Sosiaalinen kontrolli on täällä tiukkaa. Muut yrittää sanella mitä saat tehdä ja mitä et. Ihmetyttää myös se, että onko täällä jokin hierarkia missä tietyt sivut johtaa aluetta ja toisten pitää alistua. Eivät päde minuun eikä toivottavasti muutkaan alistu tällaisiin kirjoittamattomiin sääntöihin.
Kun ihminen nousattaa lakeja ja moraalia niin ei sitä muilta tarvitse kysellä mitä saa tehdä elämässään.
Kaupunki on yleensä luonnon puuttumisen takia ja muutoinkin heikko alue asua. Maaseutu olisi parempi mutta maalla on tuo soaiaalinen kontrolli ja kyttäämisen kulttuuri luotaantyöntävää. Ovat nenä aina muiden asiossa.
Sosiaalinen kontrolli näillä korpiseuduilla tiukkaa
4
119
Vastaukset 4
- Anonyymi00001
No sinulle nyt vaan on koetettu sanoa että kannattaisi mennä hoitoon tuon mielenterveysongelmasi takia, mutta ethän sinä sairaudentunnottomana psykopaattina sitä tajua.
- Anonyymi00002
Onnistuko projisointi?
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Onnistuko projisointi?
Aika osuva oli, etten sanoisi meni nappiin. Voisit ottaa neuvon lopultakin onkeesi.
- Anonyymi00004
Kyllä se on totta miten kovaan kontrolli on!
Itsekkin asuin eräällä lieksan kylällä mutta muutin pois.
Metsästysseurassa vouhotti pääpukarina erään suvun jäsenet, jotka päätti kaikesta muita kuulematta.
Olin mm ajomiehenä hirviporukassa kun kevätkokouksessa ampujana toiminut pääpukari esitti että ampujille tulee olla isompi lihaosuus kun ajomiehille!
Perusteli köykäisesti asian että panoksetkin ja ammuntaharrastus vie rahaa.
Minä silloin sanoin että tulevana kesänä käyn ampumassa hirvikokeen ja seurasta yksi ampuja saa luovuottaa minulle paikkansa. Perustelin sillä että minäkin haluan tehdä muutakin kun olla ajomies. Köykäinen päättäjäkööri vastasi ettei tarvita lisää ampujia vaan ajomiehiä. En perääntynyt kannastani ja ampujina olevat meni ulos keskustelemaan .
Kun tulivat sisään niin pääpukari veti esityksensä pois. Kukaan ampujista ei halunnut luovuttaa paikkaansa minulle ! Seuraavana vuotena erosin seurasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791376
- 851263
- 1021013
- 48849
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40743Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83626Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30556Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7556Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44512