Kok-kansanedustaja kehoitti rikkomaan lakia. Pitäisikö tämä lainlaatija potkaista eduskunnasta ulos?

Anonyymi-ap

"Kansanedustaja kehotti rikkomaan lakia – IL: Näin kommentoi poliisi­tarkastaja

Tere Sammallahti (kok) ohjeisti motoristeja toimimaan tavalla, joka ei ole laillista."

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011981031.html

Kansanedustajaltahan edellytetään nuhteetonta käytöstä. Tosin eipä ole persuna eduskuntaan noussut ja rikostuomion saanut pyssysankarikaan vetänyt muuta johtopäätöstään, kuin eettä pyrkii ensi kaudeksi takaisin persuihin.

Vai onko tämä vain sitä parempaa rehellisyyttä? Sammallahti ainakin vaikuttaa paenneen pottukuoppaan piiloon. Kenties odottamaan pölyn hälvenemistä ja asian kuoliaaksi vaikenemista?

8

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      TERE PYRKIIKIN KOKOOMUKSEN PUHEENJOHTAJAKSI

    • Anonyymi00003

      HÄN VALMISTELLEE KAMPANJAANSA NYT JULKISUUDELTA PIILOSSA, MALTTAKAA ODOTAA UUSII TEESEI

      • Anonyymi00004

        KOPRA TUKEE


      • Anonyymi00008

        pidetään pää kylmänä


    • Anonyymi00005

      Tere ei ole se penaalin terävinkynä,mutta öyhöttää hän kyllä jaksaa

    • Anonyymi00006

      Mitä nyt olen tämän päivän maailman menoa seurannut, niin lain rikkominen kannattaa aina oman edun nimissä, jos siitä pystyy selviämään ilman seuraamuksia. USA:n presidentti hehkuttaa että valtio käyttäytyy kuin merirosvot, että se on erittäin tuottoisa bisness varastettuaan päälle 40 tankkeria, ja yleisö taputtaa. Toinen suurvalta on tapattanut päälle miljoona ihmistä jonkun parin varastamansa viljapellon takia ja saa toimilleen kannatusta. Kiinan talouskasvu taloiden mahtimaaksi on perustunut muilta varastamiseen vakoilulla ja riistotyövimaan. Ehkä poliitikko kerrankin vain yritti olla rehellinen.

    • Anonyymi00007

      Joutaisi PS listoille tämä öyhöttäjä

    • Kannattaa huomioida että kansanedustajaa ei eroteta eduskunnasta millään nettikirjoittelun huutoäänestyksellä.

      Jotta kansanedustaja voidaan eroittaa, hänen tulee olla TUOMITTU vankeustuomioon tahallisesta rikoksesta ja tämänkin jälkeen 2/3-osaa kansanedustajista pitää äänestää eroittamisen puolesta.

      Tuosta lausunnosta tuskin vankeusrangaistuksen sisältävää tuomioita olisi tulossa, joten eroittaminen eduskunnasta ei tule kyseeseen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1226
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1091
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      137
      987
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      812
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      306
      787
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      694
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      626
    8. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      599
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      514
    Aihe