Persuhallitus kaatumassa?
Anonyymi-ap
21211
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ei ole sellaista kuin persuhallitus.
Orpon persuhallitus on persuhallitus, kuten oli Sipilän persuhallitus. Persuhallituksen määritelmä on se, että persut istuvat siinä ja tekevät petoksen.
Sitä paitsi emme voi kutsua persuhallitukseksi sellaista, jossa persu on pääministerinä, koska sellaista hallitusta ei ikinä ole ollut eikä onneksi ikinä tule olemaankaan.
Hyvä kun persut lähtee hallituksesta. Suomi pelastuu.
Lindtman tiivistää hyvin:
"– Pääministeri Orposta tuli suureen ääneen haukkumansa velkalaivan suvereeni kippari ja valtiovarainministeri Purrasta perämies ilman ruoria ja ilman suuntaa, vain sakset takataskussaan, Lindtman syytti."
Kokoomushallitus, idiootti, kokoomushallitus.
Hallitus on vahvasti kokoomushallitus, koska siinä on kaksi kokoomusta.
Persut ja kokoomus.
Kokoomus ja kokoomuksen apupuolue persut.
En tiedä onko hyvä kaataa hallitus, koska seuraavaksi mokaa demarit jolloin vaaleilla valittavassa hallituksessa on jälleen Kokoomus ja Persut 🏌♀️
Eroa Orpo, sanoo Virta.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0caf3946-31e3-4f46-875f-49cec838b70f
Suomen talouden tilanne sai erittäin vakavan varoituksen, kun Standard & Poor’s laski maan luottoluokitusnäkymät negatiivisiksi. Vaikka varsinainen luottoluokitus säilyi tasolla AA+/A-1+, viesti on selvä: suunta huolestuttaa.
Tämä on suora haaste nykyhallitukselle, jota johtavat Petteri Orpo ja valtiovarainministeri Riikka Purra. Luottoluokittajan arvio kertoo, ettei talouspolitiikan uskottavuus ole riittävä vakuuttamaan markkinoita. Erityisen huolestuttavaa on, että aikaa korjausliikkeisiin nähdään olevan rajallisesti – päätöksiä ei voi lykätä seuraaviin vaaleihin.
JO EUROOPASSAKIN VAADITAAN SUOMEN HALLITUKSEN EROA, EROTKAA NYT PER.... ENNENKUIN VALTION LUOTTOLUOKITUS MENEE KOKONAAN
HUOM !!!! päätöksiä ei voi lykätä seuraaviin vaaleihin.
Orvon ja Purran on tehtävä päätöksensä nyt, niin äänestäjät eivät muista niitä enää vaaleihin käytäesessä.
Paikallispiirin huomisesa kokouksessa voi olla ilo ylimmillään.
https://www.savonsanomat.fi/paikalliset/9402598
Olisi mielenkiintoista olla Vesileppiksessä kärpäsenä katossa.
Kannattaisi nyt tuon perustoverin jäädä välittömästi sairauslomalle!
Hallitus vaihtukoon. Minäkin haluan päästä töihin enkä vain kortistossa olla möllöttää niinkuin Orpo haluaa.
Purra ,toimintaa eikä jatkuvaa valitusta ja edellisten hallitusten syyttelyä,
Oletko tajunnut.että olet valtiovaraiministeri, joka voisi vaikuttaa asioiden kulkuun ja suuntaan,
Mutta jos järki ei riitä......
Uniper tytti valtiovarainministeriksi.
Petteri ja Riikka toivovat itsekin, että hallitus kaatuisi.
Heillä alkaa olla temput vähissä, pitää jutella komposteista.
Kompostintarkastuksia ei ole tehty se on vain hallituksen keksintöä.