Yllätys yllätys! Pohjois-Savossa ja Pohjois-Karjalassa!
https://www.is.fi/asuminen/art-2000011984266.html
Nyt se on selvitetty, eli turhaa on ollut narsistivinkujan vuosikausien parjauskampanja!
Mutta tämänhän me Suomen mukavimmat ihmiset olemme aina tienneet...
https://www.is.fi/asuminen/art-2000011984266.html
Nyt se on selvitetty, eli turhaa on ollut narsistivinkujan vuosikausien parjauskampanja!
Mutta tämänhän me Suomen mukavimmat ihmiset olemme aina tienneet...
Vastaukset 43
Vanhimmat
Ei mikään yllätys, vaan normaalit ihmiset tämän tietää eikä mieleltään sairaalta sitä kysyttykään!
Ootte te melkoisia... Narsistivinkuja, hullu, mieleltään sairas...Ei kovin mukavaa kuvaa anna ainakaan palstan kirjoittajista, jos ei tuo spämmääminenkään kovin mukavaa luettavaa ole niin teillä menee vielä pahemmin yli.
Ei mukavillakaan ihmisillä vieteri loputtomiin veny.
Kun syyttä suotta vuosikausia solvataan niin tottahan sitä alkaa takaisinkin antaa.
Ei mukava ihminen tarkoita sitä että pahoillekin pitäisi olla kaiken aikaa mukava.
Niin se täälläkin vaan metsä vastaa niin kuin sinne huudetaan.
Mutta suomen mukavimpia vaan ollaan tutkimuksen mukaan tuosta solvaajasta huolimatta, niin se vaan on!
Mietipä kuinka tuota vinkujaa olisi kohdeltu vaikkapa vaasassa tai helsingissä, entä rovaniemellä?
Vaikea sanoa, olen asunut ikäni näillä seuduilla. Pitää käydä vaikka Helsingin palstaa katsomassa mikä meno siellä.
Ei siellä tuota vinkujaa näy.
10 pk inttikaverista 1 oli mukana ja fiksu muut hanttapuleja ja lähtivät sitten kotiin mamman luo.
Mitähän meidän musti tekisi tuolle vinkujalle. Se nimittäin mielellään puree vinkuleluja. 😂
Kyllähän täkäläinen ihminen on helposti lähestyttävä ja lupsakkaluonteinen, tuntemattomankin kanssa on helppo päästä juttusille.
Täällä ihmiset on auttamishaluisia ja osaaottavia, kertakaikkisen mukavii immeisii!
Kyllä äskettäin muualta tullut helposti erottuu sulkeutuneisuudellaan ja juroudellaan, eivät oikein tahdo haluta juttusille ruveta, katsovat ehkä oudoksuen täkäläistä vilkkautta ja seurallisuutta, mutta yleensä hän äkkiä huomaa että nämähän ovatkin mukavia ihmisiä. Monta hyvää ystävää onkin kertynyt myös muualta tulleista kunhan ovat ensin kotiutuneet.
Tämä tulos tuskin yllättää ketään, on mielenkiintoinen ja kertoo paljon suomalaisesta mielenlaadusta. Pohjois- ja Etelä-Karjala sekä Pohjois-Savo muodostavat ikään kuin leppoisuuden vyöhykkeen. Tällaisissa kyselyissä kärkisijat menevät itään, kun taas länsirannikkoa tai pääkaupunkiseutua pidetään varautuneempina. Itäsuomalainen mukavuus koetaan usein aitona lämpönä ja välittömyytenä, joka murtaa jään nopeasti. Savossa ja Karjalassa sosiaalinen liima tuntuu olevan vahvempaa tai ainakin puheliaampaa kuin muualla maassa. On huomioitavaa, että kaikki kolme maakuntaa sijaitsevat Itä-Suomessa. Tämä vahvistaa stereotyyppiä siitä, että mitä idämmäs mennään, sitä enemmän sanoja käytetään ja sitä matalampi kynnys on aloittaa keskustelu ventovieraan kanssa.
Toki täältäkin joka lähtöön porukkaa löytyy, mutta yleiskuva on erittäin positiivinen ja mukavimpien ihmisten-titteli täysin perusteltu.
Mukavimmat.. Heh heh.. Täällä ollaan alussa kovinkin mukavia. Jos asetut asumaan paljastuu vähitellen se kieroilu, selkään puukottelu ja kaksinaamaisuus. osaahan väki täällä teeskennellä.
Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan. Sinun kohdallasi tuo pitänee hyvin paikkansa.
Eli keekoilet peilin edessä.
Ilta-Sanomien kyselyyn vastasi noin 3 200 ihmistä, mutta eikös tämä narsisti ole tutkinut koko maakunnan ihmisiä eli yli 160 000 ihmistä...?
esittää moni osaa. savolaisuudesta on sanottu että se on lupsakkuuteen verhottua kettumaisuutta. kyllä paikalliset itse tietää miten katalia ihmisiä täällä asuu.
täällä vierailevat ihmiset saa kyllä mukavan kuvan mutta se on pintaa ja naamiota.
Juurihan täällä paikalliset kertoivat kuinka mukavia täällä kaikki ovat ja muualta tulleidenkin kanssa päästään juttuun kunhan kotiutuvat ja pääsevät ujoudestaan.
Ja onhan tämä nyt huomattu muuallakin ihan kyselytutkimuksenkin perusteella.
Jos sinulla ei ole edes kyselytutkimustietoa esittää väitteittesi tueksi, niin sinun mielipiteesi on täysin arvoton.
Ja sinunkin arvosi henkilönä on mennyttä, mutta itsepä olet sen inflaation aiheuttanut.
Nämä on niitä sarjassa " turhat tutkimukset", joilla ei ole mitään vaikutusta mihinkään.
Narsisti vinkujalla ei ole väitteittensä tueksi esittää minkäänlaisia tutkimuksia, ainoastaan oman päänsä harhaisia ajatuksia. Hänen kommenteillaan ei ole mitään arvoa.
Eipä tuota ole kovin monen muunkaan kommenteilla, varsinkin kun ainoa tarkoitus tuntuu olevan toisten haukkuminen milloin milläkin nimellä. Vaikka eihän täällä kukaan tiedä kuka siellä kirjoitusten takana oikeasti on, voi hyvin olla trolli, joku ryhmä omine pyrkimyksineen tai vaikka se alunperin esitetty katkera nainen oliko Pohjanmaalta?
Kyllä on esittää tutkimus jonka mukaan suomen mukavimmat ihmiset asuu täällä!
Mitäs sinulla on herjojesi perusteiksi, muuta kuin sairas mielesi?
Nythän tää selvisi: puukkovinkuja vinkuu epävakauttamistarkoituksessa. Eli tiitu mikä tiitu.
Tiltu?
Selkäpuukkonarsistille ei takuulla kukaan ole mukava, mutta sen hän on ihan itse aiheuttanut.
Me täkäläiset tunnemme toisemme ja viihdymme keskenämme ja meitä pidetään suomen mukavimpina ihmisinä, joten tuon vinkujan voi jokainen mielestään deletoida.
Normaalit ihmiset toki viihtyy hyvin pohjois-karjalassa mutta muiden haukkuja saanee takaisin sitä mitä kylvää.
Huono
Varmasti sinusta onkin, en epäile, mutta silti täyttä totta!
joo, peiliin katsomisen paikka tällä vihakirjoittajalla. en yhtään ihmettele ettei ihmiset pidä hänestä.
Suomen mukavimmat ihmiset asuu täällä!
Itseäsikö tarkoitat?
Eivät asu! Suomi on pimeä maa
Tottahan tuo on.
Mitäs myö suomen mukavimmat, ei kun iitraillaan ja köllötellään, sananrieskoo viljellään ja ollaan mukavii.
Juuri noin, eikä asiaa estä luonnonvoimatkaan koska: "Me olemme kauniita, olemme rohkeita, olemme vapaita, syntyneet voittamaan" Täällä asuvat ne, jotka ovat voittaneet elämän puolelleen olemalla omana itsenään! 🥰
Kyllä minuakin risoisi jos jatkuvalla ja mielipuolisella jankkauksella toitotettu "totuus" ammuttaisiin alas todistetusti. Vika lienee siis vain tässä väärän hokeman levittäjässä.
Hulluhan se on.
Jo pienenä näki että mykkä siitä tulee taikka hullu.
Ja hullu tuli.
Niin tuli, seinähullu.
Taitaa olla sukua eräälle öisinajattelijalle...
Kun on nähnyt muutakin kuin lähipubin, ymmärtää tämän olevat totta.
Kyllä
Minusta ainahi tiällä on ollu ihan mukavoo jo 65 vuotta.
Muualle kun männöö niin heti alakaa tehä miel tänne takasin.
Äänestin Pohjois-Karjalaa. Muutin Oulusta Joensuuhun ja viihdyn niin hyvin. Paikka on täynnä rakkautta ja lämpöä, iloisia rentoja ihmisiä jotka tulevat pääsääntöisesti toimeen lasten kanssa. Ihmiset tulevat juttelemaan kanssani kadulla ja juttelevat lapselle myös. Lapseen luodaan lempeitä katseita ym. Päiväkodeissa on myös korkeatasoinen osaaminen, terveydenhuolto on laadukasta, välillä joutuu vähän jonottamaan mutta ei haittaa. Ihmiset ovat sopivan jämptejä mutta eivät ilkeitä! Asuin Oulussa 10 vuotta ja siellä on kaikista paikoista missä asuin ilkeimmät ja tylyimmät ihmiset. Rovaniemikin oli parempi kuin Oulu. Oulussa asuessani olin masentunut ja kaikki meni aina pieleen, minua kiusattiin jatkuvasti ja myös lapsiani. Täällä lapseni on saanut vakiintuneen kaveripiirin. Toiste äidit ovat empaattisia ja kannustavia, tulevat lohduttamaan että mullakin oli tuon ikäisten kanssa välillä vaikeaa kaupassa, aivan toista kuin Oulussa!
Sie uskalsit tulla tänne tykistökantaman päähän naapurista. En suosittele mitään omistamista täältä susrajoilta.
Mitä tarkoitat, että omistamisella? Olen tavannut täällä myös monia eläkeläisiä, jotka on muuttaneet tänne ja ostaneet asunnon tai mökin. Eikai se huono juttu ole? Lapsimäärä täälläkin vähenee mikä on harmillista, kun täällä on Suomen parhaimmasta päästä etenkin varhaiskasvatus.