Kannatusmittaukset Suomessa.

Niitähän meillä tehdään ja erityisen usein puolueiden kannatuksista ja hyvä niin.
Vaan yksi on joukosta poissa.

Stubbin suosiota ei suostuta mittaamaan, se on mahdotonta. Sitä ei tapahdu,,!!!

Muissa länsimaissa kyllä valtioiden päämiesten suosiota mitataan mutta ei meillä.
Miksi näin..?
Koska riukukintun suosio on niin alhainen ettei sellaista kehdattaisi julkistaa.
Veikkaan että se on nyt hieman alle 40 % ja alamäki jatkuu.... 😊🤣💕

14

138

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Briteissä, mikä on Stubbin esikuva, Starmer on jo päässyt 18% tasolle.
      Jotain sellaista voisi olla Subbinkin luvut, jos luotettavasti mitattaisiin.

    • Anonyymi00002

      Presidentti Alexander Stubbin kannatus on pysynyt vahvana keväällä 2026, ja hän on vakiinnuttanut asemansa suosittuna valtionpäämiehenä ensimmäisen kahden virkavuotensa aikana.

      Tuoreimpien arvioiden ja kyselyiden perusteella tilanne näyttää seuraavalta:

      • Yleisarvosana: Stubb on saanut suomalaisilta keskimäärin kouluarvosanan 8 (asteikolla 4–10). Tämä on presidentille hyvä tulos, vaikka se ei aivan ylläkään edeltäjänsä Sauli Niinistön poikkeuksellisiin huippulukemiin.

      • Puoluerajat ylittävä suosio: Kiinnostavaa on, että Stubb nauttii laajaa luottamusta myös opposition piirissä. Jopa vasemmistopuolueiden kannattajien keskuudessa hänen toimintansa on arvioitu vähintään tyydyttäväksi (arvosana 7 tai parempi).

      • Painopisteet: Hänen suosiotaan selittää aktiivinen ote ulko- ja turvallisuuspolitiikassa, erityisesti Suomen Nato-profiilin vahvistaminen ja tiivis yhteydenpito länsiliittolaisiin, kuten hiljattainen työvierailu Kanadaan (huhtikuu 2026) osoittaa.

      • Kansallinen yhtenäisyys: Stubb on puheissaan, kuten vuoden 2026 valtiopäivien avajaisissa, korostanut "suomalaista tapaa tehdä" ja sivistynyttä keskustelukulttuuria, mikä on resonoinut hyvin suomalaisten keskuudessa epävarmana maailmanaikana.
      Vaikka sisäpolitiikassa ja talouskysymyksissä on ollut haasteita, presidentin rooli "arvojohtajana" ja Suomen kasvona maailmalla on pidetty onnistuneena.

    • Eikö litteän Maan Suomessa Stubbin kannatusta mitata laisinkaan? Täällä maapallon Suomessa sitä mitataan. Esim.

      Stubbilla vankka kansansuosio: kolme neljästä tyytyväisiä presidentin työnjälkeen | HS.fi https://share.google/DWk7KTcaJGFM8jJTM

      • Hra moloch_horridus on ylen määrin kiinnostunut Maan muodosta mikä on hienoa.
        Siitä keskustellaankin maailmalla yhä vilkkaammin.

        Tietoa etsiville on tarjolla upea suomenkielinen sivusto joka käsittelee aihetta hyvin laajasti.
        Tässä pieni esimerkki:

        https://www.tietopiste.com/maapallon-naurettavat-lentoreitit/


      • ViktorAtaman kirjoitti:

        Hra moloch_horridus on ylen määrin kiinnostunut Maan muodosta mikä on hienoa.
        Siitä keskustellaankin maailmalla yhä vilkkaammin.

        Tietoa etsiville on tarjolla upea suomenkielinen sivusto joka käsittelee aihetta hyvin laajasti.
        Tässä pieni esimerkki:

        https://www.tietopiste.com/maapallon-naurettavat-lentoreitit/

        En viitsinyt/jaksanut selata blogiasi. Kerropas, missä sieltä litteän Maan reunalta voi käydä kurkkimassa, mitä siellä alapuolella on.


      • moloch_horridus kirjoitti:

        En viitsinyt/jaksanut selata blogiasi. Kerropas, missä sieltä litteän Maan reunalta voi käydä kurkkimassa, mitä siellä alapuolella on.

        Kyseessä ei ole minun blogini.

        On huvittavaa esittää mitään väitteitä jos ei ole alkeellisimpiakaan tietoja käsiteltävistä asioista.


      • Anonyymi00004
        moloch_horridus kirjoitti:

        En viitsinyt/jaksanut selata blogiasi. Kerropas, missä sieltä litteän Maan reunalta voi käydä kurkkimassa, mitä siellä alapuolella on.

        Persujen musta aukko (ei kuitenkaan Tynkkysen).


      • Anonyymi00005
        ViktorAtaman kirjoitti:

        Kyseessä ei ole minun blogini.

        On huvittavaa esittää mitään väitteitä jos ei ole alkeellisimpiakaan tietoja käsiteltävistä asioista.

        Se moolokki uskoo ihan varmasti kuukäynteihinkin ja ihan kaikki mitä Nasa kehtaa valehdella.
        Vanhat ihmiset uskovat että Kuussa on käyty, nuorisosta ei enää kukaan.


      • ViktorAtaman kirjoitti:

        Kyseessä ei ole minun blogini.

        On huvittavaa esittää mitään väitteitä jos ei ole alkeellisimpiakaan tietoja käsiteltävistä asioista.

        No aloitetaan ihan niistä alkeista. Missä sitä litteän Maan reunaa siis voi havainnoida?


      • Anonyymi00005 kirjoitti:

        Se moolokki uskoo ihan varmasti kuukäynteihinkin ja ihan kaikki mitä Nasa kehtaa valehdella.
        Vanhat ihmiset uskovat että Kuussa on käyty, nuorisosta ei enää kukaan.

        Haha, mitä hevonpaskaa.


    • Anonyymi00007

      MT-kysely: Suomalaiset ovat hyvin tyytyväisiä Stubbin ulkopolitiikkaan

      Suomalaiset ovat hyvin tyytyväisiä siihen, miten presidentti Alexander Stubb on johtanut Suomen ulkopolitiikkaa, käy ilmi Maaseudun Tulevaisuuden teettämästä kyselytutkimuksesta.
      Yli 80 prosenttia vastaajista kertoi olevansa erittäin tai jossain määrin tyytyväisiä presidentin toimintaan ulkopolitiikan johtamisessa.

      Tyytymättömiä oli noin kymmenesosa.
      Miehet olivat hieman naisia tyytyväisempiä Stubbin toimintaan. Kannastaan epävarmoja oli seitsemän prosenttia vastaajista. Alle 30-vuotiaiden joukossa epävarmoja oli 15 prosenttia.

      Tutkimusyhtiö Kantar Agrin toteuttamaan kyselyyn vastasi noin tuhat suomalaista toukokuun alussa. Koko aineiston virhemarginaali on kolme prosenttiyksikköä.

      TASAVALLAN PRESIDENTTI Alexander Stubb on Ilta-Sanomien teettämän kyselyn mukaan onnistunut suomalaisten mielestä hoitamaan ulkopolitiikkaa paremmin kuin presidentti Tarja Halonen. Yli puolet kyselyn vastaajista näkee, että Stubb on onnistunut hoitamaan ulkopolitiikkaa yhtä hyvin kuin presidentti Sauli Niinistö.

    • Anonyymi00008

      Kun puhutaan Stubbin kannatuksesta, Molo puhuu litteästä maasta.
      Omien sanojensa mukaan "idiootti vaihtaa puheenaihetta kun ei pysty aiheesta keskustelemaan".
      Stubbin kannatusluvut eivät taida kestää julkisuutta, niin ne vaietaan.
      Äijä öläyttelee aina vaan sellaisia esim. Ukrainasta, ettei niitäkään meillä esitetä vaikka niitä muualla ihmetellään.
      Stubbin mahdollinen suosio perustuukin vain siihen, miten vähän hänen toilailujaan tuodaan esille.

      • Etkö saanut tarjoamaani linkkiä Stubbin suosiosta auki siellä Venäjällä vai mistä itkusi johtuu?


    • Anonyymi00009

      Stubb on hyvä nykyajan presidentti.
      Se onkuin entisajan autojen keulakoriste.
      Pitkä(kinttuinen), solakka (ruipelo), urheilullinen, juoksee maratoneja ja pelaa golfia Trumpin kanssa. Istuva puku (kinkkana takki), nuorekas esiintyminen (Duudsonit) ja sujuvasti englantilaisella aksentilla puhuva maailmanmies.
      Mutta mitään omaa järkeä ei sillä kuitenkaan ole.
      Eikä tarvita.
      Autoakin ohjataan ohjaamosta, keulakoristeen takaa, ohjauspyörästä.
      Nokkakoriste kun vain pidetään kiiltävänä niin monet ihastelevat autoakin, sen enempiä muuta ajattelematta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      194
      2725
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      151
      2444
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1142
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      101
      1028
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      931
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      244
      837
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      830
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      290
      801
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      91
      796
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      728
    Aihe