On selvää, että hallituksen toimet alkavat vaikuttamaan. Jos muutos alkaa näkymään ennen vaaleja, se vaikuttaa hallituksen suosiota nostavasti.
Jos hallitus saadaan nurin, niin uusi hallitus voi ottaa kunnian, vaikkei olisi ehtinyt edes ministereitä valita.
Toisaalta näin ennen vaaleja myös hallituspuolueilla on halua korostaa eroja ja rivit voivat rakoilla.
Persuilla on tapana ottaa loppukiri ja varmasti muiltakin löytyy jotain takataskusta. Uudet vaalit nyt, haittaisi kampanjointia kun taas opposition suosio on korkealla.
Hallitusta ei ole järkeä kaataa myöhemmin koska uusia vaaleja ei kuitenkaan ehdittäisi pitää aikaisemmin.
Nyt on oikea hetki kaataa hallitus
11
197
Vastaukset 11
- Anonyymi00001
Persujen "loppukiri" ennen uusia eduskuntavaaleja on käynnistynyt. Valtiovarainministeri Purra totesi tv:ssa, ettei hän ennen viime vaalia ole sanonut, että pienituloisilta ei leikata.
Kertookohan Purra vielä saksista ja leikkuulaudoista, että ei ole esiintynyt siinä yhteiskuvassa, jossa hänellä oli sakset kädessä ja pöydällä lisäksi iso pino leikkuulautoja? Entä kieltääköhän Purra sanoneensa ko. kuvasta: "tämä on vain huumoria"?
Jäämme odottamaan persujen uusia vaalilupauksia, unohtamatta entisiä: "tankilla tavataan" ja "vaikka kokoomus niin tahtoo, niin pienituloisilta emme leikkaa."
Tietysti unohtamatta tarkkailuluokkia, joilla meitä peloteltiin. Nyt Orpon hallituskaudella saatiin EU:n tarkkailuluokkia kaksin kappalein ::
- toinen tuli isosta ulkomaan velasta ja
- toinen tuli liian heikosta sosiaaliturvan kasvusta.
Orpon hallitus aiheutti itse itselleen
kolmannen eli "äänestäjien tarkkailuluokan".
Ennen tulevaa vaalia tarkkaillaan
- miten vaalilupaukset on pidetty
- saatiinko Suomeen 100 000 työllistä lisää
- miksi Suomessa on EU-maiden pahin työttömyys
- kuinka paljon pienituloisilta on leikattu ja onko vastaavasti valtion velkaa lyhennetty
- onko verotus ollut oikeudenmukaista ja
ehkä uutena tarkkailukohteena tulee vielä olemaan sähkön riittävyys uusien datakeskusten takia
Toivottavasti myös media - ei vain me äänestäjät - tarkkailee edellä mainittuja "kolmannen tarkkailuluokan asioita".- Anonyymi00002
Eli olet samaa mieltä aloituksen kanssa.
- Anonyymi00003
Orpon hallituksen jatkaessa vaalikauden loppuun, mikään ei ainakaan parane. Sen sijaan työttömyys pahenee ja hallitus voi vielä kasvattaa lisää Suomen velkataakkaa.
Elinkeinoelämän keskusliiton entinen johtaja Häkämies esittää vielä uudessa virassaankin työntekijöiden työajan pidentämistä. EK ei tainnut saadakaan vielä ihan kaikkia haluamiaan työehtojen heikennyksiä kirjattua lakiin? Vielä on vuosi aikaa, ellei hallitus joudu eroamaan sitä ennen.- Anonyymi00004
Ei hallitusta voi kaataa koska petteri rakastaa hillotolppaa ja turun junaa.Junailut kotiväelle kesken.
Riikka alkanut mannekiiniksi marinin tavoin. Viihtyy uusissa vaatteissaan, vaihtaa värejä ja kuvioita, hortensiaa ym. Tukka ei enää jökötä piikkisuorana, välillä voi taivutella kikkaroita..sannukallapa oli oma kampaajarakas. He he..Meikkiä isolla pensselillä..
Blondi rahakirstunhoitajana voisi olla muistelmateoksen nimi. .Pitäiskö vähän tanssia tai hyppiä torilla.. - Anonyymi00007
Anonyymi00004 kirjoitti:
Ei hallitusta voi kaataa koska petteri rakastaa hillotolppaa ja turun junaa.Junailut kotiväelle kesken.
Riikka alkanut mannekiiniksi marinin tavoin. Viihtyy uusissa vaatteissaan, vaihtaa värejä ja kuvioita, hortensiaa ym. Tukka ei enää jökötä piikkisuorana, välillä voi taivutella kikkaroita..sannukallapa oli oma kampaajarakas. He he..Meikkiä isolla pensselillä..
Blondi rahakirstunhoitajana voisi olla muistelmateoksen nimi. .Pitäiskö vähän tanssia tai hyppiä torilla..Olet ehkä ulkomailta.
Suomessa hallitus ei itse kaada itseään.
- Anonyymi00005
Mummot ja vaarit näyttämään Orpon leikkauksille uusi suunta. Härksi laikkaus sairaille vanhuksille.. Mihin nämä rahat lapiodaan , rikkaiden taskuunko?.
- Anonyymi00006
Turha tätä hallitusta haukkua kun syy Suomen kurjuuteen on edellesissä hallituksissa.yli varojen eletty jo pitkään
- Anonyymi00008
Kyse ei ole siitä, että olisi todellisia vaihtoehtoja politiikalle.
Kyse on ajoituksesta
- Anonyymi00009
Jos hallitus kaatuu ja tilalle tulee puikkoihin Sdp ja muut hallituksessa olevat saavat kuraa niskaan jo ENNEN vaaleja, jolloin käy niin, että ihmiset äänestävät taas Kokoomuksen ja Persut neljäksi vuodeksi
- Anonyymi00010
????
Voitko hiukan avata tuota ajatusta?
- Anonyymi00011
Oikea hetki? Sitähän te olette huutaneet 3-vuotta ja hallitus porskuttaa eteenpäin. Kyllä vihervasemmistoa kiukuttaa ja se vasta hyvä juttu on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.922839Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt442353Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.391123- 36991
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,153849Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi9703Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?587002 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk48618Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä149589- 36581