Laineen ajojahti senkun jatkuu

Anonyymi-ap

29

761

    Vastaukset 29

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ja taas laitettu varahenkilöt hommaa hoitamaan, kun varsinaiset ei uskalla enään ottaa vastuuta. Tuostahan on iso lasku tulossa. Satojatuhansia.

      • Anonyymi00002

        Taisi olla median mukaan jo piikissä 700.000 euroa. Nyt sitten jos KHO kestää pari vuotta niin siinä tulee pari vuotta palkkaa lisää Laineelle. Reippaaseen miljoonaan mennään plus oikeudenkäynti- ja kokoustamiskulut yms. Täytyy siirtää ainakin verokirjat pois tästä hölmölästä, kun tuo asunnon myynti takkuaa vai pitäisikö antaa jollekin ilmaiseksi kun vielä joku suostuu ottamaan.


    • Anonyymi00003

      Tuhmästä päästä kärsii koko ruumis. Ja tyhmistä päättäjistä koko kaupunki.

    • Anonyymi00004

      Kumpi lienee parempi, venäjämielinen johtaja vai kiinamielinen.

      • Anonyymi00006

        Kiina on venäjämielinen. Tukee Venäjän hyökkäystä Ukrainassa. Kiina ja Venäjä on liittolaisia. Supo juuri varoitti Kiinan ja Venäjän vakoilusta Suomessa.


    • Anonyymi00005

      Valtava mainehaitta jo aiheutettu tällä kaupunginjohtajaan kohdistuneella ajojahdilla. Ja osoitettu vielä, miten osaamattomia ja kyvyttömiä päättäjiä ja lakimiehiä täällä on tätä soppaa luomassa. Kuka haluaa tällaisen kaupungin kanssa olla missään tekemisissä ? Riitelevät, osaamattomat ja epäpätevät henkilöt kaupungin hallinnossa. Etiikka on kaukana tästä näytelmästä.

    • Anonyymi00007

      Onko tämä puheenjohtajana toimiva kimmo kaksonen k-kauppias ?

      • Anonyymi00008

        Kylläpä on. Eipä toimi harkintakyky….laskua työntää k-kauppias veronmaksajien maksettavaksi.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Kylläpä on. Eipä toimi harkintakyky….laskua työntää k-kauppias veronmaksajien maksettavaksi.

        Ja omaa sekä kaupungin mainetta pilaa. Joutuu nyt k-kauppiaana selittelemään mokia julkisuudessa.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Kylläpä on. Eipä toimi harkintakyky….laskua työntää k-kauppias veronmaksajien maksettavaksi.

        Mitäs väliä sillä, kuka siellä Äkkiväärässä huseeraa?
        Pääasia, että on sopiva ja mukava!


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Mitäs väliä sillä, kuka siellä Äkkiväärässä huseeraa?
        Pääasia, että on sopiva ja mukava!

        Sirkus pyörii ja klovnit tanssivat pöydillä.


    • Anonyymi00010

      Tuukka Suomalaisen kyhäämä ajojahti nilkuttaa eteenpäin kohti uutta tappiota. Laskun maksamme me kaikki savonlinnalaiset. Tässä nyt vain yritetään epätoivoisesti pelata aikaa.

      • Anonyymi00019

        väärin niin väärin suomalainen tottelee kososta ja kun kosonen käskee niin totellaan tai käy kuin laineelle


    • Anonyymi00011

      Joukossa tyhmyys tiivistyy. Tässä kyllä taas nähdään miten laumassa äly ei toimi vaan mennään vain kuin venäläiset massana hyökkäykseen kun kerran niin on ”komentajat” päättäneet. Kohta taas kaatuu ja sitten nämä nupopäät on hiljaa kunnes sitten Tuukka Suomalaisen uho ja räksytys taas alkaa.

      • Anonyymi00012

        Miksi muuten tuukka suomalaisen annettiin jäävätä itsensä ? Hänhän tätä ajaa ja laittaa taas muut virkavastuuseen aiheuttamastaan sotkusta.


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Miksi muuten tuukka suomalaisen annettiin jäävätä itsensä ? Hänhän tätä ajaa ja laittaa taas muut virkavastuuseen aiheuttamastaan sotkusta.

        Ei ne kuule edes ymmärrä minkä vastuun kuittaavat. Ja tämä mokannut lakimieshän sanoi ettei mitään vastuuta ole. 😂😂😂 Siellä ne pelokkaammat luikki itsensä karkuun ja laittoi varansa vastuuta kantamaan. Mikähän oli tuo jääväys peruste ?


    • Anonyymi00013

      Voi voi. Tuskinpa KHO ottaa edes käsiteltäväkseen. Ei täällä opita virheistä mitään. Jankataan ja jankataan. Ja sitten maksetaan.

      • Anonyymi00015

        Skål på den saken!


      • Anonyymi00016
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Skål på den saken!

        Skål ! Persiilleen menee täällä kaikki. Vähän ovat nämä päättäjät kuin Putin bunkkerissaan puna-armeijan ottaessa turpiin. Realiteetit hukassa.


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Skål på den saken!

        🇸🇪🤡


      • Anonyymi00022

        Päättäjät laittaa asukkaat maksamaan mokailunsa.


      • Anonyymi00024
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        Päättäjät laittaa asukkaat maksamaan mokailunsa.

        Pitää tehdä kuntalaisaloite tai kansanäänestys siitä että nämä vastuussa olevat päättäjät laitetaan lasku maksamaan.


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00024 kirjoitti:

        Pitää tehdä kuntalaisaloite tai kansanäänestys siitä että nämä vastuussa olevat päättäjät laitetaan lasku maksamaan.

        joko olette tehneet vai odotteletteko että Joku Muu tekee?


      • Anonyymi00029
        Anonyymi00026 kirjoitti:

        joko olette tehneet vai odotteletteko että Joku Muu tekee?

        Kd ja PS ehtivät jo tehdä. Kiitos heille.


    • Anonyymi00023

      Kaupungin ilmapiiri on saatu erittäin huonoksi. Laineeseen kohdistettu ajojahti on moraalitonta ja kun vielä tunnen hänet erittäin yhteistyökykyisenä eläkeläisjärjestössä toimineena niin tällainen haukkuminen ja keplottelu mitä jotkut päättäjät ovat harrastaneet on vastenmielistä.

      • Anonyymi00025

        Sama. Pelon ilmapiiri ja kultti on tämän ajojahdin tulos. Mitään ei saa Laineen puolustamiseksi sanoa. Hän oli hyvä, älykäs ja ahkera, erittäin miellyttävä ja laudaturin paperit kirjoittanut kaupunginjohtaja!


      • Anonyymi00031

        Samoin ajattelen. Arvoton näytelmä


    • Anonyymi00027

      Ehkä teidän kannattaisi siellä Savonlinnassa vähän alkaa miettimään mitä olette ryhtyneet tekemään ? Olette nyt saaneet ensimmäisen kerran turpaanne tuossa aloittamassanne riidassa, jossa ansiokkaasti tehtäväänsä hoitanutta kaupunginjohtajaa yritetään erottaa. Ja luulenpa tai olen varma että KHO:ssa tulee toisen kerran turpaan.

      • Anonyymi00028

        Janne Laine osoitti kaupunginjohtajana sen tason lainoppineisuutta, etten uskaltaisi haastaa häntä. KHO on se korkein pelikenttä tällä saralla ja on aika selvää, kuka on ennakkosuosikki näillä kentillä. Toinen osapuoli on palkannut kalleimmat avustajat ja toisella puolella on yksinäinen sankari ylivertaisella osaamisella.

        Lisäksi Laineella on ollut erittäin taitavasti rakennettuja hybridioperaatioita edunvalvonnassa. UPM ja Metsäliitto ei investoinut tänne sattumalta. Itärajan takaa ei oltu tänne rähmällään vahingossa. Ihan sattumalta tälläkään palstalla ei ole hyökätty aiemmin Kososen ja nyt Suomalaisen kimppuun. Molemmat olivat pääpukareina Laineen ajojahdissa kätilöimässä saagan aloittanutta kepuryhmän kirjettä muille ryhmille. Asetelma taitaa olla kääntynyt ja metsästäjistä tuli metsästettäviä, kun jahtasivat itselleen liian suurta saalista.

        Jokainen tietää elokuvasta vaiheen, missä kerran lyöty sankari nousee pystyyn ja oikeus ja kohtuus voittaa. Me olemme siinä vaiheessa tarinaa. Siinä, missä paha olisi voinut vielä perääntyä, muttei ahneuttaan voinut tehdä niin. Nyt sankarimme on maistanut omaa vertaa ja on valmis suorittamaan tehtävänsä loppuun. Leikin aika on ohi.

        Vakavanha Janne Laine,
        kaupunginjohtaja iänikuinen,
        viekkaus vääryys valtaa maata,
        varjo hiipii kansan yli.

        Laine liplattaa vastaan,
        hurjistuu kuin myrskyn voima,
        murskaa vilpin, maahan painaa,
        voiton virren viimein laulaa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      871
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      92
      828
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      706
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      664
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      539
    8. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    9. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      61
      523
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      496
    Aihe