähellekään.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Usassa on liki 30 miljoonaa ihmistä ilman vakuutusturvaa, ja terveyden huolto siellä on helvetin kallista ilman sitä, mutta yksikään usalainen vakuutusyhtiö ei lähetä asiakkaitaan kehitysmaahan hoitoon, varmasti, kissaeläimesi ei asiaan liity mitenkään, oletko jo itse käynyt selvittämissä miksi vanhenet silmissä, resu. Thaimaa ei ole missään asiassa paratiisi, lähellekään.

        Paratiisi on symboliikkaa ja mikä nyt kenenkin paratiisi on ja missä määrin on jokaisen oma asia. Perusnegatiiviselle naama norsunvitulla kulkevalle miehelle mikään tietenkään ei koskaan ole hyvin. Kelaetujen takia sinä Suomeen palasit etkä siksi että Suomi olisi jotenkin täydellinen maa sinulle olla ja elää. Minulle
        Thaimaa on paras maa olla ja elää. "Paratiisi" muodostuu niin monista asioista ettei se ole pelkkä paikka, vaan ihmiset, luonto, eläimet, ilmasto, palvelut, nähtävyydet mahdollisuudet jne. Sinun naamalla ei voi kenenkään ulkonäköä vieläkään arvostella, mursu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      1060
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      113
      994
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      970
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      864
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      89
      816
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      4
      684
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      637
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      190
      633
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      607
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      593
    Aihe