Korruptiota vaikea purkaa, vai onko ?
Lomaedut: Ammattiliitoilla on omia lomanviettopaikkoja, joita johtajat ja jäsenet voivat käyttää, mutta johtajilla voi olla sopimuksissaan myös laajempia matkustamiseen liittyviä etuja.
-Aiemmissa selvityksissä joidenkin liittopomojen etuihin on kuulunut liiton omistama asunto Helsingistä. Esimerkiksi 67,5 neliön kolmio Helsingissä voi olla osa johtajan palkkausta.
-Autoetu
Autoetu on yleinen etu ay-johdossa, ja se on usein "vapaa autoetu", eli liitto maksaa kaikki autoon liittyvät kustannukset polttoaineineen.
Kyllä, laskelmasi osuu oikeaan: Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aallon kokonaistulot ovat olleet viime vuosina noin kaksi kertaa tavallisen ministerin palkan suuruiset.
Tässä on vertailu tuoreimpien tietojen (2024–2026) perusteella:
Riku Aallon kokonaistulot: Noin 314 500 € vuodessa (
Ministerin palkkio: Noin 150 000 € vuodessa (11 942 €/kk lokakuun 2025 tarkistuksen jälkeen).
Vertailu: Aallon tulot ovat hieman yli kaksinkertaiset ministeriin verrattuna.
Pääministerin palkkio: Noin 192 000 € vuodessa (15 315 €/kk lokakuun 2025 tarkistuksen jälkeen).
Vertailu: Aallon tulot ovat noin 1,6-kertaiset pääministeriin verrattuna.
Aalto onkin toistuvasti palkkatilastojen kärjessä ammattiyhdistysjohtajien joukossa.
https://www.ts.fi/a/78929
Siellä helppo sanella kun liitto maksaa kaiken autoiluun liittyvän polttoaineista lähtien.
HE ITSELLEEN NOSTAVAT PALKKOJAAN, veroton maksaja
Kommunismi on toimiva aate. Ay-liitoissa se realisoituu hyvin; Ay-johtajat pikkasen nostavat palkkojaan, ihan "kohtuuvella elävät.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/a/d7964909-4584-4c29-98db-4b4f9c29499a
Siihen nyt vähän tullut lisiä -paritonnia. Tarkallleen v2024 Tulot yhteensä
314 517
Millariikka Rytkönen:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4345d4ac-6047-4df5-a8ef-cd6a96255122
Siihen nyt vähän lisää tullut nyt 250 000 € vuodessa. Tarkalleen v 2024 Tulot yhteensä 249 010.
https://www.iltalehti.fi/verokone
Korruptioon vaikea päästä kiinni
4
98
Vastaukset
- Anonyymi00001
EK on Suomen suurin koruoiaon pesä
olen maksanut tuloveroa,autoveroa, dieselveroa,kiinteistöveroa,kirkollisveroa,perintöveroa. Mitä sitten.Kaikkonen ,mikä on ongelma?
Veroja maksetaan että saadaan sosiaalietuutta
Siis terveyden huoltoa edullisesti ja jos joutuu työttömäksi niin saa toimeen tulon
Näin toimii SDP
Mutta kokookoomusken mukaan verovarat kuuluukin suuryrityksille ja niille jaetaan ne raha jotta saavat enenmän voittojaKansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Anonyymi-ap
2026-04-07 18:26:21
Ilmoita
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, aina työntekijöiden kiky-maksujen palauttamisesta työnantajille lähtien.
Hiljaista on ollut. Aina on kysymys yritetty kääntää jonkun muun syyksi. Etenkin edellinen hallitus on ollut suosikkisyyllinen, jopa persujen omiin tekemisiin.
Nyt kun vaalikautta on jäljellä enää vuosi, niin eväät näyttää olevan syöty persuleirissä. Mutta.
Kysytään nyt vielä kuitenkin, ihan vaan tulevia eduskuntavaaleja varten, että mitkä ovat persujen perustelut vaalilupauksiensa pettämiselle, ja oliko päätös ainutkertainen ratkaisu tälle hallituskokoonpanolle, toisin sanoen pakon sanelema tilapäisratkaisu? Pääministeriasemassa kansalaisten kannalta huonot päätökset peruttaisiin ja toteutettaisiin lupaukset, jotka annettiin ennen kevään 2023 vaaleja?
Yksinkertaistaen; jatkossa lupaukset siis pidetään, jos vielä kerran annamme äänenne teille, ja teemme persuista suurimman vallankäyttäjän?Olen aiemminkin oikonut käsityksiäsi demokratiasta, mutta oppi ei mene helposti perille kovakalloisille. Demokratia ei ole sama asia kuin enemmistövalta. Suomen lainsäädännön ja järjestelmän perusta eli perustuslaki päinvastoin säätää vahvoja kieltoja ja rajoituksia enemmistövallalle. Laajat kansalaisten perusoikeudet on nimenomaisesti suojattuja mielivaltaista enemmistövaltaa vastaan. Suomessa ja länsimaissa tärkeimpien asioiden muuttamiseen vaaditaan aina vähintään 2/3 osan enemmistö ja lainsäädäntöjärjestys on näissä kysymyksissä muutosvauhtia rajoittava. Suomessa on myös toimittu esim. ulko- ja turvallisuuspoliittisissa asioissa niin, että edellytetään laajaa parlamenttaarista yksituumaisuutta. Hallituskin halusi velkajarru-asiassa laajaa parlamentaarista sitoutumista asiaan eikä tehnyt mitään enemmistöpäätöstä, joka olisi vesittänyt koko asian.
Suomessa ei ole enää äärivasemmistoa. Kumpikaan eduskunnassa pyrkivä vasemmistopuolue ei pyri sosialistiseen yhteiskuntaan saati mihinkään vallankumoukseen. Suomessa päävasemmistopuolue eli SDP on koko maailman mitassa erittäin maltillinen ja usein lähellä poliittista keskustaa oleva puolue. Se on tehnyt pitkään yhteistyötä myös Kokoomuksen kanssa, mikä kuvaa hyvin asiaa.
Äärioikeistolaista puoluettakaan meillä ei ole eduskunnassa, mutta laitaoikeistolainen on eli persut. Se on poikkeus Suomen poliittisessa järjestelmässä sotien jälkeen. Ennen sotaa Suomessa oli IKL ja sitä edeltvä Lapuan liike, jotka olivat äärioikeistolaisia poliittisia liikeitä. Persut ovat samansuuntaisia, mutta ymmärtävät, ettei kansa tue laajasti 1930-luvun tyyppistä äärioikeistolaisuutta. Supokin pitää äärioikeistolaisuutta turvallisuusuhkana mutta ei äärivasemmistolaisuutta. Sekin kuvaa tilannetta osuvasti.- Anonyymi00002
Neuvostoliitton antamien rahojen loppuminen on heikentänyt vasemmistoa.
Poliittisesti Suomi on aika lähellä muita Euroopan teollisuusmaita
- Anonyymi00003
Korruptiota on vaikea purkaa. Ja ek on siitä yksi hyvä esimerkki.
- Anonyymi00005
Korrptiota on vaikea purkaa -kirjoittajalle...
Kyllä ay-liittojen johtajien palkat jäävät jälkeen Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n eli työnantajaliittojen johtajien palkoista.
AI:
EK:n johtajien palkat ja työsuhde-edut
Elinkeinoelämän keskusliiton (EK) johdon, erityisesti toimitusjohtajan, palkkataso on korkea ja sijoittuu työmarkkinajohtajien kärkeen Suomessa.
Tässä keskeiset tiedot perustuen viimeisimpiin saatavilla oleviin verotustietoihin ja uutisointiin (tilanne 2023–2024):
Toimitusjohtajan palkka: EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies on yksi Suomen parhaiten palkatuista työmarkkinajohtajista. Hänen ansiotulonsa ovat olleet noin 400 000 – 405 000 euroa vuodessa.
Kokonaisansiot: Vuoden 2023 verotietojen (vuositulo 2022) mukaan Häkämiehen ansiotulot olivat hieman yli 405 000 euroa, josta pääomatulojen osuus oli pieni.
Työsuhde-edut: Työmarkkinajärjestöjen johtajilla on tyypillisesti kattavat edut, kuten autoetu, puhelinetu ja mahdolliset tulospalkkiot, jotka sisältyvät kokonaisansioihin.
Vertailukohtia:
EK:n johdon palkkaus on usein korkeampi kuin esimerkiksi ammattiyhdistysliikkeen (kuten SAK) johtajilla.
Työmarkkinajohtajien palkat ylittävät usein ministerien palkkatason.
Tiedot perustuvat julkisiin verotustietoihin ja media-analyyseihin. Tarkat, ajantasaiset työsuhde-edut (bonukset, autoedut jne.) eivät ole julkista tietoa samalla tavalla kuin pörssiyhtiöiden johdolla.
....
Ketjun aloittajalle, selvitäpä yhtä tarkasti myös muiden EK:n johtajien palkat, jotka yleensä ovat korkeampia verrattuna ammattiyhdistysliikkeen johtajien palkkoihin. Ota selvää minkälaista korruptiota Suomessa on korruption vastaisen järjestön tutkimuksista. Korruptio on jotain muuta kuin johtajien saamat isot palkat ja työsuhde-edut verrattuna palkansaajien palkkoihin.
Vinkkinä: erityisesti valtio-omisteisten yritysten johtajien miljoona-palkat, isot optiot, isot eläke-edut ovat ylisuuria - ehkäpä ne määräytyvät pörssiyhtiöiden johtajien miljoonapalkkojen perusteella?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."542212Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1992041- 1161382
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96995
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki49872Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933845- 61746