Onko Jesajan Immanuel varmasti Jeesus?

Anonyymi-ap

Jesajan kirjan luvussa 7 jakeissa 13-17, Jesaja sanoo Daavidin kuningashuoneelle:

Niin Jesaja sanoi: "Kuule siis, sinä Daavidin kuningassuku! Eikö riitä, että te loputtomiin koettelette ihmisten kärsivällisyyttä, kun haluatte koetella vielä Jumalan, minun Jumalani, kärsivällisyyttä? Sen tähden Herra antaa itse teille merkin: neitsyt (tai; nuori nainen) tulee raskaaksi ja synnyttää pojan ja antaa hänelle nimen Immanuel. Pelkkää maitoa ja hunajaa tämä lapsi saa syödä siihen asti kun hän oppii hylkäämään pahan ja valitsemaan hyvän. Mutta ennen kuin hän oppii hylkäämään pahan ja valitsemaan hyvän, autioituvat ne maat, joita sinä nyt pelkäät noiden kahden kuninkaan vuoksi. Herra lähettää sinulle ja kansallesi ja omalle suvullesi ajan, jollaista ei ole ennen koettu, ei sitten sen päivän, jolloin Efraim erosi Juudasta - hän lähettää Assyrian kuninkaan."

Jesajan kirjan luvussa 8 jakeissa 5-10, Jesaja sanoo Immanuelille:

"Taas Herra puhui minulle. Hän sanoi: 'Koska tämä kansa pitää halpana hiljaa virtaavia Siloan vesiä ja sen tähden säikkyy Resiniä ja Remaljan poikaa, minä, Herra, nostatan ylitsenne vyörymään Suuren virran väkevät vedet: Assyrian kuninkaan ja hänen mahtinsa. Se virta paisuu yli äyräittensä, se karkaa uomistaan kaikkialla, Juudankin se saavuttaa, kuohuen se tulvii yli, kohoaa kaulaan saakka. Se levittää siipensä äärestä ääreen yli sinun maasi, Immanuel. Kohottakaa sotahuuto, kansat, pian joudutte kauhun valtaan! Kuulkaa, te maan äärten asukkaat, pukeutukaa taisteluvarusteisiin, pian joudutte kauhun valtaan! Niin, pukeutukaa taisteluvarusteisiin, te joudutte kauhun valtaan! Tehkää suunnitelma! Se raukeaa. Neuvotelkaa! Ei se hyödytä. Meidän kanssamme on Jumala!'"

Ei kuulosta kovinkaan Jeesukselta. Esimerkiksi Assyria oli jo kaatunut ja kadonnut ajat sitten ennen kuin Jeesus edes syntyi. Eikä Galilea, Juudea ja Samaria autioituneet ennen kuin Jeesus oppi erottamaan hyvän ja pahan toisistaan.

9

357

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      • Anonyymi00008

        Onko tämä nyt aivan varmasti kuvattu tuhansia vuosia sitten?


    • Anonyymi00005

      Eikö se ole ennustus messiaasta, pelastajasta jonka Jumala lähettää?

    • Anonyymi00006

      Kaikki ei aina ole kirjaimellista. Osa on vertauskuvallista. Kuten vaikka myöhempi Baabel on hyvin todennäköisesti eri paikka kuin alkuperäinen.

      Jer. 51:48 Silloin riemuitsevat Baabelin kohtalosta taivas ja maa ja kaikki, mitä niissä on, kun pohjoisesta tulevat sen hävittäjät, sanoo Herra.

      Toisinaan annetaan vihjeitä, mikä jokin voisi olla. Kuten:

      Ilm. 17:18 Ja nainen, jonka sinä näit, on se suuri kaupunki, jolla on maan kuninkaitten kuninkuus."

    • Anonyymi00007

      Jesajan kirjan luvussa 8 jakeissa 5-10, Jesaja sanoo Immanuelille:

      "Taas Herra puhui minulle. Hän sanoi: 'Koska tämä kansa pitää halpana hiljaa virtaavia Siloan vesiä ja sen tähden säikkyy Resiniä ja Remaljan poikaa, minä, Herra, nostatan ylitsenne vyörymään Suuren virran väkevät vedet: Assyrian kuninkaan ja hänen mahtinsa. Se virta paisuu yli äyräittensä, se karkaa uomistaan kaikkialla .......

      Itse asiassa tämä ennustus on toteen käymässä juuri tänä päivänä. Assyria eli Arabit vyöryy yli Immanuelin maan eli Euroopan. On jopa idea Suur Assyrian valtakunnasta joka ulottuisi Intiasta Gibraltarille asti. Ja siihen kuuluisi myös Kreikka , Italia ja Espanja.....

      Siloan vedet tarkoittaa MAAÖLJYÄ ja Resin saattaa olla keisari?

      Vaikka Suur Assyria ei ehkä toteen käy niin kuitenkin Suomessa asti on nykyisin Assyrialaisia (Syyria, Irak) paljon. Vaikka pojan nimi on Immanuel niin hänen valtakuntansa yli käy Assyria joka sanoo Jumala on meidän kanssamme! Eikä Immanuelin kanssa. Tulee siis Mahdi, jonka perässä Isa rukoilee......

      Tulee myös muistaa että Venäjä on nykyisin islamin vallassa. Putin on Kalkin poika ja Kalki on Muhammedin (Saas) viides nimi. Eurooppa eli Immanuelin maa on piirretty. Se on Jumalasta luopunut ja humanismin vallassa. Sen tähden sitä ympäröivät jumalaiset valtakunnat voittaa helposti Euroopan. Humanismin aika 1470-1960 on lopussa. Pian alkaa teokratian ja kirkon aika 1960-2450.

    • Anonyymi00009

      Kun jeesus sanoi että on homo niin todennäköisesti on heterojen silmissä impi,koska harrastaa seksiä miesten eikä naisten kanssa.Tyrkyttää narsistisesti homouttaan,kysyin miksi niin vastasi että tuntisit minut paremmin,enkä ole koskaan pitännyt jeesuksesta,se on väärintekiä ja minä vihaan sitä jeesusta.Erotkaa kirkosta sillä mitä homoilla on tarjota heteroille.

    • Anonyymi00010

      Jesaja: 7:14 Sentähden Herra itse antaa teille merkin: Katso, neitsyt tulee raskaaksi ja synnyttää pojan ja antaa hänelle nimen Immanuel.
      8:8 ja se tunkeutuu Juudaan, paisuu ja tulvii ja ulottuu kaulaan saakka. Ja levittäen siipensä se täyttää yliyltään sinun maasi, Immanuel."

      Matteuksen evankeliumi:
      1:23 "Katso, neitsyt tulee raskaaksi ja synnyttää pojan, ja tälle on annettava nimi Immanuel", mikä käännettynä on: Jumala meidän kanssamme. Profeetta puhuu Immanuelille, eli Jumalalle, sillä Israelin maa on Jumalan ja isael on siin vain asukkina..
      levittäen siipensä se täyttää yliyltään sinun maasi, Immanuel."

    • Anonyymi00011

      Jesaja profetoi: Huutavan ääni kuuluu: "Valmistakaa Herralle tie erämaahan, tehkää arolle tasaiset polut meidän Jumalallemme.
      King James: The voice of him that crieth in the wilderness, Prepare ye the way of the Lord, make straight in the desert a highway for our God.
      Siis Herra=Yehovah
      Niinkuin on kirjoitettuna profeetta Esaiaan kirjassa: "Katso, minä lähetän enkelini sinun edelläsi, ja hän on valmistava sinun tiesi".
      "Huutavan ääni kuuluu erämaassa: 'Valmistakaa Herralle tie, tehkää polut hänelle tasaisiksi'", Toisin sanoen Johannes Kastaja kutsui Jeesusta Herraksi, Yehovah.

    • "Onko Jesajan Immanuel varmasti Jeesus?"

      Vastaus:

      Kysymys on kokonaan väärä-
      Oikea kysymys on: Kuka sinä olet? Oletko Jumalan lapsi (uudestisyntynyt Pyhästä Hengestä), vai Aadamin ja Eevan lapsi?)
      Jeesus sanoi: "Mikä lihasta on syntynyt, on liha. Mikä on Hengestä syntynyt, on Henki.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      96
      1214
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      98
      975
    3. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      60
      826
    4. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      52
      817
    5. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      35
      811
    6. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      125
      769
    7. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      2
      724
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      59
      591
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      41
      518
    10. Ei ole siitä kiinni

      Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa
      Ikävä
      33
      506
    Aihe