Eräälle pakkoruotsilobbarille Raumalta kirjoitin:
Pakkoruotsin alueelistamisesta keskustellessamme ja vedotessani Jyväskylän tilanteeseen selitit, että minä ole syntyperäinen ja todennäköisesti elinikäinen jyväskyläläinen, mutta moni muu jyväskyläläinen päätyy muualle kuin Jyväskylään. Esitit esimerkkinä Loviisan. Sehän on elävästi kaksikielinen, mutta sinne harva jyväskyläläinen muuttaa. Toisaalta Helsinkiin muuttaa monikin jyväskyläläinen, mutta Helsinki on kaksikielinen vain paperilla, ei kaksikielinen elävästi kuten Loviisa. Helsingissä, toisin kuin Loviisassa, voitaisiin ihan hyvin esim. terveyskeskuksen potilaat jakaa kielen mukaan. Vetosin myös siihen, että voihan jyväskyläläinen muualle muuttaa, mutta ongelmana on se, ettei Fuengirolassa pärjää ruotsilla. Vetosit siihen, ettei Espanjan aurinkoon töihin muuteta. Mutta eräs lääkärituttavani Muuramesta, aiemmin asunut Jyväskylästä, muutti Fuengirolaan vastaanottoa pitämään. Se aika, jolloin Suomesta muutettiin Ruotsiin, oli 1960-luvulla. Suomen sisällä voi joutua muuttamaan saamelaisalueellekin, eikä kuitenkaan saamea opeteta pakolla suomenkielisille. Ei edes saamelaisalueella. Siellä oleva suomenkielisten pakkosaame olisi kuin pietarsaarelaisten pakkoruotsi.
Pakkoruotsiarvostelua
18
349
Vastaukset 18
- Anonyymi00001
Missä pakkoenglanti yhtälössäsi?
Sehän on ainoa ihan kaikille pakollinen kieli Suomessa.- Anonyymi00002
Olisin kysynyt saman kysymyksen!
Pakkoenglanti alkaa jo eskarissa. Ruotsi vasta kutosella! - Anonyymi00004
Anonyymi00002 kirjoitti:
Olisin kysynyt saman kysymyksen!
Pakkoenglanti alkaa jo eskarissa. Ruotsi vasta kutosella!Ja pakkoenglanti jatkuu lukion kautta yliopistoon ja tätänykyä myös työelämään kun firmat ( ne vähät jotka ovat vielä pystyssä) on myyty jenkeille.
- Anonyymi00013
Älä väistele aihetta.
- Anonyymi00014
Englantia opetetaan, koska sitä tarvitaan. Sen taustalla ei ole rotuopit, rasismi, arjalaisen yli-ihmisen ihannointi, Freudenthal-mitalit, eduskuntavaaliehdokkaiden lahjominen eikä vieraan vallan puuttuminen Suomen sisäisiin asioihin. Eikä hallituksessa lähes aina istu pikkuruista pakkoenglantilobbaripuoluetta.
- Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Englantia opetetaan, koska sitä tarvitaan. Sen taustalla ei ole rotuopit, rasismi, arjalaisen yli-ihmisen ihannointi, Freudenthal-mitalit, eduskuntavaaliehdokkaiden lahjominen eikä vieraan vallan puuttuminen Suomen sisäisiin asioihin. Eikä hallituksessa lähes aina istu pikkuruista pakkoenglantilobbaripuoluetta.
Surkeaa vääristelyä ja valehtelua pakkoenglannittaja.
Englanti taitaa olla se kaikkein rasistisin ja kolonialistisin kieli maailmassa kautta historian.
- Anonyymi00003
Suomi oli osa Ruotsia 700 vuotta, eikä se onnistunut tuhoamaan suomenkieltä.
Mutta nyt tämä yhden saarivaltion, kaukana meistä, tuhoaa sitä nopeasti. Baarit, kahvilat, jalkapalloseurat ja yliopistot, ei hyvältä näytä. - Anonyymi00005
Vieraiden kielten opiskelu on vähentynyt lukiossa, kun hyödytön pakkoruotsi on edelleen haittana.
- Anonyymi00006
Vieraiden kielten opiskelun vähentymiseen on syynä pakkoenglanti ja sen palvonta, ei ruotsi.
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Vieraiden kielten opiskelun vähentymiseen on syynä pakkoenglanti ja sen palvonta, ei ruotsi.
Vieraiden kielten lukemisen vähentymiseen on syynä kolmannen kielen vapaaehtoisuus ja "pakkoenglanti riittää" propaganda, ei ruotsi.
- Anonyymi00011
Anonyymi00007 kirjoitti:
Vieraiden kielten lukemisen vähentymiseen on syynä kolmannen kielen vapaaehtoisuus ja "pakkoenglanti riittää" propaganda, ei ruotsi.
Paskoruotsi vie hyödyllisen kielen paikan ja yksipuolistaa kieliosaamista.
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Paskoruotsi vie hyödyllisen kielen paikan ja yksipuolistaa kieliosaamista.
Paskoenglanti vie paikan kaikilta kieliltä, myös suomelta.
- Anonyymi00009
Englanti on välttämätön ruotsi on tarpeeton ja vissiin siksi pakollinen ?
- Anonyymi00010
Englanti ei ole välttämätön (paitsi siinä mielessä että sitä ei voi välttää) mutta se on haitta ja ainoa ihan kaikille pakollinen kieli Suomessa, miksi?
Miksi täällä ei saa opiskella englannin tilalla esim. espanjaa, kiinaa, hindua, ranskaa jne. - Anonyymi00016
Anonyymi00010 kirjoitti:
Englanti ei ole välttämätön (paitsi siinä mielessä että sitä ei voi välttää) mutta se on haitta ja ainoa ihan kaikille pakollinen kieli Suomessa, miksi?
Miksi täällä ei saa opiskella englannin tilalla esim. espanjaa, kiinaa, hindua, ranskaa jne.Ruotsi ei ole välttämätön paitsi RKP:n valtapolitiikan ylläpidon takia. Sen sijalla voisi opetella ranskaa, saksaa tai jopa venäjää.
- Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Ruotsi ei ole välttämätön paitsi RKP:n valtapolitiikan ylläpidon takia. Sen sijalla voisi opetella ranskaa, saksaa tai jopa venäjää.
Niinpä, pyhään pakkoenglantiisi ei tietenkään saa koskea, vaikka juuri se on pohjimmainen este mainitsemiesi kielten opiskelulle.
- Anonyymi00018
Kyllä se on ilmeisesti lähinnä ylioppilaiden laiskuus joka estää kielten opiskelua,sometus hauskempaa. Kieliä pystyy nykyopino-ohjelmillakin opiskelemaan jos on ahkera ja kyvykäs:
14 laudaturia v 2026 vaati Aleksi Laitiselta loppuunpalamisia ja loputonta uteliaisuutta .
Opiskelu | Aleksi Laitinen rikkoi kymmenen vuotta sitten tehdyn laudatur-ennätyksen ja suoritti ylioppilaskirjoituksissa kunnioitettavan määrän vieraiden kielten kokeita.
Hän siteeraa filosofi Ludwig Wittgensteinia: ”Kieleni rajat ovat maailmani rajat”. Hän kirjoitti jopa 8 eri kieltä!- Anonyymi00019
Laiskuus ja pakkoenglanti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1452096Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja189934Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91907Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.37848- 60840
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔47772Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat51726- 73711
Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö284709Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol35660